DiCaprio'ya Mevlana Boykotu

 > -

Oscarlı oyuncu Leonardo DiCaprio’nun Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatını anlatan filmde başrol oynayacağı söylentisi üzerine imza kampanyası başlatıldı.

Hollywood'un en önemli aktörlerinden Leonardo DiCaprio'nun, Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayatını konu alan filmde Mevlana'yı canlandıracağı dedikodusu hızla tepki gördü. 

Daha önce Ridley Scott'ın yönettiği 'Gladyatör' filminin senaryosuna imza atmış David Franzoni ve Stephan Joel Brown, Hollywood Reporter'a DiCaprio'yu Mevlana, Robert Downey Jr'ı ise Şems-i Tebrizi rolleri için düşündüklerini, ancak bunun mümkün olacağını sanmadıklarını açıkladılar

Kampanya şu ana kadar 13 bin imzaya ulaşmış durumda

Franzoni, Guardian'a verdiği röportajda DiCaprio'nun Mevlana'yı canlandırmasının Batı sinemasında Müslümanlar’ın tipik tasvirine ters düşeceğini ve bu algıya meydan okuyabileceğini düşündüğünü belirtmişti. 

Ancak farklı etnik kökenlere sahip kişilerin beyazlar tarafından canlandırılması, ya da 'whitewashing / beyazlatma', son yıllarda büyük tepki almaya başladı. DiCaprio da bu tepkilerden nasibini aldı. 

Twitter'da #RumiWasntWhite hashtagiyle birçok tweet paylaşılırken Care2 sitesinde yürütülen kampanya da şu ana kadar 13 bin online imzaya ulaşmış durumda.

İmza kampanyasında şu görüşlere yer veriliyor:

"Hollywood yine beyazlaştırıyor. 13'ncü yüzyılda yaşayan İranlı şair Celaleddin Rumi'yi Leonardo di Caprio oynayabilir. Senaristler Franzoni ve Brown, Rumi için Leonardo DiCaprio'yu oynatmak istediklerini söyledi. Bu hem gülünç hem de hakaretamiz bir seçim olur."

"Müslüman aktörler sık sık teröristleri canlandırıyorlar. Ancak bir film ne zaman pozitif bir ışıkta bir Müslümanı yansıtsa, beyazlara yer açmak için Müslüman aktörler kenara itiliyor. Franzoni ve Brown Hollywood'un kalıplarını kırmak için bir Orta Doğulu aktör seçmeli."

Milliyet Sanat ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir