Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

DEHB Testine Göre Ne Kadar Hiperaktifsin?

Psikoloji Testleri
181PAYLAŞIM

Bakalım bu; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testine göre bakalım ne kadar hiperaktifsin?

Not: Bu test sadece eğlence amaçlı yapılmıştır.

1. Öncelikle şunu söyle bakalım; düşünmeden konuştuğun hatta düşünmeden hareket ettiğin çok oluyor mu?

2. Trafik sıkıştığında başkalarına göre çok daha çabuk sinirlenirim.

3. Çabuk öfkelendiğim için ilişkilerimde ciddi sorunlar yaşadığım oluyor.

4. Aşağıdaki cümlede yazan şey sende de var mı?

5. Televizyonda bir şey izlerken, izlediğim şeyden çok çabuk sıkılırım. Hele de sinemada bir şey izlerken boğulacak gibi oluyorum.

6. İnternette bir şeyler okurken/ izlerken aynı anda dikkatimi çeken başka haberlere vs de bakıyorum.

7. Toplantı, konferans ya da uzun süren bir dersteyken anlatılanları dinlerken kendimi başka şeyler düşünürken buluyorum.

Kesinlikle evet! Hatta bazen öyle hayaller kuruyorum ki gerçeklikten kopuyorum.
Elimde olmadan yapıyorum. Bu yüzden uyarı aldığım çok oldu.
Uykumu aldıysam sorun yok. Dikkatli bir şekilde her şeyi dinleyebilirim.
Böyle bir şeyi pek yaşamadım. Genellikle dinlediğim şeye konsantre olurum.

8. Hızlı araç kullanmayı severim.

9. Bir şey izlerken, okurken yanımda birilerinin konuşmasından son derece rahatsız olurum.

10. Son olarak şuna cevap ver bakalım;

Hiperaktif kelimesinin sözlükteki karşılığısın!

Açıkçası senin testin sonuna kadar gelebildiğine hayret ediyoruz! Kıpır kıpır, yerinde duramayan, kendisi dursa aklı durmayan tabiri caizse kurtlu peynir dedikleri insanlardansın sen. Sanki kafanın içinde hiç susmadan konuşan ve seni ordan oraya sürüklemek isteyen bir ses var. Belki de bu zamana kadar hiçbir kitabı sonuna kadar okuyamadın ya da bir filmin son sahnesini izleyemedin çünkü bir şeylere odaklanmakta son derece zorlanıyorsun. Bununla savaşıyor, mücadele ediyorsun ama sonunda pes ediyorsun. Bu durum, seni hem çok yoruyor hem de çok üzüyor. Çünkü çevrendeki pek çok kişi,- özellikle okul yıllarında- senin bu sorununun farkında olmak yerine seni hep eleştirip, yargılamayı seçmiş. Ama sen her şeye rağmen kendini dengelemeye, hayatını yoluna sokmaya çalışmışsın. Bu testi oturup, çözmen bile ne kadar çabaladığının bir göstergesi. O yüzden bizden sana kocaman bir, BRAVO!

Sınırlarda geziyorsun!

Sana hiperaktif diyemeyiz ama açıkçası sınırlarda geziyorsun! Yerinde duramayan, çabuk sıkılan, hareketi seven birisin ama bir şeylere odaklanman gerektiğinde bunu tam anlamıyla yapabiliyorsun. Böylesine hareketli ve sıkılgan olmanın sebebi sadece son derece enerjik bir insan olmandan kaynaklanıyor olabilir. Duygularını kontrol etmekte başarılısın ancak içinde sanki hiç büyümeyen bir çocuk var ve ara sıra kontrolün tamamını ona veriyorsun. Bu durum seni oldukça eğlenceli biri yapsa da bazı zamanlar başına çeşitli işler de açıyor. Bizce böyle çok tatlısın ama hayatın bazı alanlarında karşılaştığın insanlar seni pek anlamayabilir bu yüzden kendini biraz daha frenlemende fayda var!

Tam kıvamındasın!

