Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

David Bowie’nin Esin Perileriyle Çalan Müzisyen İstanbul’a Geliyor!

478PAYLAŞIM

Gidişini hala atlatamadığımız efsane müzisyen David Bowie’nin ölümünden iki gün önce yayınladığı ve en karanlık çalışmalarından biri olarak tarihe geçen “BlackStar” albümünde sanatçıyla beraber çalışan ünlü saksafoncu Donny McCaslin İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor. #sarkilarkonusur #istcazfest17 #garanticazyesili

Kaynak: http://caz.iksv.org/tr/program/535

Ölümlülük üzerine ölümsüz albüm

2016 yılında kansere yenik düşen Bowie pek çok unutulmaz şakıyla dolu kariyerinin 25. albümünü ölümünden sadece iki gün önce yayınlamıştı.

“Blackstar” için caz müzisyenlerinden oluşan farklı bir grupla çalışan efsane müzisyen Bowie, son albümün beğenilip beğenilmeyeceği konusunda kaygılıydı. Ancak ölümlülüğe atfedilen bu albüm kariyerinin en ölümsüz olacak albümlerinden biri oldu.

Bowie’ye adanmış bir albüm

Bu albümün sound’unu önceki Bowie albümlerinden farklı kılan ise Donny McCaslin’in saksafonu ve grubu oldu.

Kaybettiğimiz Bowie’yle beraber müzik üretmek ve ardından gelen kaybı McCaslin için o kadar derin ve sarsıcı oldu ki bir sonraki albümünü “Beyond Now”u ona ithaf etti.

Bowie’yi son albümünü beraber yaptığı cazcıdan dinleyin

“David Bowie’yle çalışmanın her anı unutulmazdı” diyen McCaslin glam rock’ın babasını şöyle anlatıyor: “David’in çok odaklanan, ancak aynı zamanda da çok huzurlu bir varlığı vardı. Odaya girdiği andan çıktığı ana kadar olan her şeye hakim gibi görünürdü.

Efsane müzisyen “veda” mı etmişti?

The Times dergisine konuşan Amerikalı müzisyen, Bowie’nin aynı ekiple bir albüm daha kaydetmeyi planladığını söyleyerek Bowie’nin son albümünün “veda” albümü olduğu iddialarını da yalanlamıştı.

“Yeni müzikler yazmayı planlıyordu, belki de çoktan yazmıştı ama Blackstar kesinlikle Bowie’nin veda etmek için yazdığı bir albüm değildi” diyen McCaslin, David Bowie’nin yeni kayıt seansları için planlar yaptığını söylemişti.

Bowie’nin ilham perileri

Cazda geniş bir müzik çeşitliliğinin unsurlarını içerisinde barındıran füzyon albümü “Beyond Now” Bowie’nin son şarkılarının izlerini taşıyan bir havada.

Bilhassa rock müzik tınılarını seven cazseverlerin çok sevdiği bu albümde McCaslin, yeni sesler keşfetmek için en son teknolojiyi kullanmış.

David Bowie için sahnedeydi

Bu yılın başında Grammy Ödül Töreni’nde Blackstar’ın kazandığı ödülleri David Bowie adına almak üzere ekibi Ben Monder, Jason Lindner, Tim Lefebvre ve Mark Guiliana ile sahneye çıkan McCaslin’in kendi adına da ayrıca üç Grammy adaylığı bulunuyor.

Donny McCaslin 24. İstanbul Caz Festivali'nde!

caz.iksv.org

18 Temmuz Salı günü saat 22:30’da Salon İKSV’de sahne alacak McCaslin, deneysel ve tekinsiz nefesiyle dinleyicilerini büyüleyerek tüylerinizi diken diken edecek!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir