Diyanet Başkanı Erbaş'ın Ulu Önder Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okunmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı'ndan Açıklama

 > 
161PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e üzeri kapalı şekilde lanet okumasına ilişkin açıklama geldi. Kalın, "Ona bırakın Ayasofya gibi bir yerde, herhangi bir yerde lanet okunmasını doğru kabul etmeyiz" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK'te Sena Alkan'ın sorularını yanıtladı. Kalın, "Ali Erbaş Hoca, vakfiyeden alıntı yaptı. Hutbede Atatürk’e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Atütürk’e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz.

'Rejim tartışmasına dönüşüyor olması suni bir gündemdir...'

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz. Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz. Rejim tartışmasına dönüşüyor olması suni bir gündemdir. "

Kalın, Ayasofya'nın açılması ile radikal İslamcı grupların 'hilafet' çağrısına ve eleştirilere yönelik açıklamada bulundu.

Gerçek Hayat 'Hilafet' Çağrısında Bulundu, Dilipak Twitter'da Paylaştı: 'Şimdi Değilse, Ne Zaman?' - onedio.com
Gerçek Hayat 'Hilafet' Çağrısında Bulundu, Dilipak Twitter'da Paylaştı: 'Şimdi Değilse, Ne Zaman?' - onedio.com

Ayasofya'nın açılması tartışmaları sürerken, CHP de dahil olmak üzere muhalafet destek verdi. HDP hariç Meclis'teki tüm partilerin destek verdiği Ayasofya'nın açılması kararı üzerinden rejim tartışması çıkarmak bizi hedeften saptırmaktır. Güzel bir iş yapıldı, bu gölgelenmemeli.

Ne olmuştu?

Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor - onedio.com
Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor - onedio.com

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın dün Ayasofya'daki cuma hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan sözlerine tepki yağmıştı. CHP ve İYİ Parti'li siyasetçiler üstü kapalı bir biçimde Atatürk'ü lanetleyen Ali Erbaş'a sert sözlerle çıkışmıştı. İYİ Parti'li Aytun Çıray ve Atatürkçü Düşünce Derneği, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir