Dayanışma Sağlam! Elit İşcan #SusmaBitsin Dedi ve Dizi Setinde Tacizde Bulunan Efecan Şenolsun'u İfşa Etti!

-

Yine bir dizi seti, yine bir taciz vakası... Daha önce de yaşananlar gibi bu olayında üstü kapatılmaya çalışıldı fakat Eşit İşcan sesini çıkardı.

Fazlaca destek de gördü.

Elit İşcan 24 yaşında, başarılı bir oyuncumuz. Onu hem dizilerden, hem de beyaz perdeden tanıyoruz.

Küçük Kadınlar dizisinde ve Mustang filminde başarılı performansıyla öne çıkmıştı. 

Şu sıralar yeni başlayan İnternet dizisi Yaşamayanlar'da da rol alıyor. Tacizin gerçekleştiği set de Yaşamayanlar dizisinin seti; tacizde bulunan kişi de yine Yaşamayanlar'da rol alan Efecan Şenolsun.

Elit İşcan, başından geçen olayı son derece net ve açık bir şekilde anlattı. O yüzden, onun ağzından dinleyelim:

Bu gönderiyi Instagram'da gör

#SusmaBitsin #TacizVarSesÇıkar

elit işcan (@elitiscan)'in paylaştığı bir gönderi ()

"Oyuncu kadrosunda yer aldığım YAŞAMAYANLAR isimli internet dizisinin son bölümünün çekimi esnasında, oyuncu Efecan Şenolsun tarafından cinsel tacize, çok ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldım."

"Karavanda reji ve makyaj ekibinden çalışma arkadaşlarım ile otururken Efecan Şenolsun bulunduğumuz ortama geldi, durduk yerde bana hakaret etti ve gitti. Yanımda bulunanlar vasıtasıyla Efecan Şenolsun'un alkollü olduğunu öğrendim. Aynı gece farklı zamanlarda iki kez daha bulunduğum yere gelip vücut dokunulmazlığımı da ihlal ederek açıkça cinsel tacizde bulundu. Çok ağır küfürler savurdu, hakaret etti.

Yaşadığım üç ayrı olayın da tanıkları var."

"Efecan Şenolsun'un alkollü olması nedeniyle vereceği tepkiyi kestiremediğimden ve set gidişatını aksatmamak için tepkimi, kendisinden uzaklaşarak ve yanımdan gitmesini söyleyerek gösterdim."

"Avukatıma yaşadıklarımı anlattıktan sonra "cinsel taciz" diye adlandırdığım bu durumun aslında "cinsel saldırı" olduğunu, Türk Ceza Kanunu'nun "cinsel saldırı" üst başlığın' taşıyan 102. maddesinin 1 cümlesinde düzenlendiğini öğrendim. Efecan Şenolsun'un alkollü olması nedeniyle vereceği tepkiyi kestiremediğimden ve set gidişatını aksatmamak için tepkimi, kendisinden uzaklaşarak ve yanımdan gitmesini söyleyerek gösterdim."

"Akabinde (sahne gereği) Efecan Şenolsun, benim de içinde bulunduğum aracın sürücü koltuğuna oturup alkollü bir şekilde aracı sürerek benim ve diğer çalışma arkadaşlarımın can güvenliğini tehlikeye attı. Yapım ekibi, Efecan Şenolsun'un sarhoş olduğunu, set gidişatını aksattığını ve orada bulunanların güvenliğini tehlikeye attığını gördüğü halde, bu durumu engellemek için hiçbir şey yapmadı."

"Ertesi sabah maruz kaldığım cinsel saldırı ve küfürleri, hem yapım ekibine, hem de her ikimizin de o dönem bağlı olduğu ajans olan Icon'a ilettim. Benden süre istendi."

