Dolandırıcılar SMA Kampanyalarına El Attı: Sahte Kampanyalar Düzenleniyor

 > 
0PAYLAŞIM

SMA’lı çocukların aileleri gen tedavisi için milyonlarca liraya varan ihtiyaçları ile umudu sürdürmek adına kampanyalar düzenliyor. Ancak dolandırıcılar bunu da fırsat bildi. SMA’lı çocukların fotoğraflarıyla sahte hesaplarla kampanya düzenleyen kişiler, birçok yardımseveri dolandırdı.

SMA hastası çocuğu olan aileler, 15 milyon liranın üzerindeki masrafla mücadele ediyor

SMA hastası çocukların geleceği için gen tedavisi umuduna bağlanan aileler, ABD'de 2.4 milyon dolar (17 milyon 650 bin lira), Avrupa'da 2.1 milyon euro (19 milyon lira) olan dünyanın en pahalı tedavisine ulaşabilmek için kampanyalar düzenliyor. 

Kiminin kampanyası ünlüler ve iş insanları tarafından büyük destek görüyor, kiminin ise elini tutan yok. Kimi aileler ise yardım kampanyalarını 'go fund me' (internet üzerinden bağış toplama sitesi) yönetimiyle yurt dışı kaynaklı yürütüyor.

SMA hastası çocukların fotoğrafını kullanarak 'yardım' adı altında insanları dolandıranlar için suç duyurusunda bulunuldu

Ülkemizde 'Yardım Toplama Kanunu' kapsamında kampanyalarda valilik izni gerekiyor. İzin olmadan ailelerin IBAN numarası paylaşması yasak. 

Sabah'tan Gül Kireklo'nun haberine göre aileler çocuklarını kurtarmak için bir şeyler yapmaya çalışırken, kampanyalara dolandırıcılar el attı. Son dönemde SMA'lı çocukların fotoğraflarını kullanarak sahte hesap açan dolandırıcılar, yardımseverlerden para toplayınca kampanyalar da mercek altına alındı. Ankara'da SMA ile mücadele eden 23 aylık Öykü Elmalıca ve SMA Tip 2 ile mücadele eden 28 aylık Mira Lina Pala'nın fotoğraflarını kullanarak sahte hesap açan dolandırıcılar, yardımseverlerden para topladı. Durumu fark eden aileler, geçtiğimiz kasım ayında suç duyurusunda bulundu.

'Kötü niyetli kişiler SMA kampanyalarını hedef aldı'

SMA Tip 1 hastası 17 aylık Eylül Öztürk'ün babası  Ozan Öztürk, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Eylül'e gen tedavisi için Macaristan'a başvurduk. Bizi tedavi için kabul ettiler. 2.1 milyon euro tutan tedavinin kampanya ile 1 milyon 380 bin euro'sunu topladık. Ancak, son dönemde kötü niyetli kişiler, SMA kampanyalarını hedef aldı. IBAN paylaşımı yasaklandı. Kampanyalar valilik izni olmadan yapılamayacak. Önceden de böyleydi ama dolandırıcılık olaylarından sonra kampanyalar mercek alına alındı. Kampanya durma noktasına geldi. Bir yanda dolandırıcılar, bir yanda umut ettiğimiz tedaviyle ilgili söylenenler."

'Yüzde 1 şansımız var ise bunun peşinden gidiyoruz'

SMA Tip 1 hastası Poyraz Ali'nin (3) annesi Tuğçe Kurttekin ise yaşadıklarını şöyle özetliyor:

"Poyraz Ali 6 aylık iken SMA teşhisi konuldu. Poyraz Ali şu anda 12 kilo. 1.5 kilo daha alırsa şansını kaybedecekti. Kampanyada çok şükür tedavi parasını topladık. Gen tedavisi için gidecek. Şu anda biz de diğer aileler gibi evraklarımızı hazırlıyoruz. Spinraza adlı ilaçla çok olumlu yanıtlar aldık. Şimdi de yüzde 1 şansımız var ise bunun peşinden gidiyoruz. İşe yarayacak mı yaramayacak mı deneyeceğiz"

'Maalesef yeterli desteği göremedik'

SMA Tip 1 hastası 22 aylık Mirhan bebeğin annesi Berna Sincanlı  ise şu ifadeleri kullandı:

"Kampanyada tedavi parasının yüzde 34'ünü toplayabildik. Bazı çocuklar için sanatçılar, iş insanları destek oldu. Biz maalesef yeterli destek göremedik."

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Selvi, Erdoğan'ın Asiltürk Ziyaretini Anlattı: 'Hiçbir Şey Olmasa Bile Kesinlikle Bir Şey Oldu' - onedio.com
Selvi, Erdoğan'ın Asiltürk Ziyaretini Anlattı: 'Hiçbir Şey Olmasa Bile Kesinlikle Bir Şey Oldu' - onedio.com
Küçük Bir Adana Meselesi: Kumar Oynamak İçin Kahvehanenin Duvarında Delik Açtılar - onedio.com
Küçük Bir Adana Meselesi: Kumar Oynamak İçin Kahvehanenin Duvarında Delik Açtılar - onedio.com
Çinli Bilim İnsanları, Erimesini Önlemek İçin Buzulları Örtülerle Kaplıyor - onedio.com
Çinli Bilim İnsanları, Erimesini Önlemek İçin Buzulları Örtülerle Kaplıyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir