Dışarıya Kaplan Kesilip Evde Minnoş Bir Kediye Dönüşen Vikinglerin Cinsel Hayatlarına Dair İlginç Detaylar

844PAYLAŞIM

Tarihin en vahşi ve en kanlı topluluklarından biri olan Vikinglerin söz konusu cinsel hayat olunca tam bir kediye dönüştüğünü söylersek abartmış olmayız. İlginçtir ki, dört bir yana korku salmış bu savaşçıların iş aşka ve seks hayatına gelince nispeten daha yumuşak, bir ölçüde romantik ve partnerinin mutluluğunu önde tutan garip bir tarafları vardı. O dönemin Avrupası ile karşılaştırıldığında ise kadınların özgürlüğüne ve mutluluğuna çok daha fazla değer veriyorlardı. Bakalım, Vikinglerin cinsel hayatlarını ilginç kılan noktalar nelermiş? Detaylara hep birlikte göz gezdirelim.

1. Cinsel tatmin, sadece erkeklere özel bir durum değildi. Eğer Viking kadınları seksten memnun kalmazlarsa, kocalarını boşama hakları vardı.

Olay tek tarafın memnun kalmasıyla bitmiyor, bir erkek kadar bir kadının da cinsel hayatından memnun olmadığı vakit ipleri eline alması gerekiyor. İşte, Viking kadınları bu konuda şanslı sayılan kesimdendi. Eğer kocaları kendilerini yatakta mutlu edemiyorsa boşanma hakları vardı ve toplum tarafından da bu durum gayet normal karşılanıyordu. Ayrıca eşlerin kadın kıyafetleri giymesi veya cinsel tercihlerinin erkeklerden yana olması da bir diğer boşanma sebebiydi. Kadınlar boşanma sonrasında çeyizlerini ve evlilik süresince kendisine verilmiş her şeyi alma hakkına sahipti. O dönemlerde bunun nasıl bir nimet olduğunu tahmin edersiniz.

2. Vikingler, erken yaşlarda evleniyorlardı.

Ortalama yaşam süreleri 40 yıl civarında olan Vikingler, biraz da erkenden göçüp gittikleri için mümkün olduğunca küçük yaşlarda evleniyorlardı. Viking kadınlarının evlilik yaşı ortalaması 12'ydi.

3. Zina, Vikingler arasında yaygın olmasına rağmen toplum tarafından hoş karşılanan bir durum değildi. Eşlerden biri zina yaparken yakalanırsa işin sonu ölüme kadar gidiyordu.

Vikingler, zina yapmalarına rağmen bu durumu hoş karşılamıyorlardı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dediğinizi duyar gibiyiz ama toplumsal ahlak kuralları, zinayı hoş karşılamalarına müsaade etmiyordu. Zina hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir suçtu. Eğer eşlerden biri zina yaparken yakalanırsa, diğerinin onu öldürmeye hakkı vardı.

4. Evlilikten kaçınmak, toplumdan dışlanma sebebiydi.

Eğer cinsel tercihleriniz sebebiyle evlilikten uzak duruyorsanız, bu durum Vikingler arasında dışlanmanıza sebep oluyordu. Bunu yapan bir erkek veya kadın olsun, vajina veya penisten kaçınmak için evlenmiyorsa toplumun onlara bakışı değişiyordu. Ama bu kişilerin evlenip çocuk yapması, onlar için bir nevi koruyucu kalkan görevi görmekteydi. O saatten sonra yasak ilişki yaşamaları genellikle diğerleri tarafından göz ardı ediliyordu.

5. Seks bir tabu olmasa da seks hakkında konuşmak öyleydi. Vikingler, seksten doğrudan bahsetmek yerine dolaylı anlatımlar kullanıyorlardı.

Vikinglerin seksten konuşmaktan utanması ve bununla ilgili bir şey söyleyecekleri zaman dolaylı yoldan anlatmaları kulağa oldukça ilginç geliyor değil mi? Ama durum aynen bu şekildeydi. Cinsel ilişkiyi 'birlikte yatmak' ve 'birbirlerinden zevk almak' gibi cümlelerle ifade ediyorlardı. İnsan koskoca Vikinglerin böylesine çekingen insanlar olmasına hayret ediyor gerçekten...

