Doğada Yarattığımız Tahribatın Ürkütücü Sonuçlarından Biri: Mumbai'nin 'Mavi Köpekleri'

 > -

Hindistan'ın Navi Mumbai şehrinde mavi köpekler dolaşıyor... Sokak köpeklerinin maviye dönüşmesi  görenleri şaşkınlığa uğrattı ve hayvan hakları örgütlerini harekete geçirdi. Çevresel kirliliğe dayalı olduğu düşünülen bu sıra dışı ve ürkütücü olayın araştırılması için yerel yetkililerin çalışmaları sürüyor.

Kaynak: http://www.ibtimes.co.in/solve-curious-c...

Navi Mumbai'deki sokak köpekleri, işlenmemiş endüstriyel atıkların Kasadi nehrine atılması sonucunda maviye boyanıyor olabilir.

IBTimes'ın haberine göre sokak köpeklerinin, muhtemelen yiyecek ararken nehire girdiği ve bunun sonucunda maviye dönüştüğü tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta Navi Mumbai Hayvan Koruma Derneği tüyleri maviye dönen köpeklerin fotoğraflarını çekti ve resmi mercilere şikayetlerde bulundu.

Dernekte çalışan ve aynı zamanda Navi Mumbai yerlisi Arati Chauhan olayları şöyle anlattı; 

"Köpeklerin tamamen maviye boyanmış olmasını görünce şok olduk. Bu bölgede bu şekilde 5 köpek gördük ve yönetim mercilerine bu fabrikaların kirlilik kontrolü yapmaları konusunda şikayette bulunduk. Bugüne kadar sadece mavi köpekler gördük ama bu durumda kuşlar, sürüngenler ya da başka hayvanlar var mı bilmiyoruz. Bu kimyasalların havaya karışmasından dolayı ölen hayvanlar da olabilir."

Biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ) suda bulunan canlıların yaşaması için olması gereken oksijen seviyesini ifade etmekte. Bu seviye 6mg'ın üzerine çıktığında balıklar o suda yaşayamaz.

3 mg'ın üzerindeki ölçümlerde ise suyun insan kullanımı için uygun olmadığı ortaya çıkar. 

Navi Mumbai Belediyesı, nehirdeki suyunun kalitesini test etti ve Hindistan Times gazetesinin aktardığı bilgiye göre, atık arıtımasının yetersiz olduğunu tespit etti.

Bölgedeki halk kirlilikten yıllardır şikayetçi, özellikle balıkçı köylüler ciddi sorunlar yaşıyor.

Taloja endüstriyel bölgesi toplamda 977 ilaç, yiyecek ve mühendislik fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalardan çıkan atıklar kirlilik seviyesini kritik ölçümün 13. katına kadar çıkarıyor.

Belediye yetkilileri geçtiğimiz cuma günü konu hakkında özel bir şirketi gözetim altında aldı. Nehire akan bu mavi boyayı 7 gün içinde ortadan kaldırmaması durumunda şirket soruşturma geçirecek.

Taloja Endüstriyel bölgesindeki atık arıtma tesisleri bölgede bulunan 347 küçük ve orta fabrikaya büyük ölçekte yetersiz kalıyor.

Yaşanan mavi köpek tedirginliği sonrasında nehir çevresi şimdilik insan girişine kapatıldı.

Ayrıca şirketlere hayvanların buraya girmemesini sağlamaları konusunda yaptırımlar getirildi.

Mumbai'nin mavi köpekleri birçok yayının da haber konusu oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahsecret

Hayata renk katmışız.(şaka yapıyom)

layd

temizlik bilmeyen bir ülke yine iyi yaşıyor insanları ve de zavallı köpekleri.. :((

gzm-ynklr

üzücü

aleynax611

Ne şerefsiz bu insanlar ya nehirdrki olan pisliğe bak

armagan-keklikcioglu

Gabriel Garci Marquez - Mavi Köpeğin Gözleri .

Görüş Bildir