Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Kitapseverler Gününüz Kutlu Olsun! Halka Açık Alanlarda Kitap Okumanın 13 Zorluğu

1.2bPAYLAŞIM

Bugün 9 Ağustos ve Dünya Kitapseverler Günü! Ülkecek istatistiklerde kitap okuma konusunda halimiz içler acısı olsa da hâlâ kitap okumayı seven milyonlarca kişiyiz. 

Siz de her zaman her yerde kitap okumayı seven biriyseniz halka açık alanlarda bunun bazı trajedilere neden olduğunu fark etmişsinizdir. 

Gelin hep birlikte bu trajediler nelermiş şöyle bir bakalım...

1. Kamusal alanda kitap okumak bütün gözlerin sizin üzerinizde olması demektir. Evet işte, kitabın ismini soran 5446. kişi de geldi!

Öğrenene kadar da sizi asla rahat bırakmaz.

2. Bu insanlar için kitabın ismini öğrenmek de yeterli gelmez tabii ve kitabın konusunu da anlatmanızı isterler.

Anlatırsınız anlatmasına ama kitabın en soluksuz okuduğunuz bölümündeydiniz?!?!!?

3. Ve hemen ardından gelen o kaçınılmaz soruyla sonlanır bu merak: "Sen okuduktan sonra ödünç alabilir miyim?"

Hayır...

4. Kitaplararası türcülük yapan ruh emicilerle haşır neşir olmak zorunda kalırsınız ne yazık ki.

"Hihihi çizgiroman mı okuyon yağğğ???"

5. Hele ki plajda kitap okumayı çok seviyor ve okuyorsanız da ne inekliğiniz kalır ne bohemliğiniz ne gösterişçiliğiniz...

Ne burjuvalığı allasen, sanki pırlantanızı bozdurup aldınız o kitabı...

6. Kitap alışverişi sırasında kasada ödediğiniz paralara içi giden o arkadaş tüm enerjinizi, hevesinizi kursağınızda bırakır.

Maaş yeni yatmış, gıcır gıcır paralar elinizde! Ne yapsaydınız başka?

7. "Her yerde de kitap okunmaz ki canım!"cılar ömür törpüsü gibi her fırsatta başınızın etini yer.

Her yerde telefonla oynarken iyi ama?

8. Kitabın sayfalarını dilediğiniz gibi çevirme hakkına sahipsiniz. Ama "Okumuyorsun zaten kaldır şunu" gevezeliklerine çokça rastlarsınız.

"Belki bir şey arıyom?"

9. Ayraç niyetine kitabın kenarını kıvırıyorsanız aman görün bakın nasıl kıyametler kopuyor!

Tamam pek hoş bir şey değil belki ama kitabın sayfasını buruştup çöp kovasına da atmadınız ya, sanki ne?

10. Elektronik kitap okuyanlar genelde hain olmakla suçlanır. Topluluk içindeyseniz bu türden bakışlara hazırlıklı olmak gerek.

Teknoloji çağındayız. Hem azıcık açıkgörüşlü olmak gerekir, o minicik şeyin için ne kitaplar sığıyor! Ve ayrıca ülkenizde ulaşamadığımız kitaplara daha ucuza elektronik kitap olarak da erişebiliyoruz.

11. "900 sayfa mı? Bu kitabı gerçekten bitirecek misin?" türünden sorularla muhatap olmak zorunda kalırsınız.

Evet. Hayır. Belki. Bu saçmalık soruya gerçekten cevap vermeyin. Çünkü herkes başladığı bir kitabı bitirmeme hakkına sahiptir.

12. Kitap okurken uyuyakalmak çevrenizdekilere dert üstüne dert bindirir adeta.

"-Uyuyacaksan niye kitap okuyorsunuz?

-Uykum gelsin diye okuyorum belki?!"

13. Azcık sesli okumak da "kendine sakla" güruhunun ortaya çıkmasına neden olur. İçinizden okumanız rica edilebilir.

Ha arkadaşınızla muhabbet etmişsiniz ha azıcık sesli kitap okumuşsunuz. Aynı şey değil mi?

