Dünya Dışı Gök Cisimlerinde Çekilmiş İlk Fotoğrafları Daha Önce Görmüş müydünüz?

34PAYLAŞIM

Atatürk boş yere demedi: "İstikbal göklerdedir!" diye.

Çok değil 85 yıl önce, 1935'te başlar Dünya dışı fotoğrafçılık. Ve fotoğrafını gördüğünüz "Explorer II" adlı yüksek irtifa balonuyla ilk fotoğraf çekilir.

İki kişilik mürettebatıyla 22 km yükseğe çıkan Explorer II, Dünya'nın eğriliğini ilk kez görüntüler ve binlerce yıllık probleme "fotoğraflı bir kanıt sunar." Böylece 20. yüzyılın "uzay fotoğrafı yarışı" da başlamış olur.

1946'da ise Dünya'mızın 104 kilometre üstüne çıkan V2 roketi sayesinde gezegenin Uzay'dan ilk görüntüleri çekilir.

Sovyetler, Uzay yarışını bir adım öteye götürerek 1957'de Sputnik'i ilk yapay uydumuz olarak yörüngeye oturtur.

Böylece insanlık ilk kez kendi gezegenini tam olarak geoit şekliyle görme fırsatı bulur. Peki uzaydaki araçlardan fotoğraf nasıl gönderilir? Bu sorunun cevabı basit aslında: radyo vericileri ile. Ve günümüzde Mars'tan gelen fotoğraf ve videolar için de geçerli.

Sovyetler hız kesmez ve Sputnik'ten 9 yıl sonra Luna 9'u Ay'a gönderir. Böylece artık elimizde ürkütücü de olsa güzel uydumuz Ay'ın da fotoğrafları vardır.

ABD geride kalır mı? Hemen 2 sene sonra 68'de Apollo 8, Ay'a iyice yaklaşır ve çevrede 10 kez dolanarak dünyaya geri döner.

Bu görev ile de insanlar ilk kez başka bir gök cisminden kendi gezegenlerini görürler. Apollo 8'in tek görevi fotoğraf değildir elbette. Özellikle Ay'a inilecek yerler tespit edilir; çünkü 1 sene sonra insanlık için büyük bir adım atılacaktır.

Ve böylece Apollo 11 mürettebatı 1969'da Dünya dışı bir gök cisminde ilk kez fotoğraf çeken ve çektiren insanlar olarak tarihe geçerler.

Bu "herkesin kazandığı yarışta" bir üst adımı Sovyetler atar ve bu sefer ilk kez başka bir gezegenin, Venüs'ün fotoğrafı gelir Dünya'ya.

1975'te Venera 9 Venüs'e iner. Ancak Venüs çetindir ve Venera 9 yalnızca 53 dakika çalışabilir. Bir gün sonra ise Venera 10 Venüs'e iner ve 65 dakika "hayatta kalabilir". Bunun asıl sebebi ise Venüs'ün atmosfer basıncıdır.

Dünya'dan yaklaşık 100 kat daha fazla olan bu basınca, 1982'de Venüs'e giden Venera 13, 125 dakika dayanabilir ve bize bu panaromik ve renkli fotoğrafı gönderir.

Şu sıralar artık sesini dahi duyduğumuz Mars'ın ilk fotoğrafı ise 1975'te NASA tarafından gezegene gönderilen Viking 1 adlı uzay aracı tarafından çekilir.

İnsanın merakı biter mi dostlar? Bitmez ve bitmesin de! İçeriğimize konu olacak son uzay cismi ise insanlığın Ay harici araç gönderdiği tek uydu olan Titan'dır.

97'de fırlatılıp 2005'te Satürn'ün uydusuna yumuşak iniş yapan Huygens hem inerken hem de yüzeyden bu fotoğrafları yollar. Gelen fotoğraflar gösterir ki Titan'ın yüzeyinde kararlı sıvılar vardır ve bu da akla hemen "yaşam ihtimalini" getirir!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Haydi Durma Göğe Bakalım! Ve Mars'ta Gökyüzünde Neler Var Görelim - onedio.com
Haydi Durma Göğe Bakalım! Ve Mars'ta Gökyüzünde Neler Var Görelim - onedio.com
Her Güzel Şey Bitermiş! Evrenimizin Nasıl Yok Olacağına Dair 3 Teori - onedio.com
Her Güzel Şey Bitermiş! Evrenimizin Nasıl Yok Olacağına Dair 3 Teori - onedio.com
Uydumuz Ay Olmasaydı Ne Olur ya da Ne Olmazdı Acaba? - onedio.com
Uydumuz Ay Olmasaydı Ne Olur ya da Ne Olmazdı Acaba? - onedio.com
Romantizmin Değişmez Nesnesi Güzel Uydumuz Ay'ın Nereden Geldiğini Hiç Düşünmüş müydünüz? - onedio.com
Romantizmin Değişmez Nesnesi Güzel Uydumuz Ay'ın Nereden Geldiğini Hiç Düşünmüş müydünüz? - onedio.com
Soğuk Savaşın En Sıcak Kanlı Karakteri, Sovyet Uzay Köpeği: Laika - onedio.com
Soğuk Savaşın En Sıcak Kanlı Karakteri, Sovyet Uzay Köpeği: Laika - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hknhakan

şu yazıları kim kontrol ediyor oğlum. bi düzgün yazın yha.. onedio alooo size diyom yıldık yha

cagriz

editör değil bir üye yazmış yazara bak (:

erlik

Hindistan 75 milyon dolara mı ne Mars’a uydu göndermişti. Hiç aklımdan çıkmıyor. Biz araç geçmediği için yola 250 milyon dolar ödüyoruz. Hintliler bir boktan anlamıyor kanımca. Düşünsene 75 milyon doları uzaya atıyorsun öylece duruyor.

Görüş Bildir