6. Vikinglerin eşcinsellikle ilgili birbiriyle çelişen görüşleri vardı.

Vikingler, eşcinsellik konusunda net bir fikir sahibi değil gibi görünüyor. Çünkü hem 'vajinadan kaçmak' için evlenmeyen erkeklerin toplumdan dışlanmamak için evlenip çoluk çocuğa karışmasını normal karşılıyor hem de söylenenlere itaat etmelerini utanç verici bir durum olarak kabul ediyorlardı. Lezbiyenliğe pek değinilmiyordu, çünkü ya nadirdi ya da nadiren birileri tarafından fark ediliyordu. Vikinglerin bakış açısına göre bir erkeğin başka bir erkek üzerinde hakimiyet kurması ancak kendisinin üstün olduğunu kanıtlamak istediği için kabul edilebilirdi. Cinsel zevkler için böylesi bir durumun kabul edilmesi ise tartışmaya açık bir konu değildi.

7. Vikingler, birinden hoşlandıklarını belli etmek için garip oyunlara girmiyordu. Genellikle ilgi duydukları kişiye basit yöntemlerle bunu belli edebiliyorlardı.

Bir Viking kadını, hoşlandığı kişiye olan ilgisini göstermek için ona bir gömlek dikiyordu. Erkekler ise karşılarındaki kadını arzuladıklarını göstermek için onlara mor renkli çiçekler veriyordu. Bu ilgi karşılıklıysa birlikte aynı kadehten içerek bunu gösterebiliyorlardı. Anlayacağınız, birinden hoşlandığınızı belli etmek için fazla dolambaçlı yollara girmeye gerek görmemişlerdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

hiç dizilerde,filmlerde anlatıldığı gibi değil,romalılar gibi sanmıştım ama sevdim eğer böyleyse vikingler.bize çok benzer yanları var,akıllı insanlarmış vesselam.

ilkmumya

vikinglerden sadece nasil sevistigiyle ilgili bahsetmeniz de cok ironik site de bununla cok karsilasiyorum sadece seks fikri uzerine yazilar asiri fazla.

feyk

boga ile aslan karsilikli raki iciyorlarmis. aslan birden ayaklanip eve gitmem gerek demis. bogada, koskaca ormanlarin kralina bak esinden korkuyor demis. bunun uzerine aslan, beni evde seninki gibi inek beklemiyor, aslan bekliyor.... vikinglerinkide o durum. saka bir yana eski gocebe turkler, vikingler gibi kadinin ekonomik hayattan kopmadigi, uretimin ve yasamin parcasi oldugu toplumlarda dogal olarak kadinin yeri ve haklarida daha genis oluyor. tarim toplumlarinda kadin ekonomik yasamdan soyutlandikca degerini ve haklarini kacinilmaz olarak kaybediyor. gunumuz modern dunyasinda kadin is yasaminda yer aldikca degeri tekrardan yukselmeye, haklari genislemeye basladi. bu yuzden kadinin yeri evidir diyen kadin ne istedigini bilmiyordur.

paranormal

Cinsel tercih değil cinsel eğilim.

kubra-ozay

hormonların belirlediği birşey tercih değildir. eğer öyle derseniz bende size niye heteroluğu tercih ettiğinizi sorarım.

kubra-ozay

ya sizinki bozuksa? hiç bu açıdan baktınmı?

kubra-ozay

konumuz benim dünyaya nasıl geldiğim değildi. ama neyse daha fazla uzatmicam. ne söylesem anlamicaksınız nasılsa.

kubra-ozay

bir insanı tanımadan ona cahil vs demek ancak kişinin kendi cahilliğini gösterir. bilimsel veri çok. internet denen engin denizde istediğin kadar bulabilirsin. yeterki kişi araştırmak istesin.

corpse-bride

#4 gunumuzde bızım ülkede de böyle bekar mı ölsede umurlarında değil bu bır secım neyıne bu kadar takılınıyor anlamıyorum ne yanı toplum baskısıyla evlenıp mutsuz olmak mı daha ıyı toplum gelecegı ıcın

Görüş Bildir