Kim ne derse desin, her zaman her yerde her şekilde, dilediğiniz gibi kitabınızı okuyun! Kimsenin hevesinizi kırmasına izin vermeyin, okumak muhteşemdir... Bol okumalı günler olsun, dünya kitapseverler gününüz de kutlu olsun! <3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia__zen

Tamam kitap okurken bazi maddeleri yaşıyoruz doğru fakat biraz abartı olmuş çoğu maddeler onedio yazarligina geri dönün lütfen size yakışan bu kalem değil :)

blacklife12

Bazı maddeleri zorlama olmuş sanki.

Gizli Kullanıcı

çok severim çok da okurum ama "kitap okuyorum ben çok havalıyım çevremdeki herkes de rezil sünepe aşağılık pislikler" minvalinde hazırlanmış bu içeriği şiddetle kınıyorum. doğru okuma yapıyorsanız okumak sizi etrafınızdaki bireylerden bir adım ileri götürür bu doğru ama boş başak doğrulur, dolu başak eğri durur; bunun havasını basacaksanız sizin yaptığınız okuma sandığınız gibi/kadar yararlı bir okuma değildir ya da siz biraz fazla gerilerde başlamışsınızdır karakter olarak. o yüzden bu içeriği beğenmedim, her yerde toplu taşıma cafe vs okurum çok az sayıda insan sorar, kitap seven insansanız acaba bi insanı daha okumaya teşvik edebilir miyim diye hevesle anlatırsınız. "aman heryerde okuyorum bunlar da sinek gibi yapışıp soru soruyolar ezikler" tavrınız varsa gelip ben iyi okuyucuyum şekillerine girmeyin. 5446. kişiymişmişmiş soran yok eben!

Gizli Kullanıcı

he gelip kitabını isteme konusunda da bu konuda titiz bi insansan doğrudan "kimseye vermiyorum kardeşim kusura bakma prensip" dersin geçer. ama bence paylaşın, ödünç verin bişey olmaz. sonuçta o kitabı tekrar okumanız ihtimali çok düşük, en fazla aldığınız notları tekrar okuyup hatırlayacaksınızdır bırakın birileri alsın okusun, gerekirse belki biraz yıpratsın bile, sizin kütüphanenizde kusursuz durmasından daha iyidir. ayrıca unutmayın ki ülkemizde kitap çok pahalı. insanımız genelde fakirlik sınırına yakın olmasına rağmen kitap lüks seviyesinde fiyatlarda. ben gırtlağımdan ayırıp alıyorum o da alsın diyebilirsiniz, unutmayın birileri onu ayırsa da alamayabilir. alabilecek olsa bile siz ayırdınız aldınız okudunuz ve geçti, "o okumak istiyorsa o da alsın o da sıkıntı çeksin" demenin ne anlamı var ki?

Gizli Kullanıcı

ödünç bile vermem diyenlere de saygım var ama verin arkadaşlar, ben mesela çok not almadıysam ya da dönüp tekrar okuma niyetim yoksa notlarımı defterime çekip kitabı o kitabın hakkını verebilecek birine hediye ediyorum. sadece şiir kitaplarım hariçtir, çünkü onlar dönüp dönüp okunuyorlar ve çoğu çok yazılıp karalanmış durumdalar. paylaşın arkadaşlar, okuyun ve okutturun. okutturun ki hem toplumun seviyesi yükselsin, hem size ucube gözüyle bakılmasın, toplumda size tanınan imkanlar artsın, saygı artsın. okuyanı okuyan anlar, okumayan "başımıza ne geldiyse okuyanlardan geldi" der. okutturun, okuma hevesi olana yardımcı olun.

Gizli Kullanıcı

kitap alışverişi fikir ve zevk paylaşımıdır, gönül bağı kurar dostlarım. paylaşın.

biryerdebiri

Kime kitap verdiysem ya getirmedi yada yıpranmış bi şekilde verdi. Kitaplarımı kimseyle paylaşmak istemiyorum. Çünkü okumayı sevmek başka bişey, şımarıkça kitap istemek başka bişey.

banufatmaalkan

2 gün önce de bana yeniden çok sayfalı kitap alıyorum diye "ruh hastası" dendi.

Görüş Bildir