"Bu süreleri verdim. Bekledim, bekledim. Ancak maalesef aradan geçen zamana rağmen hiçbir adım atılmadı. Bu sırada yaşadıklarımı işiten, doğruluğu konusunda beni "sorguya" çeken pek çok insan oldu. Sanki herkesi tek tek ikna etmeye mecburmuşum gibi, sanki ne yaşadığımı/neye maruz kaldığım, vücudumun hangi bölgelerine dokunulduğunu, bana edilen küfürleri tüm ayrıntılarıyla herkes bilmek zorundaymış gibi... Büyük bir çoğunluk "susmamı" ve/veya "unutmamı" içten içe istedi, bekledi, bekliyor. Susmuyorum."

"Hem olayın kendisinin hem de sonrasında yaşadıklarımın, cinsel şiddete sessiz kalmayan her kadının yaşadıklarının benzerliklerinin farkındayım. "

"Bu olayı kamuoyu ile paylaşarak mesleki geleceğimi riske attığımın, hakkında "yorumlar" yapılacak, mercek altına alınacak kişinin cinsel saldırıda bulunan değil de, ben olabileceğimin, pek çok haksız ve olumsuz söz işiteceğimin bilincindeyim."

"Kadınlara karşı psikolojik, sözel ve fiziksel şiddet çok ciddi toplumsal bir sorundur. "

"Bu sorun aynı şiddette televizyon ve sinema sektöründe de yaşanmaktadır. Bu konudaki farkındalığın arttırılması, film setlerinde yaşanan bu ve benzeri durumların görünür kılınması ve tekrar yaşanmaması, yüksek sesle yapılan itirazların yaygınlaşması ve elbette maruz kaldığım olaylar nedeniyle cinsel saldırı ve hakaretlerde bulunan Efecan Şenolsun'un cezalandırılması için hukuki işlemleri başlattım ve şikayetçi oldum. Kadın dayanışmasından aldığım, alacağım güçle bu mücadeleyi sonuna dek sürdüreceğimi kamuoyunun bilgilerine sunarım."

Kısacası Elit İşcan, alacağı her tepkinin farkında olarak, her şeye rağmen bu ifşayı yaptı. Çünkü bitmesi için, ses çıkarmak gerekiyor.

"Neden vaktinde haber vermemiş? Şov yapmak için yapıyor! Nereden bileceğiz doğru söylediğini?!" gibi tacizcilerle empati kurmayı öncelik haline getirmişlerin yorumlarına ve suçlamalarına teker teker açıklık getirerek kendisini ifade etti.

Beş ay önce gerçekleşen bu olayın şikayetini yaptığını, ama geri dönüş alamadığını detaylarıyla anlattı. 

Bunun üzerine gördüğü muameleyi ve inanmak için "taciz detayı" isteyenlerin tavırlarını da belirtti. 

Kısacası Elit İşcan, sesini çok net bir şekilde çıkardı.

Efecan Şenolsun'un cevabı da gecikmedi elbette:

"Asılsız" dedi, "Kamuoyu oluşturmak için" dedi ve hepimize çok tanıdık gelen o "Asıl bana taciz ve mobbing yapıldı" beyanını da ekledi.

🤷‍♀️

Dizi setlerindeki sert hiyerarşiden ve "aman tadımız kaçmasın" tavrından dolayı adeta gelenek haline gelen bu sessizliğe, diğer ünlü oyuncular da tepki gösterdi.

Hazal Kaya bu konularda son derece hassas biri olarak ilk tepki verenlerden oldu.

Burcu Biricik...

Birkan Sokullu ve Demet Özdemir...

Birkan Sokullu ve Demet Özdemir...
Birkan Sokullu ve Demet Özdemir...

Birce Akalay ise "ifşa" yönteminin nasıl bir gereklilik haline geldiğinden bahsetti.

Birce Akalay ise "ifşa" yönteminin nasıl bir gereklilik haline geldiğinden bahsetti.
Birce Akalay ise "ifşa" yönteminin nasıl bir gereklilik haline geldiğinden bahsetti.

Şikayetçi olunduktan sonra dahi hiçbir adım atılmaması durumunda son çare olarak sesini sosyal medyadan çıkarma gerekliliğinin, olayın üstünü kapatmak isteyenlerin ayıbı olduğunu belirtti.

