Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Depresyon ve Mutsuzlukla Boğuşanların Beynini ‘Sıfırlayacak’ Özel Bir Yöntem Keşfedilmiş Olabilir!

1.9bPAYLAŞIM

Psilosibini daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız, psilosibin sihirli mantarın içinde bulunan psikoaktif bir bileşik. Imperial College London'dan bazı araştırmacılar, bu bileşiğin depresyon tedavisinde kullanabileceğine dair birtakım kanıtlar buldu.

Detaylar içeriğimizde.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

Imperial College London'dan araştırmacılar, sihirli mantarların psikoaktif bileşiği olan psilosibinin depresyon tedavisinde kullanılabileceğine dair bazı kanıtlar buldu.

Scientific Reports'ta yayımlanan çalışmada hepsi tedaviye direçli olan 19 depresyon hastasına yoğunlaşıldı. Bir haftalık tedavi sonrasında her hastanın daha az depresyon belirtisi gösterdiği fark edildi. 

Ancak sonuçlar her ne kadar heyecan verici olsa da bu; kontrol örneklemi olmayan, az sayıda insanla yapılmış bir ön çalışma ve en önemlisi bu sonuçlar sihirli mantarların depresyonu tedavi ettiği anlamına gelmiyor.

Imperial'de psikedelik araştırmanın başı olan Dr. Robin Carhart-Harris, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

İlk defa, alışılagelmiş tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen depresyon hastalarının psilosibin ile tedavi edildikten sonra beyin aktivitelerinde net bir değişiklik gördük.

Hastalara 10 miligramı hemen, 25 miligramı ise bir hafta sonra olmak üzere iki doz psilosibin verildi. Hastaların klinik anket sorulara verdikleri yanıtlarla nasıl hissettikleri raporlandı.

Dr. Carhart-Harris'e göre bazı hastalar tedaviden sonra kendilerini -bilgisayar benzetmesi yaparak- sıfırlanmış hissettiklerini belirtti. Örneğin birisi beyninin daha düzenli bir hale geldiğini ve daha hızlı çalıştığını söylerken bir diğeri yeniden başlatılmış gibi hissettiğini dile getirdi.

Dr. Carhart-Harris, psilosibinin bireylere depresif durumlarından kurtulma ihtiyacı duyduklarında geçici olarak enerji verip onları canlandırdığını söylüyor.

Ekip, tedaviden önce ve sonra 19 hastadan 16'sına fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme uyguladı. Sonuçlar, amigdalaya doğru beyin kan akım hızında azalma olduğunu gösterdi.  Amigdalaya doğru kan akışındaki bu azalma, depresyon semptomlarındaki azalma ile ilişkilendirildi. 

Dr. Carhart- Harris:

Topladığımız veriler aracılığıyla psilosibin tedavisinin kronik depresyon hastalarının beyinlerindeki etkilerine bir pencere açmış olduk.

Psikedelikle ilgili yapılan çeşitli beyin görüntüleme çalışmalarından öğrendiklerimize dayanarak -insanların kendi tecrübeleri hakkında ne söylediklerini de göz önüne alarak- psikedeliklerin gerçekten beyinde depresyonla ilişkili yapıları sıfırlayabileceği sonucuna ulaşabiliriz.

Ekip, psilosibinin antidepresanlar üzerindeki etkisini test etmek için bir karşılaştırma çalışması planlıyor. Çalışmalar seneye başlayacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elitistcuvier

Tedavi edin beni ya

hukumran

welcome to the medicine industry! umarım bir reverse lorenzo'nun yağı sendromu yaşatmazlar insancıklara.

rrr

ilaca karşıyım, depresyondaysan o senin parçan, seni depresyona sokan şeyi bul, depresyon diyince hastalık gibi, yerine üzgün veya baskılanmış olma kelimesini koy, kendi yolunu bul, bulamazsan da çabala. delirmediğin sürece ilaca gerek yok. beyin o kadar gizemli ki onu tamamen çözüp ilaç verseler kabul ederim ama şuan bilim olarak çok başındayız bu yolun, deneme yanılma da o yolun parçası, ben anlamıyorum üzgün olmak da kişinin bir parçası olmalı ve daha güçlü yapar nasıl beyninize yediriyosunuz ilaç. hiç karşı çıkmayın, gerekli durumlar var, ama herkes iş yapmayı sever, psikiyatristler de ilaç yazmayı halt sanıyor, kendini önemli zannediyor, buna da okay, insanız sonuçta salak olabiliriz de siz nasıl gidip kabul ediyosunuz, hele ki ergen çocuklarınız için falan, travma veya tölera edilemeyecek sebebi çözülemeyecek şekilde olmadıkça ilaç olmamalı

su_anki_id

Halüsünojen etkiye sahip her maddenin depresyına ve tramvatik olay sonrası yaşanan psikolojik sorunlara iyi geldiği idası yıllardır savunduğum bir şey idi.. bu gelişmeye çok sevindim

shpgnc

Sabit disk katmanlardan oluşur. Sabit diskten silinen bir veriyi hemen kurtarabilirsiniz. Sabit diske veri yazdıkça kurtarmak istediğiniz veri daha aşağıya iner. Haliyle kurtarmak istediğiniz veriyi kurtaramazsınız. İnsan beyni de benzer özellikler gösterir. Beyine veri akışı yapıldıkça alt veriyi siler çok kalıcı değilse. Bu yüzden istemediğiniz şeyleri göz önünden kaldırın. Bir deyiş vardır hani o köprünün altından çok sular aktı diye işte tam olarak bu :)

Görüş Bildir