Deprem Konusundaki Tahminleri İle Gündemden Düşmeyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?

0PAYLAŞIM

"Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok" sözleriyle Prof. Dr. Naci Görür son günlerde Marmara Depremi'ni tekrar gündeme getirdi.

Marmara Depremi hakkında söyledikleriyle gündeme gelen Naci Görür kimdir? Buyurun içeriğimize bakalım.

Naci Görür 9 Eylül 1947 yılında Elazığ'da doğmuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okumaya başlayana kadar Elazığ'da yaşayan Naci Görür 1966 yılında üniversiteye başlamış. İTÜ'de Maden Mühendisliği Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nde okuyan Görür, 1971 yılında öğretim üyesi aday adayı bursu ile okuyarak yüksek mühendis olarak mezun olmuştur.

1973 yılına kadar İTÜ'de asistan olarak çalışmıştır.

1973 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Bursu ile İngiltere'ye gitmiştir. London University, Imperial Collage Royal School of Mines'da master ve doktora programlarını bitirmiştir.

1978 yılında Türkiye'ye dönüp İTÜ'de çalışmaya başlamıştır.

1983 yılında doçent, 1989 yılında da profesör ünvanlarını alan Naci Görür, 1997-2000 yılları arasında da İTÜ Maden Fakültesi'nde dekan olarak görev almıştır.

Sedimantoloji ve deniz jeolojisi konularında uzman olan Görür, Türkiye'nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar yapmıştır.

1999 depremlerinden sonra Marmara Denizi'nin deprem potansiyelini açığa çıkarmak için yoğun çalışmalar ve projeler yürüttü.

Birçok ödülü de alan Profesör Görür;

  • 1983 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü,

  • 1997 yılında TÜBA'nın (Türkiye Bilimler Akademisi) asli üyeliğine seçildi.

  • 2004 yılında NATO Bilim Ödülü'nü aldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

2003 - 2010 yılları arasında yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 yılından beri de tam zamanlı olarak İTÜ'de görev almaktadır.

Fay'a Seyahat Bir Bilim Adamının Not Defterinden ve Marmara Denizi'nde Deprem Potansiyeli kitapları ile birçok makalesi vardır.

'Minimum 7.3 Deprem Geliyor, Şakası Yok' Diyen Prof. Naci Görür: 'Ayasofya'nın Tartışılması Tuhafıma Gidiyor' - onedio.com
'Minimum 7.3 Deprem Geliyor, Şakası Yok' Diyen Prof. Naci Görür: 'Ayasofya'nın Tartışılması Tuhafıma Gidiyor' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir