Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğanın Kurallarını Koyan Bir Yırtıcı: Kurtlar Hakkında Çok Şaşırtıcı 15 Bilgi

 > 
3.5bPAYLAŞIM

Kurtlar, hem ülkemizde hem de dünyada yaşayan, bir çok efsaneye ve mitolojiye konu olmuş muhteşem canlılar. Onların en çok ulumalarını ve sürü halinde avlanmaları gibi özelliklerini biliyoruz. Canavar olarak da bilinen kurtlar göründüğünün akinse oyuncu, sosyal ve çok utangaç hayvanlardır. En sevdiğim yırtıcılar arasında olan kurtlar hakkında çok ilginç 15 bilgiyi sizler için derledim.

1. Son yapılan genetik çalışmalar kurtların, köpeklerin tek atası olduğunu kanıtlamış durumda. Köpeklerdeki tüm tüy renklerinin kurtlarda da olduğu keşfedildi.

2. Kurtlar köpekgiller ailesindeki en büyük canlıdır. Bu ailedeki diğer hayvanlar, evcil köpek, çakal, yabani köpek, dingo ve tilki gibi canlılardır.

3. Kurtlara ait en eski mağara resimleri Milattan Önce 20.000 yıllarında Güney Avrupa’da keşfedildi.

4. Kurtlar bekçi olarak kullanılmaz. Çünkü kurtlar doğası gereği yabancı bir varlığa havlamaktan, saldırmaktan çok ondan kaçıp saklanmayı tercih eder.

5. Kurtlar yaklaşık olarak 200 milyon koku alma hücresine sahiptir. İnsanlar ise 5 milyon. Yani bir kurt başka bir hayvanın kokusunu 1.5 kilometreden fazla bir mesafeden alabilir.

6. Kurtların gebeliği yaklaşık 65 gün sürer, doğan yavrular gözleri ve kulakları kapalı halde yaklaşık 450 gram ağırlıkta dünyaya gelir.

7. Kurt yavruları mavi gözlü doğar, fakat 8 aylık olduktan sonra gözleri zamanla sarı renge döner .

8. Normal şartlar altında kurtlar bir sesi ormanda 9.5 kilometre, açık alanda ise 16 kilometre mesafeden duyabilir.

9. Kurtlar dünyada en yaygın olan kara yırtıcılarıdır. Dünya’da yaşamadıkları tek yer çöller ve yağmur ormanlarıdır.

10. Aç bir kurt tek oturuşta 9 kilogram et yiyebilir. Bu, bir insanın 100 tane hamburger yemesine denktir.

11. Bir kurt sürüsü sadece 2-3 kurttan oluşabileceği gibi 20-30 kurttan da oluşabilir.

12. Kurtlar pençelerinin arasındaki perdeler sayesinde 10 kilometreden fazla mesafeyi yüzebilir.

13. Yunanlar kurtlar tarafından öldürülen bir geyiğin etinden yiyen insanın vampire dönüşebileceğine inanıyordu.

14. Kurtlar 35 milyon yıl önce yaşayan Mesocyon isimli bir canlıdan evrimleşti. Bu canlı kısa bacakları ve uzun gövdesi ile köpeğimsi bir hayvandı ve büyük ihtimalle sürüler halinde yaşıyordu.

15. Kurtlar insanların uluma taklitlerine cevap veriyor. Bu yüzden Minesota’daki Uluslar arası Kurt Merkezi, gece insanların toplu şekilde uluyarak kurtlardan gelen cevabı dinlemesi için organizasyonlar düzenliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahakotan

cCc 🤘🤘🐺🐺

tahakotan

İster kabul edin ister etmeyin Türk:Kurt Bozkurt' un özelliklerini temel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür. 1- Bozkurtlar , Türk'ler gibi ataerkil bir yapıdadır . (Yani ataya bağlıdır) 2- Bozkurtlar , Türk'ler gibi teşkilat halinde bir yaşam sürerler. 3- Bozkurt sürüsünün , Türk ailesindeki gibi bir lideri vardır ve sürü o liderin emrinden çıkmaz. 4- Savaş şekilleri olarak benzerlik gösterirler .( Bozkurt sürüsü sağdan ve soldan giden öncüler , akabinde de göbekten gelen ana kuvvetle saldırırlar , Türk'lerdeki Hilal taktiği burdan gelir) 5- Bozkurtlar eşlerini kıskanırlar(çok sağlam bir özellik) NOT:Kainatta eşini hiç kıskanmayan tek hayvan domuzdur

tahakotan

6- Karda yürüyen 40 bireylik bir sürüyü takip eden biri sadece 5-6 ayak izi görebilir. Çünkü sürü önde giden lider Bozkurt'un ayak izlerine basarak ilerler. 6-7 kurt bulacağınızı düşünürken koca bir sürüyle karşılaşabilirsiniz. 7- Bozkurtlar , Türk'lerin oldugu gibi özgürlüklerine düşkünlerdir . Dünyada evcilleştirilememiş tek hayvan olma ünvanı Orta asya bozkurtlarındadır ...Hayvan yakalandığında tüm hayvanların aksine gırtlak kısmında bulunan öd denen keseyi parçalar ve intihar eder.

tahakotan

8- Tüm hayvanlarda bir yavrunun annesi yada babası ölürse yavru da ölür. Fakat bozkurtlarda sürü hiyerarşisi buna müsade etmez , yavrunun hem annesi hem de babası ölse dahi yavru hayatta kalır. Diğer sürü üyeleri yavruyu evlat edinir ve kendi yavruları gibi büyütürler. 9- Bir bozkurt sürüsü Sadece yiyeceği kadarını avlar , ve yine harika bir özelliktir... Kuzulu koyuna saldırmazlar ( Yavrusu olan bir hayvana saldırmazlar) çoğu tarih kitaplarında yer almaz ama Türkler Ergenekonda kaybolduğu sırada onlara yardım eden bir veya birkaç bozkurt olmuştur

beyza-korken

favori hayvanım kurt *^* bizim sınıfta sadece evcil hayvanları seviyolar. Bence vahşi hayvanlar daha iyi (kendi fikrim) ♥

avci-kiz

Aynen,mesela ben evcillerin bazılarından korkarım,ama vahşilerden korkmam

mustafaburak-kurt

kurtlar asla evcilleştiremez ve çok aç olsalar bile yardım kabul etmezler ve kışı geçirir ama ayazı unutmazlar

nebusimdi

Kurtlar aç kalıp yiyecek bulamadıklarında bir daire oluşturup hızla dönmeye başlarlar. Bu dönme sırasında ilk düşeni hep beraber yerler. Buna kurt kanunu denilir.

-seyma-

değişik

halil-ibrahim20

YA SİKTİR AQ

tahakotan

siktir lan kurtları yanlış tanıtma

bulent-keser-sda

Hadi lan ordan öle bişey yok sallama.

Görüş Bildir