Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu: Esad'lı Geçiş Değil Esad'ın Gidişi

Davutoğlu: Esad'lı Geçiş Değil Esad'ın Gidişi

Onedio Medya
21.10.2015 - 13:29

Başbakan Davutoğlu, Suriye'de Esad'lı geçiş planı hakkında, 'Esad'lı bir geçiş değil, Esad'ın gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım' dedi. Başbakan, Putin-Esad görüşmesi için ise 'Ne diyeyim, keşke Moskova’da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı rahat etse, hatta daimi olarak kalsa da gerçek geçiş süreci böyle başlasa.' dedi. Beyaz Toros polemiğine ilişkin 'Benim oradaki ifademi herkes dikkatli okusun. Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Hiç kimseyi tehdit etmedim' diyen Davutoğlu ayrıca emeklilerin maaşlarına aracılık eden bankalardan yıllık 300 TL promosyon geliri elde edebilmeleri için, bankalarla gerekli anlaşmaları yapmakta olduklarını açıkladı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları

Hükümet böyle bir saldırı olacağını bilecek ve bunun gereğini yapmayacak... Bunu akıl izan vicdan alır mı?

Yarın başka bir siyasi liderler de başbakan olarak görev yapabilir. Ben Türkiye cumhuriyeti başbakanlarını teminen söylüyorum. Hiçbir başbakan hükümet yetkilisi suç işleyeceklerini bildikleri terör örgütüne karşı tedbir almaktan kaçınmaz. Bu Türkiye'deki en temel paydayı yok saymaktır. Söz konusu değil.

23 Temmuz'da operasyonları başlattığımızdan itibaren hepiniz takip ediyorsunuz. 768 terör örgütü üyesi gözaltına alındı. Yargıya teslim edilir, gereği yapar. Ama sayın Kılıçdaroğlu'nun hesap vermesi gereken husus şudur, eğer bu kadar kaygılı idiyse, o zaman geçici hükümete bakan verir ihmalin olmaması için çaba sarf ederdi.

Soruşturma derinleştirilerek sürdürülüyor. Bu konu artık yargıya intikal etmiştir. Gerekli açıklamalar yapılıyor. Bir çok zanlının kaçmasına sebebiyet verildi. Bu konularda spekülatif yorumdan herkesin kaçınması lazım. Bu saldırıların ve başka saldırıların şu veya bu partilerin hedef almasına gelince, bütün siyasi partilerin güvenliği ve onların yapacağı faaliyetlerin güvenliği hükümetin teminatı altındadır. Ankara saldırısı da başka saldırılar da herhangi bir siyasi partiye değil Türkiye’nin bütünlüğünedir.

Beyaz Toros açıklaması: 'Hiç kimseyi tehdit etmedim'

Benim oradaki ifademi herkes dikkatli okusun. Hiçbir şekilde alternatifi olarak ortaya koymuş değilim. Sadece 90’lı yıllarda, teröre açık destek veren çevreler ‘90’lı yıllara dönmek istiyor AK Parti’ diye ithamda bulundular.

Yani 90’lı yılların sembollerinden biridir beyaz Toros. Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Hiç kimseyi tehdit etmedim. ama şunu söyledim, ama birileri savaş baronları terör baronları ve bunların varlığından destek alan beyaz Toros sembolüyle anılan çevreler, birbirini destekleyen çevreler her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale getiren AK Parti iktidarıdır.

Şimdi dahi düşününüz 7 Haziran’dan bu yana isyan çağrıları silahlı ayaklanma çağrıları yapan terör örgütü, aslında kendi karşıtını da ortaya çıkaracak provokasyonlarda bulunuyor. Türkiye, her türlü kendi özgürlük güvenlik dengesini koruyacak tedbirleri alır. Yoksa beyaz Toros günleri sona ermiştir, bir daha da geri dönmeyecektir.

