Görüş Bildir
Haberler
Doğu Akdeniz Krizi: Avrupa Birliği, Türkiye'ye Yönelik Yaptırımlara Hazırlanıyor

Doğu Akdeniz Krizi: Avrupa Birliği, Türkiye'ye Yönelik Yaptırımlara Hazırlanıyor

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları arayışı nedeniyle Türkiye ve Yunanistan arasında bir süredir devam eden gerilim yeni bir boyut kazanabilir. Fransa Dışişleri Bakanı bu ay yapılacak Avrupa Konseyi toplantısında ana gündem maddesinin Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yaşadığı gerilim olacağını söyledi, Türkiye’ye yaptırım seçeneğinin masaya yatırılacağını aktardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB’nin diğer ülkelerindeki mevkidaşlarıyla ‘Türkiye’ye karşı gerçekleştirilebilecek missillemelerin’ halihazırda konuşulduğunu aktardı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki amaçlarıyla ilgili olarak görüşmelere başlaması gerektiğini öne süren Le Drian, “Erdoğan elimizde birtakım seçenekler olduğunu biliyor” dedi.

Akdeniz'in doğusunda zengin doğal gaz yataklarının keşfedilmesinden bu yana, bölgedeki yetki alanları konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında derin görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Yaptırım sinyalleri geçtiğimiz ay verildi

Yaptırım sinyalleri geçtiğimiz ay verildi

AB dışişleri bakanları ağustos sonundaki toplantılarında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tansiyonu düşürmemesi halinde AB'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceği sinyalini vermişti. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bu tedbirler kapsamında bireylere, varlıklara veya gemilere karşı yaptırım kararı alabileceklerini; AB'ye ait limanların, kapasitelerin, teknolojilerin ve tedariğin kullanımının yasaklanabileceğini söylemişti.

Yunanistan sınıra takviye birlikler gönderdi

Yunanistan sınıra takviye birlikler gönderdi

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz gerilimi nedeniyle Türkiye sınırındaki birliklerini artırdığı belirtiliyor.Yunanistan’ın Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Yorgo Kumuçakos,bu hareketin gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

'Türkiye, AB’nin yaptırım kararı almaması için önümüzdeki günlerde göçmenleri yeniden kullanabilir. Buna hazırlıklıyız, tıpkı mart ayındaki gibi yanıt vereceğiz.'

Erdoğan AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

Erdoğan AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

Öte yandan bugün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Görüşmeye ilişkin resmi Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Erdoğan görüşmede, Yunanistan'ın ve bazı AB üyesi ülkelerin Doğu Akdeniz ve Ege'de gerginliği tırmandıran adımlarının önlenmesi noktasında AB'nin üzerine düşen yükümlülüğü hakkaniyet çerçevesinde yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. 

Görüşmede, Avrupalı siyasetçilerin bölgesel meselelerde tahrik edici söz ve adımlarının çözüme hizmet etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, AB'nin Doğu Akdeniz'de sergileyeceği tutumun uluslararası hukuk ve bölgesel barış açısından bir samimiyet testi olacağını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB kurumlarını ve üye ülkeleri Doğu Akdeniz başta olmak üzere bütün bölgesel konularda adil, tarafsız ve objektif kalmaya ve sorumlu davranmaya davet etti.

BBC Türkçe, DW Türkçe ve AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
20
16
12
11
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Jey

Malesef sıra bize geldi. Suriye savaşına çanak tutup, şam da namaz kılma hayalleri kuranlar, laftan anlamayanlar şimdi olanları da yunan-türk davası gibi yor... Devamını Gör

Yılmaz Esen

o zaman ordu sağlam felan değildi. hatta askerden kaçma oranları 50% den fazlaydı. istanbul hükümeti batı yalakası mankurt doluydu. o zamanda tüm avrupa birl... Devamını Gör

Ancient Guy

Çözülmesi gereken o kadar problem var. Bırak Doğu Akdeniz'i, kendi sınırlarımız içinde tarım yapamaz hale gelmişken sanki tek derdimiz doğalgazmış gibi bu ko... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Anlama kıtlığı mı var sizde, adamlar Seville haritası diye bir şey uydurmuş, doğu akdenizde bize 1 karış yer bırakıyorlar, ne yapalım haklarımızı savunmayalı... Devamını Gör

Yılmaz Esen

Geçen sene PKKya karşı yapılan operasyonda da AB yaptırım uyguladı. Ondan önceki sene de. Kıbris barış harekatında da. Kendi sanayimizi kurunca da. Ne za... Devamını Gör