Sen, gerektiği yerde kıpır kıpır gerektiği yerde de son derece ağır başlı olabilen birisin. Sorumluluk almaktan kaçmıyorsun ama bunu sevdiğini de söyleyemeyiz. Zaten kim sever ki? 😊 İçindeki çocuğu kaybetmemişsin ama onu çok fazla arka plana atmışsın. Dışarıdan, son derece sakin, mantıklı ve disiplinli görünüyorsun hatta bazı insanlar senin soğuk biri olduğunu bile düşünüyor. Ancak bu senin kendine yarattığın bir kılıf. Sadece çok güvendiğin ve yanında rahat hissettiğin insanların yanında içinden geldiği gibi davranıyor ve içindeki o çocuğu serbest bırakıyorsun. İşte böyle zamanlarda; yerine duramıyor, her türlü çılgınlığı yapabiliyorsun. Özetle sen, nerde ne yapacağını bilen kendini kontrol edebilen nadir insanlardansın!

Sakin bir deniz gibisin!

Sen, son derece sakin ve kuralcı birisin. Bir şeyi yapman gerekiyorsa diğer her şeyi bir kenara bırakıp kendini ona odaklıyorsun. Hırslı, başarıyı seven ve sorumluluk sahibi birisin. Hatta insanların çoğu senin hakkında yaşından çok daha olgun olduğunu düşünüyor. Aslında böyle olmak seni ara ara sıkıyor ve kendini hiçbir şey düşünmeden hayatın akışına bırakmak istiyorsun ama yapamıyorsun. Çünkü sürekli mantığın devreye giriyor ve seni durduruyor. Bu halin her ne kadar doğru olsa da bizce ara sıra o mantığını susturmayı öğrenmeli ve içinden geldiği gibi davranmalısın. Çünkü yaşamak biraz çılgınlık istiyor. 😊

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alican2010

DEHB konusunda müthiş bir video. Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın videolarını seyretmenizi tavsiye ederim.

gamze-cakirbas

çıkçası senin testin sonuna kadar gelebildiğine hayret ediyoruz! Kıpır kıpır, yerinde duramayan, kendisi dursa aklı durmayan tabiri caizse kurtlu peynir dedikleri insanlardansın sen. Sanki kafanın içinde hiç susmadan konuşan ve seni ordan oraya sürüklemek isteyen bir ses var. Belki de bu zamana kadar hiçbir kitabı sonuna kadar okuyamadın ya da bir filmin son sahnesini izleyemedin çünkü bir şeylere odaklanmakta son derece zorlanıyorsun. Bununla savaşıyor, mücadele ediyorsun ama sonunda pes ediyorsun. Bu durum, seni hem çok yoruyor hem de çok üzüyor. Çünkü çevrendeki pek çok kişi,- özellikle okul yıllarında- senin bu sorununun farkında olmak yerine seni hep eleştirip, yargılamayı seçmiş. Ama sen her şeye rağmen kendini dengelemeye, hayatını yoluna sokmaya çalışmışsın. Bu testi oturup, çözmen bile ne kadar çabaladığının bir göstergesi. O yüzden bizden sana kocaman bir, BRAVO!

Gizli Kullanıcı

Sakin bir deniz gibisin! Sen, son derece sakin ve kuralcı birisin. Bir şeyi yapman gerekiyorsa diğer her şeyi bir kenara bırakıp kendini ona odaklıyorsun. Hırslı, başarıyı seven ve sorumluluk sahibi birisin. Hatta insanların çoğu senin hakkında yaşından çok daha olgun olduğunu düşünüyor. Aslında böyle olmak seni ara ara sıkıyor ve kendini hiçbir şey düşünmeden hayatın akışına bırakmak istiyorsun ama yapamıyorsun. Çünkü sürekli mantığın devreye giriyor ve seni durduruyor. Bu halin her ne kadar doğru olsa da bizce ara sıra o mantığını susturmayı öğrenmeli ve içinden geldiği gibi davranmalısın. Çünkü yaşamak biraz çılgınlık istiyor. 😊 doğru.bu test beni değil babamı anlatıyo.

selin-serdar

ilk defa bir test beni bu kadar güzel anlattı çok memnun kaldım.

beren-ilgin-isikli

Sakin bir deniz gibisin ❤️❤️🤲🤲

Görüş Bildir