Danıştay Beyoğlu Planlarının İptal Kararını Bozdu

 > -

Danıştay 6. Dairesi, Taksim'e Topçu Kışlası yapımının önünü açan kararının ardından, cami ve katlı otopark gibi projelere dayanak oluşturan Beyoğlu imar planlarının iptaline ilişkin kararı da bozdu.

Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Galata Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında hazırlanan ve Taksim cami projesi ve Galatasaray katlı otoparkı dahil, bir çok projeye dayanak oluşturan imar planının iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beyoğlu Belediyesi hakkında dava açmıştı. 

İstanbul 10'uncu İdare Mahkemesi'nde görülen davada 1/1000 ölçekli “Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama Planı” ile 1/5000 ölçekli “Beyoğlu Nazım İmar Planı”na ilişkin 25 Eylül 2013 tarihinde iptal kararı verilmişti.

"Bilirkişi raporu bilimsel veriler içermiyor"

Bir üst mahkemeye taşınan davada, Danıştay 6. Dairesi planların iptalini gerektirecek bir durumun oluşmadığını belirterek, bilirkişi raporunun ‘hükme esas alınabilir teknik ve bilimsel verileri içermediği’ kanaatine vardı.

Oybirliği ile alınan Danıştay kararında “Dava konusu planların teknik ve bilimsel olarak gerektiği gibi değerlendirilmediği, yine raporda soyut ve genel değerlendirmelerin yer aldığı, netice itibariyle, bilirkişi raporunun hükme esas alınabilir teknik ve bilimsel verileri içermediği kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesini de kapsayan Taksim Meydanı yayalaştırma projesine ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma amaçlı imar planının iptal edilmesiyle ilgili karar da geçtiğimiz günlerde yine Danıştay 6. Dairesi tarafından bozulmuştu.

"Danıştay'ın kararı bizi umutlandırdı"

Danıştay'ın kararını değerlendiren Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, kararın bozulmasının kendilerini umutlandırdığını belirterek, "Danıştay, gerçekten bütün bu süreci doğru analiz etmiş" dedi.

İmar planının iptal gerekçelerine üzüldüğünü söyleyen Demircan, "Çünkü bir şehrin önüne 'Dur' dediğinizde, heyecanı, bütün gelişmesi ve motoru durduruyorsunuz demektir. Kaldı ki, iptal gerekçeleri de gerçekten bizi çok tatmin etmemişti. Danıştay, gerçekten bütün bu süreci doğru analiz etmiş. Verdiği kararda, buradaki değerlendirme heyetinin objektif kriterlerden uzak kaldığına dikkati çekmiş." ifadelerini kullandı

Demircan, Danıştayın kararı sonrasında planın kendilerine geri geleceğini ve mevcut planı tekrar uygulayarak kaldıkları yerden devam edeceklerini dile getirdi.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir