Dün Alkış, Bugün Gözaltı... Ankara'ya Yürümek İsteyen Madencilere Jandarma Müdahalesi

 > 
9PAYLAŞIM

İzmir'deki depremde arama kurtarma çalışmalarına katıldıktan sonra tazminatlarını alma talebiyle Ankara'ya yürümek isteyen madenciler jandarma engeli ile karşılaştı. İşçiler Kırkağaç yolu üzerinde jandarmanın sert müdahalesi ile yaka paça gözaltına alındı. 

BBC Türkçe'ye konuşan madenciler, yoldan tek sıra halinde ve mesafeli bir şekilde yürümelerine izin verilmediğini, bir madencinin müdahale sırasında kasığından yaralandığı için hastanede olduğunu söyledi.

Bağımsız Maden-İş Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, "1 km yürüyerek Kırkağaç'da basın açıklaması yapmamıza izin verilmiyor" dedi.

14 yıldır tazminatı alamayan işçinin isyanı kameralara yansıdı 👇

Bir madenci "O seçim bu seçim madenciyi sürekli kandırıyorlar. Ama maden patronlarına yeni yasa çıkartıyorlar. 700 işçi 14 yıldır çekiyor" sözleriyle isyan etti.

Başka bir madenci jandarmaya seslendi: 'Sizinle karşı karşıya gelince vicdan azabı çekiyoruz...'

Sözcü'den İlker Kılıçaslan'ın haberine göre, Uyar Madencilik’te çalıştığı dönemlerde dinamit patlaması sonucu iki gözünü kaybeden ve tazminat mağduru olan Ali Kandemir ise jandarma komutanına seslenerek,“Komutanım biz de askerlik yaptık. Burda herkes askerlik yaptı. Biz sizinle birlikte karşı karşıya geldiğimizde vicdan azabı çekiyoruz. Bugün ödeyin bizde karşı karşıya gelmeyelim. Vali mi, milletvekili mi, kim çözecekse çözsün. Karşı karşıya gelmeyelim. Ama bizim işimizi çözmeyeceksiniz bırakın yürüyelim. Ya işimiz çözülecek, ya bu para ödenecek. Başka çıkar yolu yok. Bizi gözaltına alıp nereye götürecekler. Bir hakim karşısına götürecekler. Bizim hakimden çıkan haklarımızı alamıyoruz ki biz bunun mücadelesini veriyoruz.'' diye konuştu.

Öte yandan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumluları Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındı.

Ankara'ya Yürüyen Somalı Maden İşçisinin Karşısına Jandarma Çıkınca İsyan Etti: 'Öyle mi Alay Komutanı?' - onedio.com
Ankara'ya Yürüyen Somalı Maden İşçisinin Karşısına Jandarma Çıkınca İsyan Etti: 'Öyle mi Alay Komutanı?' - onedio.com

Madencilerin hak mücadelesi sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir