Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gereken 25 Şey

-

Tıptaki karşılığı DEHB olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu en az 3 kişiden birinde görülmekte olan bir hastalıktır. "Hiperaktif"mişim işte deyip geçtiğimiz ve küçümsediğimiz bu durumun aslında ne olduğunu kimse tam anlamıyla bilmiyor. 

BuzzFeed kullanıcılarına bu hastalıkla ilgili insanlara ne söylemek istedikleri sorulmuş, biz de bu cevapları sizler için derledik. Eminiz ki siz de bu hastalıktan mustaripseniz birçok cevaba katılacaksınız, eğer böyle bir probleminiz yoksa da karşınıza çıkacak hiperaktif birine nasıl yaklaşmanız gerektiğini anlayacaksınız. 

Başlamadan önce, DEHB çalışma belleğinde meydana gelmiş bir hasardan dolayı dikkatin devam ettirilmesinde güçlük ve kendini kontrol etme mekanizmasında yetersizlikler yaşamaya sebep olan nörolojik bir hastalıktır.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/carolinekee/adh...

1. DEHB konsantre olamamak değil, neye konsantre olduğunuzu kontrol edememektir.

2. Bazen kelimenin tam anlamıyla her şeye odaklanırlar.

"İnsanlar, DEHB ile ilgili olarak sadece dikkatinizin çok kolay dağılabileceğini düşünüyor. Gerçekte, herhangi bir anda çok fazla şey üzerinde duruyorum ve düşünceden düşünceye çok hızlı bir şekilde geçiyorum."

3. ... Veya 1'den fazla şeye odaklanmış olabilirler.. "Aşırı Odaklanma"

4. DEHB Sadece okul hayatını değil, bununla yaşamak zorunda olanların bütün hayatını etkiler.

"DEHB sadece sınıfta not almayı etkilemez. Hayatınızın her bölümünü etkiler - ilişkileriniz, sağlığınız, arkadaşlarınız. Kısacası bütün sosyal yaşamınız. "

5. Yaygın olarak sadece çocuklarda karşılaşıldığına inanılsa da, yetişkinlerde de görülebilir.

"Keşke insanlar DEHB'nin yetişkinleri de etkilediğini anlayabilseydi. Bu sadece okulunuz bittiğinde biten bir şey değil. Ev ödevlerini hatırlamakta zorlanan çocuklar; randevularını ya da faturalarını zamanında ödemeyi unutan yetişkinler haline gelir."

6. DEHB beynin odaklanmayı, karar vermeyi ve görevleri yönetmeyi gerçekleştiren prefrontal korteksini olumsuz etkiler.

"Kısacası, derslere odaklanamamaktan çok daha fazlasıdır."

7. Tabii ki semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

"DEHB'in etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Kendi belirtilerinizin nasıl ortaya çıktığını bilmek ve buna göre baş etme stratejileri üretebilmek için kendinizi eğitmeniz çok önemlidir."

8. DEHB bazen düşünmeden konuşmalarına neden olabilir.

"Çoğunlukla düşündüklerimi filtreleyemeden ağzımdan çıkmış oluyor. Bunun yüzünden bazen çevremdeki gerçekten çok sevdiğim insanları istemeden kırabiliyorum. Bunu kontrol edebilmeyi gerçekten çok isterdim. Nefret ediyorum bu durumdan."

9. Aynı zamanda duygularını daha yoğun yaşayıp, kontrol etmekte zorlanabilirler.

"İnsanlar keşke DEBH'nin bizlerde yarattığı duygu değişimlerini anlayabilseydi. Sanki sürekli bir canlı bombayla yaşamak gibi. Özellikle negatif duygu yoğunluğu yaşadığımızda kontrol etmek o kadar zor ki! Bunlar yetmezmiş gibi üstüne bir de onlara kendimizi anlatmaya çalışmamız ekleniyor."

10. Genellikle bir işi bitirmenin ne kadar süreceği konusunda tahmin yürütmeleri zordur.

"Hiçbir zaman bir işin ne zaman biteceğini net olarak söyleyemem. Çünkü dikkatim dağılmadan ne kadar çalışabileceğimi ya da atladığım bir şey olmadığından emin olmak için kaç kez kontrol edeceğimi kestiremem. Basit bir zaman yönetimi sorunu gibi görünse de günümüzde sürekli zamanla yarışırken zamanı verimli kullanamamak büyük bir sorun haline gelebiliyor."

11. Etrafta çok fazla uyarı olduğunda durumu kontrol etmek zorlaşabilir. Birçok kişinin sesi, gürültü hatta koku bile odaklanmalarını etkileyebiliyor.

"İnsanların ortamdaki farklı uyarıcıların DEBH'li kişileri ne kadar etkilediğini ve baş etmenin ne kadar zor olduğunu bilmesi gerekiyor. Mesela birden fazla kişi konuştuğunda, ya da kalabalık bir grupla temasta olmak gerektiğinde aynı anda birçok şeye odaklanıp, neyi düşünmemiz gerektiğini unutabiliyoruz."

12. Çoğunlukla bir işi bitirmeden diğerine geçmemeleri gerekir. Aksi halde çok fazla stres altında hissederler.