Kerem Bursin, Birkan Sokullu gibi, olaya birebir şahit olmasa da dava sürecinin takipçisi olacağını açıkladı.

Bu olay elbette ki yakın zamanda Yasak Elma setinde yaşanan bir diğer taciz olayını akıllara getirdi. Neler olmuştu?

Talat Bulut, 19 yaşında bir set çalışanına cinsel tacizde bulunmuş ve dava "delil yetersizliğinden" düşmüştü. Talat Bulut'un "Bu kızla bu saatten sonra kim evlenir? Zaten üvey babası da taciz etmiş" gibi açıklamaları da dava sürecinde sık sık gündeme gelmişti. Bunun üzerine Şevval Sam ve diğer kadın oyuncular Talat Bulut ile aralarına mesafe koymuş ve hatta "Evet, hala beraber çalışıyoruz maalesef" demişlerdi. "Maalesef" kelimesine alınan Talat Bulut, Şevval Sam'a dava açacağını duyurmuş, fakat herhangi bir dava girişiminde falan da bulunmamıştı.

Talat Bulut hala dizide rol alıyor.

Kısacası Eşit İşcan, son derece cesurca bir beyanda bulundu ve tüm kadınlara güç verdi.

"Ne de olsa kanıtlayamaz, reklam yapıyor derler, inkar ederim geçer" tarzı düşünce yapısıyla kadınlara her türlü davranışta bulunabileceklerini sananlara; ellerindeki gücü kötüye kullananlara karşı duracağını gösterdi ve diğer oyunculardan da destek gördü.

Bakalım günler neler gösterecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
recombinant-tomato

Sevgili hemcinslerim yok yere suçlanmaktan mı korkuyorsunuz?? İşte çok yararlı öneriler; tanımadığınız kadınlarla yalnız kalmayın, hep bir şahidiniz olsun, belli saatlerden sonra dışarda gezmeyin, o zaman sapık olarak suçlanmanız daha muhtemel olur, kadınlarla göz göze gelmemeye çalışın, sizi sapık sanmasınlar, çok mu ağır geldi? saçma mı buldunuz? kadınlar hep bu şekilde yaşıyo farkında mısınız?

recombinant-tomato

"Delil nerede?" diye soran erkeklere hastayım. Bu mantığa göre kadınlar ortama ne zaman bşr erkek girse kayda başlamalı, ne zaman taciz edileceği belli değil sonuçta. Hayır komik olan, kadınlar cidden böyle bir şey yapmaya başlasa, aynı kitle bu sefer "niye hepimize sapık muamelesi yapılıyor?!!" diye isyan eder.

nukleerbaslikliterlik

O zaman senin mantığına göre kadın bana taciz etti dediği an erkek hapse atılsın. Evet modern hukuk sisteminde delil olmadan kimse suçlu olmaz. Siz de kadının beyanı esastır gibi davranmamızı istiyorsunuz. Peki bunlar ne olacak? Sırf annesinin sevgilisinden hoşlanmıyor diye bana taciz etti diyen mahkeme 20 yıl ceza verince gerçeği itiraf eden kız ne olacak? Babasına bana şu adam tecavüz etti dedikten sonra babası adamı öldürünce adamın masum çıkması ne olacak?

recombinant-tomato

bu gibi durumlar devede kulak kalıyor. çünkü kadın öne çıkıp "ben tacize uğradım" dediği anda senin gibi tipler, "kesin yalandır" diye zırvalamaya başlıyor, ve bu kadın başına gelenler yetmezmiş gibi, bi de internetten ahkam kesen dangalaklarla uğraşıyor. dolayısıyla bu ortamda çok büyük cesaret tutup olanları anlatmak. iki de bir "erkekler masumdur!!!" diye bağıracağınıza, halen tecavüz, taciz kavramının silinmemiş olmasına üzülün.

