Dünya Dahil Tüm Gök Cisimlerinin Neden Düz Değil de Yuvarlak Olduğunu Biliyor muydunuz?

594PAYLAŞIM

Bugün yine sosyal medyada, bu aralar sık sık olduğu gibi "Dünya aslında düz" iddiaları ortaya atıldı. Bu soruyu daha önce de ele almıştık, bu sefer farklı bir açıdan yaklaşacağız.

Öncelikle evrende, henüz düz bir gezegene veya yıldıza denk gelemedik.

Olaya yaklaşacağımız nokta da tam olarak burası. Gök cisimleri neden düz değil?

Bu sorunun cevabı kütle çekim etkisinde yatıyor.

Yeterince zaman geçtiğinde uzay boşluğundaki her türlü cisim, barındırdığı maddeler veya daha da derine inmek gerekirse atomlar arasındaki çekim kuvvetleri nedeniyle en az enerji harcayacağı geometrik forma dönüşmeye başlıyor.

Yani olay aslında enerji kavramında bitiyor.

Çünkü evrenimizin doğası gereği, tüm cisimler minimum enerji harcama eğiliminde oluyor. Kütle çekimi nedeniyle her biri birbirini çeken bu maddeler veya atomlar da, yine her birinin en az etki altında kalacağı, diğerleriyle en yakın duracağı şekle evrilmeye başlıyorlar.

İşte küre de, maddelerin aradığı şeklin tam kendisi.

Küre haline geldiğinde her molekül, ideal çekim değerlerine sahip oluyor.

Bir diğer faktör de kütle. Nitekim bazı küçük asteroitlerin direkt küre şeklinde olmadığını, girintili çıkıntılı değişik şekillerde olduğunu görüyoruz. Bunun nedeniyse cismin yeterince büyük kütleli olmadığından, barındırdığı tüm maddeleri merkez etrafına çekemiyor olması. Gezegenlerde ve yıldızlarda kütleler dev miktarlarda olduğundan, milyonlarca yıl içinde küresel şekle rahatlıkla evrilebiliyorlar.

Bu duruma aslında gezegenimizde bile sık sık şahit oluyoruz.

Örneğin su damlaları, düz bir şekilde olmak yerine küresel şekillere evriliyorlar. Nedeniyse su moleküllerinin birbirlerini çekmesi sonucu, enerjinin minimuma ineceği küresel forma geçiş yapmaları. Yer çekimsiz ortamda da aynı şekilde su birikintisi ne kadar devasa olursa olsun, her seferinde kusursuz bir küresel şekil alır.

Özetle evrenimizin temelinde yatan fizik kuralları neticesinde ne Dünya, ne diğer gezegenler, ne de yıldızlar düz bir şekilde bulunamaz.

Kütle çekim etkisi cismin uçlarını merkeze doğru çekerek küresel bir şeklin oluşmasını sağlar. İşte düz bir gezegende yaşamıyor olduğumuzun en büyük ve en açık kanıtı da budur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sapkali-a

O değilde yıllardır uzaydır gezegenler paralel evrenler filan bi hayli bakmıştım. Şimdi kafamda bir soru var. Nasanın gönderdiği zibilyon tane uydudan bir tanesi bile ayın dünya üzerindeki hareketini gösteren gerçek bir video yayınlamadı. Bir video var o da ay dünyanın etrafında dünyanın kendi dönüş hızıyla dönüyor yani 1 ayda 1 kere dönmek yerine 1 günde dönüyor.heyecan verici geldi ne yalan söyleyeyim. Arkadaşlar biri yardımcı olursa bana gerçek bir ay ve dünya dönüş videosunu yorum olarak yazabilir mi. Ben bulamadım da :)

ezgi-akturk

hala dünyanın düz olmadığına inandırmaya çalışıyoruz, tabi yobazlar çoğalınca...nemelazım düzdür diyen de çıkabilir :D

graphicser

grapejuice

oylesine-birii

biliyorum o yüzden okumadım

Görüş Bildir