"Keşke insanlar tabağımda bir sürü şey olduğunda ne hissettiğimi anlayabilseydi. Çoğunlukla kendimi hiçbir şey yapamayacak gibi hissediyorum çünkü hangisinden başlamam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Birçok şey tarafından uyarıldığımı hissedip hiçbirine tam anlamıyla odaklanamıyorum."

13. İlaçlar avantaj sağlamaz, sadece normal seviyeye indirir.

"Çoğunlukla kullanmak zorunda olduğumuz ilaçların ekstra odaklanma sağladığını düşünüyorlar, oysa ki sadece DEBH'si olmayan insanlar kadar odaklanabilmemizi sağlıyor."

14. Bu yüzden "Bu ilaçları alıp kafayı mı buluyorsun ehe ehe?" tarzında esprilerden kaçının.

15. İlaçla bile, odaklanmakta ve dikkatlerinin devamlılığını sağlamakta zorlanırlar.

"Mesela, eğer sınavdayken birisi yüksek sesle sakız çiğniyorsa beynim o an sadece o ses odaklanıyor veya bir şeyler yazmam gerekiyorsa ve bir sürü insan konuşuyorsa, yazmam gereken şeyler yerine ortamdaki sese konsantre oluyorum."

16. Sonuçta beyinleri diğer insanlar farklı çalışıyor diye kendilerini değiştirecek değiller.

17. Gönül ilişkileri her zamankinden daha zor ve karmaşıktır.

"DEHB ilişkilerimin devamlılığını olumsuz olarak etkiliyor. Çoğunlukla biriyle 1-2 ay takıldıktan sonra hızla sıkılmaya başlıyorum."

18. DEHB olan insanlarda depresyon ve anksiyete bozukluğu görülme ihtimali yüksektir.

"Sürekli kafamın içinde birisi bir şeyleri analiz ediyor. Çoğunlukla başkaları için çok basit olan şeyleri unuttuğum için kendimi aptal gibi hissediyorum. Bunlar da haliyle zaman zaman kaygı bozukluğu yaşamama neden oluyor."

19. Kendilerini işlerine verdiklerinde muhteşem şeyler ortaya çıkarırlar.

"Çünkü beynimdeki düşünceleri boşaltabilmemin en kolay ve eğlenceli yolu."

20. Genellikle bir işe başlamakta çok iyi olsalar da, bitirme konusunda aynısını söyleyemeyiz.

"Kaç kere bir işe başlayıp bitiremediğimi saymaya kalksam onu da bitiremezdim herhalde çünkü çok kolay dağılabiliyorum. En 7-8 tane bitiremediğim kitap vardır. Sonuna gelemeden dikkatim dağılıyor genellikle. Tabii bunun gibi sonunu getiremediğim bir dünya hobi de bu yolda harcandı."

21. Basit sohbetlerde bile zorlanabilirler.

"Biriyle sohbet ederken konuyu çok hızlı değiştirdiğinde bir anda ortamdan koparım ve kendimi uzayda falan gibi hissederim. İnsanlar bu konuda biraz daha dikkatli davranmalılar."

22. Her gün DEBH ile yaşamak bazen yorucu olabilir.

"DEHB'li insanlar sonsuz enerjiye sahipmiş gibi görünebilir ancak biz de gerçekten yoruluyoruz. Çoğunlukla hem bedenimiz hem de beynimiz sürekli bir hareket halinde. Birçok kişi, DEHB'nin vücudun ve zihnin işlerliğinin arttırması nedeniyle aşırı yorgunluğa neden olduğunu bilmiyor."

23. Çoğunlukla her şeyi planlamak zorunda kalırlar.

"Eğer hiçbir şeyi planlamadıysam bir sürü yapılacak iş arasında kaybolma ihtimalim oldukça yüksek."

"Esnek olamıyorum çünkü uymam gereken bir çizelgem oluyor çoğu zaman."

24. DEHB'li olmanız daha az zeki olduğunuz anlamına gelmez.

Aksine Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip düşündüğünüzden çok daha zeki insanlar vardır.

25. Son olarak, insanlar sabırlı ve destekleyici olduklarında dünya daha yaşanabilir bir yer olacaktır.

"DEBH'ye sahip bir insana yapabileceğiniz en güzel şey sabırlı davranmaktır. Sabır, bu hastalığı kabul etmeyi kolaylaştırmanın en güzel yoludur."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-sarac

DEHB ile bende bir ömür ziyan oldu gitti ... elde hep var sıfır

ilhan-guzel

Bu konuda sıkıntı yaşayan çocuğuma zekaoyuncak.com dan bir set aldım. Faydasını gördük. İncelemenizi öneririm.

turkios

Bende DEHP liyim bunu şimdi daha iyi anladım

drakoon

çocukluğumdan beri acısını çektiğim illet , bunun için sevgilimden tokat bile yemiştim bana baksana salak diye ama dinliyorum :))) gerek aile olsun gerek dersler olsun, neyseki başarılı bir öğrenciyim :)

tillo-evliyatti

Yalvarırım sakız çiğnemeyin. çok zorlanıyorum kulaklıksız insan içine çıkamıyorum. ve çok teşekkürler onedio. insanlar genelde dikkatsiz veya sorunlu gibi yaklaşıyor belki birkaç kişiye etkisi olur yazdıklarınızın.

Görüş Bildir