nukleerbaslikliterlik

Sen anlamıyorsun ki üzgünüm ama kapasiten yetmiyor. Kimse kadına yalan söylüyor demiyor. Denilen şey şu " Haber öyle bir verilmiş ki sanki mahkeme kararı ya da tacizi yaptığının kamera kaydı var. Bu yokken kesin suçlu diyemeyiz." Ama yok almıyor kafan bunu. Senin gibi cinsiyet fanatiği değilim. Sen diyorsun ya kadın söylemişse kesin yapılmıştır diye( iftira örnekleri verince de kıvırıyorsun ya neyse) ben erkek kesin masumdur demiyorum. Araştırılmadan mahkeme kararı olmadan tek bir kişinin beyanıyla suçlu gibi haber yapılması yanlış.

recombinant-tomato

o zaman tekrar bi yorumuna bakalım; "Siz böyle davrandığınız için erkekler artık taciz olaylarına karşı savunmaya geçiyor. " ne demek bu tam olarak acaba? kadınlar taciz durumlarını bildirmesin mi? bu arada bir erkeğin kadınları savunabileceğini tahmin etmeye kapasitenin yetmemesi komik. merhaba kardeş, ben cafer.

nukleerbaslikliterlik

Senin ne olduğunu emin ol anladım. Bir kadın senin kadar kalın kafalı olamaz. Sen yazdığımdan bir cümle çekip alıyorsun ve bu ne demek diyorsun. Koca paragraf yazıyor orada. "Aklı başında hiçbir erkek zaten bir kadına tacizi savunmaz. Ama bu olayda ortada delil var mı? Ya da mahkeme kararı var mı? Nasıl bir içerik hazırlama iddia bile denmiyor. Kadının beyanı direkt doğru kabul ediliyor." buradan da anlamıyorsan zaten sen tartışmaya girme kimseyle.

recombinant-tomato

ortada şahitler var, kadın mahkemeye vermiş, bu yüzden evet onun dediği doğrudur diyorum. okumadın galiba. yavaş yavaş oku, bu sefer anlarsın belki.

nukleerbaslikliterlik

Yok arkadaş basmıyor işte. Ortada şahitler var diyorsun. Gittin konuştun mu? Hadi konuştun onlar doğruyu mu söylüyor? Yalancı şahit diye bir şey duymadın mı? Arkadaş bu işler öyle ben buna inanıyorum demekle olmaz öyle ergen gibi. Neymiş mahkemeye vermiş. Eee mahkemeye verince karşı taraf suçlu mu oluyor? Okuduğunu anlamıyorsun hafızan da yok herhalde mahkemeye taşınmış ama iftira attığını söyleyen kadın örnekleri verdim hala bık bık konuşuyorsun. Benim dediğim şu evet kadın haklı olabilir ama aynı oranda haksız da olabilir. Şuan ne kadına sen iftira atıyorsun denilebilir ne adama sen suçlusun. Bunun kararını sen veremezsin. Onedio da davası açılan bir konuda algı oluşturamaz. iddia edildi demek zorunda. Denilen şey bu.

recombinant-tomato

ben de kadın kesin doğru söylüyor demedim, yüksek ihtimalle doğru söylüyor dedim, böyle düşünmemin nedenlerini de belirttim. sen anlamasan da olur

elif-dagli3

Mahkemeye veren yalan söylüyor olabilir, yalancı şahit kavramı da pekala mevcut tamam ama bu şekilde düşünürsen hiçbir kanıt kesinlik kazanmaz ki o zaman. Kamera görüntüsü olsa şunu da diyebilirsin 'yüz ifadeleri görünmüyor, karşılıklı rıza da olabilir.' Haklı konulara değinmişsin ama çok istisnai durumlar bunlar.

nukleerbaslikliterlik

Maalesef istisnai değil. Şuan günümüzde kadının söylediği şey mutlak doğru kabul ediliyor. Diyelim bana karşı husumeti olan bir kadın var. Tek yapması gereken bir kadın arkadaşından rica edip benim iş çıkışımdaki otobüse binip yanımda durmak. Bana taciz etti dediği an kaç kişi benim masum olma ihtimalimi düşünecek? Tüm hayatım kayar hele bir de sosyal medya veya ulusal basına yansırsa bittim demektir. Ne ailem inanır ne arkadaşlarım kimse inanmaz. Bu doğru bir şey değil. Evet tecavüz veya taciz edenlerin Allah bin belasını versin ama yöntemi bu şekilde beyanla olamaz. Neden olamaz? Çünkü kadınlar da yalan söyler ve sonucunda. Muhammet Reşit Yıldırım'ı bir araştırın başına ne gelmiş.

