Doğumun Her Anı Mucize! Bebeklerin Kafa Yapılarının Geçirdiği İlginç Evreleri Gösteren 3D Fotoğraflar

24PAYLAŞIM

Çocuk doğurmak, dünyadaki en doğal ve olağanüstü şeylerden biri. Annenin vücudunun doğuma hazırlanırken geçirdiği değişim hakkında birçok kişinin bilgisi var ancak bebeğin duruma nasıl adapte olduğunu gösteren bu çalışma da oldukça dikkat çekici.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/9081776/3d...

1. Doğum öncesi

Bu 3D fotoğraf, bebeğin kafasının doğumdan önceki şeklini gösteriyor.

Doğum sırasında ceninin kafasının şekli değişiyor. Bu değişim, doğumun ikinci evresi sırasında, bebek rahimden ayrılıp doğum kanalına yöneldiğinde gerçekleşiyor. Ancak, ceninin kafasının şekil değiştirmesinin detayları hala tam olarak bilinmiyor. Daha önce bu durumla ilgili bir çalışma yapılmış.

Anne doğuma girmeden önce bebeğin kafasının şeklini gösteren başka bir fotoğraf.

Fransa'nın Clermont-Ferrand kentindeki Auvergne Üniversitesindeki bilim insanları, ikinci evre öncesi ve sırasındaki şekil değişimlerini belgeledi. PLOS ONE dergisindeki yayınlanan analizlerine göre, tüm bebeklerin ceninin kafasının şekil değiştirme sürecinden geçtiğini ve kafataslarının farklı bölgelerde değişmekte olduğunu açıkladı.

2. Doğum sırasında

Bu fotoğraf ise, doğumun ikinci evresinde bebeğin kafasının geçirdiği değişimi gösteriyor. Bu inanılmaz görüntüler, bebeklerin doğumdan önce doğum kanalından geçerken kafalarının nasıl adapte olduklarını gösteriyor.

Doğumdan sonra, yeni doğanların beşte birinin doğum öncesi şeklini aldığını, ikisinde ise değişimlerin devam ettiği belirtildi. Ceninin kafasının şekil değiştirmesini en yoğun yaşayan iki bebeğin doğumu ise sezaryen yoluyla, üçüncüsünün doğumunun ise vajinal olarak minimal çabalarla gerçekleştirildiği belirtildi.

Ekibin başındaki Dr. Olivier Ami şunları söyledi: "Vajinal doğum sırasında ceninin beyninin şekli, kafatası kemiklerinin üst üste binme derecesine göre değişip deformasyona uğrayabiliyor. Ceninin kafasının şekil değiştirmesi bebekler doğduktan sonra bir daha ortaya çıkmıyor. Bazı kafatasları deformasyonu kabul edip doğumu kolaylaştırırken, bazıları kolayca deforme olmuyor."

Burada ise doğumun ikinci evresi sırasında bebeğin kafasının değişimini ve burnunun düzleştiğini gözlemleyebiliyoruz.

Genel olarak, önceki kanılara kıyasla bulgular, doğumdan önce bebeklerin yaşadığı değişimi daha fazla vurguluyor. 

Doktorlar aynı zamanda şunun da altını çizdi: "Vajinal doğumdan sonra birçok yenidoğanda retinal kanama ve beyin kanaması yaşanabilir."

Sözlerine, daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini ekleyen doktorlar yine de durumun önemini 3D olarak yayınladıkları fotoğraflarla belirtmiş oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir