Disney, Prenses Filmlerinde Kadınların Sesini Kısıyor

Dilbilimci Carmen Fought ve Karen Eisenhauer tarafından yapılan araştırmaya göre, Disney çizgi filmlerindeki kadın karakterler günümüze doğru incelendiğinde artık filmlerde daha az konuşmayla yer alıyor.

Disney’in en eski yapımlarından günümüze doğru yapılan filmlerini inceleyen iki dilbilimci Carmen Fought ve Karen Eisenhauer, eskiden kadınların daha çok konuştuğu karakterlerin yer aldığı sonucuna vardı. Yaptıkları araştırmaya göre 1937 yapımı Snow White, 1950 yapımı Cinderella ve 1959’da yayınlanan Sleeping Beauty‘de kadınlar ve erkeklere eşit derecede söz veriliyor.

Günümüze yaklaştıkça, erkek karakterlerin konuşma oranı artarken, kadın karakterlerin konuşma oranı düştü

Ancak, ilerleyen yıllara baktığımızda 1989 yapımı The Little Mermaid‘de erkekler konuşmaların %68’ini üstleniyor. Bu oran, 1991’deki Beauty and the Beast‘te %71, 1992’deki Aladdin‘de 90, 1995’teki Pocahontas‘ta %76 ve 1998’deki Mulan‘da ise %77 olarak görülüyor. Bu arada bu filmlerin çoğunda genellikle kadın karakterler yer almasına rağmen, konuşma oranları gayet az. Disney’in Tangled‘da kadın karakterlerin konuşma oranı %52 ve Pixar’ın Brave‘inde ise %74 olmasına rağmen yine de günümüze yaklaştıkça bu oranın çok fazla yükselmediğini görmek de mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Walt Disneykadınlar
Görüş Bildir