corpse-bride

anlamıyorum b. gibi para kazanıyorsun sana yüz vermeyen birine neden salça oluyor, taciz ediyorsun git paranla barda pavyonda takıl gör işini zor değil

kemal-kabal

İşin doğruluğunu bilmem ama iddiada geçen alkollü olma durumu bazen böyle bir şey oluyor işte, herkes ağzıyla içmediğinden ezikler aslan olduğunu sanıp sözde ava çıkıyor. Reis milletin sigarası ile uğraşacağına alkole el atsın. Bence alkol ehliyeti gelmeli. Adam gibi içmesini bilmeyene ehliyet verilmemeli.

nukleerbaslikliterlik

Siz böyle davrandığınız için erkekler artık taciz olaylarına karşı savunmaya geçiyor. Çünkü aynı şeyin kendi başına gelebileceğinden korkuyor. Bir anlığına bu olayda erkeğin masum olduğunu düşünün. Ne yapabilir ki? Dünyanın neresinde görülmüş masumiyetini kanıtlamak zorunda olmak? Aklı başında hiçbir erkek zaten bir kadına tacizi savunmaz. Ama bu olayda ortada delil var mı? Ya da mahkeme kararı var mı? Nasıl bir içerik hazırlama iddia bile denmiyor. Kadının beyanı direkt doğru kabul ediliyor. Taciz ihbarlarının %98'i asılsız çıkıyorken neyin ön yargısı bu? Dava açılır mahkeme suçlu bulur. O zaman hepimiz tepki gösterelim ama bu tavır çok tehlikeli. Yarın eski sevgilisiyle, iş arkadaşıyla, üst komşusuyla sorun yaşayan her kadın beni taciz etti der. Masum bir sürü insan yanar.

recombinant-tomato

nerden çıkardın bu %98 asılsız oranını, lütfen kaynak göster.

nukleerbaslikliterlik

Buyrun kaynak. Verileri veren de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

recombinant-tomato

dalga mı geçiyosun sen? bu bir ihbar hattı, mahkemeye düşmüş durumlar değil, tabii ki çoğu asılsız çıkacak.

nukleerbaslikliterlik

Siz dalga mı geçiyorsunuz? Buradaki durumun farkı ne? Ortada mahkeme kararı var da benim mi haberim yok?

recombinant-tomato

burada kadın kendini ortaya atmış, sosyal medyada paylaşmıs, suç duyurusunda bulunmuş, isimsiz bir ihbar değil.

elif-dagli3

Valla sanmıyorum bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğru veriler vermiş olsun böyle de bişey var malum Türkiye burası. Sadece kadınlar değil erkekler de -maalesef çocuklar hem de- tecavüze uğruyor. Bu tür taciz tecavüz olayının üstünün kapatıldığını çok gördük bir ülkede.

burakbal...

Açıkçası kadına inanıyorum burada ama burada herkes her zaman yargısız infaz yapıyor.Denildiği gibi taciz edebilecek insanlar var,yalan yere iftira atabilecek insanlar da var.O yüzden eğer doğruysa bu haber umarım hakettiği cezayı alır eleman.Ben önyargısız bir insanım çoğunlukla.Görüntüye bakarak net yorum yapmaktan kaçınırım.Belki olasılıklardan konuşurum.Bazı insanların yüzüne,tarzına,duruşuna bazı şeyler yansıyabiliyor sanırım.Bu herifte de öyle bir potansiyel görünüyor net olmamakla birlikte.Dediğim gibi eğer doğruysa umarım hakettiği cezayı sonuna kadar alır.Herkes sınırlarını öğrensin.

Görüş Bildir