Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğayı Yine Rahat Bırakamadık: Dünyanın En Çirkin Hayvanı Olarak Bilinen Blobfishin Arkasındaki Üzücü Gerçek

2.7bPAYLAŞIM

Dünyanın en çirkin balığının, yani blobfishin aslında bizim yüzümüzden bu kadar çirkin göründüğünü söylesek, şaşırır mıydınız?

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani...

Birçok insan, blobfishin dünyanın en çirkin yaratığı olduğunu düşünüyor.

"Mr Blobby" (yukarıdaki fotoğrafta) blobfishin tipik bir örneği. Yeni Zelanda kıyılarında yakalanmış ve Kerryn Parkinson tarafından 2003'teki NORFANZ keşif gezisinde fotoğrafı çekilmiş bir numune.

2013'e gidecek olursak Mr Blobby'nin fotoğrafı dünyanın en çirkin yaratığını bulmak için yapılan bir oylamada kullanıldı.

Blobfish, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde yarışmayı ve Ugly Animal Preservation Society'nin resmi maskotu olma onurunu kolayca kazandı.

Peki ya blobfishin doğal habitatındayken yani Yeni Zelanda, Avustralya ve Tazmanya denizlerinin derinliklerindeyken oldukça normal göründüğünü söylesek?

Bu derin deniz balıkları, denizin 600-1200 metre derinliklerinde yaşarlar ve asla denizin kendileri için bilinmeyen kesimlerine, yani 300 metreye çıkmazlar. 

Tabii bir bilim insanı veya balıkçı tarafından çıkarılmadıkları sürece.

Derin deniz canlısı olarak blobfishler yüksek basınç ve az ışığa adapte olmuş durumdalar.

Bu balık türü, yumuşak kemiklerle ve parçalanmadan veya ezilmeden basınç altına girebilmelerine olanak sağlayan jölemsi bir etle donatılmış. 

Ayrıca hava keseleri de yok; çünkü olsaydı çoğu balığın yüzmesini kolaylaştıran bu gazla dolu boşluk böylesine büyük bir basınç altındayken çökerdi.

Doğal bir destekleyici sisteme sahip olmadıkları için basıncın çok daha az olduğu denizin yüzeyine çıkarıldıklarında kabarıyorlar ve "çirkinleşiyorlar".

Denizin derinliklerindeyken, yani aslında evindeyken ise hiç de çirkin değiller; hatta oldukça sıradan görünüyorlar.

Bu da blobfishin kendi habitatındaki görüntüsünün illüstrasyonu 👇

Gayet de normal, değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sarp-narince

Bilgiğin Muk bu

Gizli Kullanıcı

Onu çirkin yapan bizim zihniyetimiz.

Gizli Kullanıcı

insanlardan başka kim yapacak zaten aq..kendileri gibi herkesi çirkinleştiriyolar işte..çirkin insan başkasını da öyle görür.

meyluran

çok masum duruyor :'((

logicaldoor

İçerik oluşturma konusunda gerçekten çok mu zor durumdasınız? Bu üzücü gerçeği öğreneli 15 yıl filan oluyor...

Görüş Bildir