Putin - Esad görüşmesi

Biz bir yıl içinde Suriye yönetimini, şimdi geçiş dönemlerini ikna etmeye, demokrasiyi ikna etmeye çalışan ülkelerin başında biz geliyorduk. Biz böyle bir geçiş dönemindense halkına baskı zulüm yapmaya onları Suriye’den sürmeye dayalı politikalar üretti. Önemli olan Suriye halkının bu ülkeye barış geldi inancının sahip olacağı bir geçiş dönemidir. Suriye’den göç etmiş toplamda 5 milyonu aşkın Suriyeli mülteci, ülkesine dönmeye meyil etmediği sürede gerçek anlamda geçiş süreci olmayacak.

Esad’ın gidişini sağlayacak bir geçiş olması lazım. Esad’ın gidiş formülleri üzerinde durmak lazım.

Esad'ın Moskova'ya gitmiş olmasıyla, yaptığı müdahale ile Rusya bu rejime verdiği desteği açık bir şekilde ortaya koymuş oluyor. Ne diyeyim, keşke Moskova'da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı biraz rahat etse. Hatta daimi olarak kalsa da geçiş süreci böyle başlasa.'

Emekli maaşı promosyonu açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, emeklilerin maaşlarına aracılık eden bankalardan yıllık 300 TL promosyon geliri elde edebilmeleri için, bankalarla gerekli anlaşmaları yapmakta olduklarını söyledi. Davutoğlu, Türkiye Emekliler Derneği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 'Emeklilere maaş konusunda aracılık eden bankalarla anlaşma yapıyoruz. Emekliler en az yılda 300 lira promosyon almaya başlayacak. Bütün bankalarla bu görüşmeler sürecek. Hepsinden bu katkının alınması için çaba sarf edilecek' diye konuştu. Bağkur dışında kalan emekli çalışanlardan yüzde 10'luk kesintiyi kaldıracaklarını da belirten Davutoğlu, TOKİ'nin emeklilere uygun şartlarda konut satışıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: 'TOKİ Başkanı'na gerekli talimatları verdik. Emeklilere 240 lira taksitle konut imkanı sağlıyoruz... Emeklilerin yoğun olduğu pilot illerden başlayarak Türkiye'nin her yerinde TOKİ bunu yapacak.'

Ne olmuştu?

Türk Dışişleri'nden bir yetkili, Cumhuriyet, Hürriyet, Hürriyet Daily News ve Yeni Şafak köşe yazarlarına IŞİD karşıtı koalisyon ülkelerinin Suriye’de yeni bir geçiş dönemi için yaptığı planın ayrıntılarının netleştiğini söylemişti.

Söz konusu gazetelerde yazan plana göre, altı aylık bir geçiş süreci öngörülüyor. Bu süreçte Esad ‘sembolik’ Cumhurbaşkanı olarak görevde kalacak. Yetkileri geçici yönetim organına devredilecek. İstihbarat, savunma, hava kuvvetleri gibi kritik alanlardan Esad sorumlu olmayacak.

Köşe yazarlarına göre, altı aylık geçiş döneminin sonunda Esad’a ne olacağıyla ilgili de soru işaretleri var. Rusya henüz bir yanıt vermediği için, altı ayın sonunda Esad’ın görevi bırakacağı nasıl garanti edilecek henüz netlik kazanmadı. Ancak Rusya Esad’a savaş suçlarından yargılanmama ve ailesinin güvenliği ile ilgili kimin, nasıl güvence vereceği sorusu üzerinde duruyor.

Esad ve ailesini geçiş dönemi sonunda Rusya’nın alması önerisine ise Rusya “Kesinlikle olmaz. Esad’ı biz alırsak, Batı’yla ilişkilerimize yeni bir gündem maddesi eklenmiş olur” diyerek karşı çıkıyor.

Reuters ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

esed esad olduğuna göre yeni bir kıvırmaya daha başlıyoruz göt kılları hazırmıyızzzzzz

uzundonlu_kisot

hala gidiş diyor ya.. :) adamın şeyi şeyine denk.. sen kendini düşün. :)