Dikkat Etmemiz Gereken Bir Konu Daha Var: Çocuklara Koronavirüsü Nasıl Anlatmalıyız?

-
Abone ol

Koronavirüs, konu hakkında en ufak bir bilgisi olan herkes için endişe verici olmaya başladı. Peki ama bu süreçte çocuklara nasıl yaklaşmalı, onlara Koronavirüsü nasıl anlatmalıyız?

Kaynak
Kaynak

Ülkemizde Koronavirüs vakasının görülmesinin ardından, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de endişe ve panik duyguları yaratmaya başladı.

Bu noktada, bedensel sağlığımızın yanında, sürekli takip ettiğimiz haberlerin ardından ruh sağlığımızı da düşünmek zorunda olduğumuz gerçeğini atlamamalıyız.

Türk Psikologlar Derneği'ne göre, gün içinde sürekli sosyal medya ya da televizyondan Koronavirüs haberlerini takip etmek, panik hissini tetikleyebilir.

Bu sebeple, belirli zaman aralığında ve kısıtlı olarak doğru kaynaklardan bilgi almak, bu süreçte psikolojik olarak daha az yıpranmamızı sağlayabilir.

Bu noktada, okulların da tatil edilmesinin ardından, ebeveynlerin çocuklarıyla nasıl iletişim kuracağı ve Koronavirüs hakkında onları nasıl bilgilendireceği de çocukların gelişimi ve ruh sağlığı için oldukça önemli.

Derneğin açıklamasına göre, okulların neden tatil edildiğini çocuklarımıza uygun bir dille anlatmamız gerekiyor.

Çünkü bir salgın, bir hastalık ya da bir virüs yüzünden okula gidememek; muhakeme duygusu henüz gelişmemiş bir çocuk için endişe ve korku yaratmaya sebep olabilir.

Okula gitmeme sebebi olarak, grip gibi bir hastalık tehlikesinden korunma amacıyla, okulların bir süre tatil edildiği belirtilebilir.

Çocuklarla konuşurken endişe ve korkunuzu yansıtmamaya çalışın. Bu yüzden, onlarla iletişim kurarken mümkün olduğunca sakin davranın.

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu'ya göre, iletişim kurarken onların neler hissettiğini ve nelerden endişe duyduklarını bilmekte fayda var.

Böylece, konuşmanızın ve davranışlarınızın seyrini onların endişelerine göre belirleyebilir; buna göre önlem alabilirsiniz.

Çocuklarınızın yanında virüs hakkında izlediklerinize ve konuştuklarınıza büyük oranda dikkat edin. Onların sizi duymadığı ya da görmediği algısına kapılmayın.

Çocuklar bu süreçte daha meraklı olabilir ve dolayısıyla özellikle bu konuda neler konuştuğunuzu/izlediğinizi yakından takip edebilir.

Sosyal medyadaki abartı ve yanlış bilgiler çocuklarınızı olumsuz etkileyeceğinden, sosyal medya ve TV'yi kontrollü olarak kullanmalarına izin vermenizde fayda var.

Bu süreçte kalabalık mekanlardan uzak durulması ve mümkün olduğunca evde kalınması gerektiğini uygun bir dille açıklayın.

Çocuklar için okulların tatil olması, park ve etkinlikler gibi kalabalık ortamlarda bulunma amacıyla buluşabilir. Onlara, kalabalık ortamlarda okulun tatil olmasına sebep veren grip vb. hastalıktan korunmanın daha zor olacağını anlatabilirsiniz.

Çocuklar, yaşadıkları dünyanın güvenli olduğuna inanmak isteyeceğinden; onlara aldığınız önlemleri ve yapılması gerekenleri anlatabilirsiniz.

Endişe edilecek bir konuda, önlem alındığını bilmek çocuğunuza daha güvende hissettirecektir.

Başta da belirttiğimiz gibi, sizin tutum ve davranışlarınız, çocuğunuz üzerinde önemli bir etki yaratacaktır. Bu yüzden, duygu ve düşüncelerinizi kontrol altında tutmaya özen gösterin.

Bu süreçte çocuğunuzun davranışlarında, uyku düzeni ve iştahında belirgin farklılıklar gözlemliyorsanız, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jey

Önce bir kendin anlayacaksın sonra da korkutmadan ama açık ve gerçek bir şekilde anlatacaksin. Çocuklar anlar ve önlem almaya yatkın hale gelir. Asıl önemli olan yaşlılara anlatmak! Anlamıyorlar ve gülüp geçiyorlar. Ben de yeni veba dedim. Baya da ise yaradı demek ki tanıdık bir isim olması gerekiyor. Tavsiye ederim.

pekala

Çocuklara Koronavirüsü Nasıl Anlatmalıyız?ÇOCUKLAR ANLATIR SİZE MERAK ETMEYİN

alestatorni

Büyükler anlamadı ki çocuklara anlatabilsinler.

Görüş Bildir