Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dâhi Sanatçılar ve Sanat Tarihi Üzerine Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç ve Keyifli Bilgiler

-

İnsan ruhunun ve yaratıcılığının dışavurumu olan sanat kadar, onları yaratanlar hakkında bilgi edinmek de güzel. İşte bu sebeple sizler için sanat tarihi ve sanatçılar üzerine ilginç bilgileri bir araya getirdik.

1. Vincent Van Gogh yaşamı boyunca resim, çizim ve eskiz olmak üzere 2000'den fazla yapıt üretti. Ancak hayattayken bunlardan sadece biri satıldı.

Dâhi ressamın zihinsel çöküşünde bu ilgisizliğin de etkisi var mıdır bilemiyorum...

2. Salvador Dali, ölmüş erkek kardeşinin reenkarnasyonu olduğuna inanıyordu.

3. Fransız kadınlar, sevmedikleri, düşman gördükleri başka kadınlara beddua niyetine "Picasso senin resmini yapsın", diyorlardı. 😅

Bunun sebebi hiç şüphesiz kübizm akımının kurucusu ressamın yüzleri kendi sanat anlayışı açısından çizmesiydi.

Bizde olsa şuna benzer bir şey duyabiliriz:

"Kızım bu Pelinsu'ya sinir oluyorum yaa, Picasso resmini yapar da ağzı burnu yer değiştirir inşallah!"

4. Bir dönem Van Gogh'un ev arkadaşı da olan Gauguin, Panama Kanalı'nın inşaatında çalıştı.

Bu çalışmalar sırasında 25 bin işçi hayatını kaybetmişti...

5. Leonardo Da Vinci, vejetaryen ve hayvan hakları savunucusuydu. Kafeste satılan kuşları alıyor ve onları serbest bırakıyordu.

6. Da Vinci ile devam edelim: Bir iddiaya göre, sanatçı meşhur yapıtı "Mona Lisa"nın dudaklarını 12 yılda tamamladı.

7. Edgar Degas, dansa ve dansçılara hayrandı. Tahminlere göre, dansçıları tasvir ettiği yaklaşık 1500 eser bıraktı.

8. Marcel Duchamp gündelik eşyaların sanat olabileceği fikrini ilk kez öne süren kişidir. "The Fountain" (Çeşme) isimli çalışması gördüğünüz üzere bir pisuvardı.

Bu "eser" (!) ilk kez sergilendiğinde epey gürültü koparmıştı. Kısacası kimilerinin hiç sevmediği "modern" sanat böyle başladı...

9. Henri Matisse‘in "Le Bateau" isimli eseri New York Modern Sanatlar Müzesi'inde (MoMA) 46 gün boyunca ters biçimde sergilendi ve bu durum kimse tarafından fark edilmedi.

10. Claude Monet sanatsal açıdan babası tarafından desteklenmiyordu. Babası, oğlunun manav olmasını istiyordu.

11. "Pietà", Michelangelo'nun imzasını attığı tek eseridir. Eserlerine imza atmanın bir gurur göstergesi olduğunu düşündüğünden bir daha hiçbir çalışmasına imzasını atmamıştır.

12. "Mona Lisa" 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalındığında şüphelilerden biri de Pablo Picasso'ydu. Ünlü ressam sorgulandı ancak akabinde aklandı ve serbest bırakıldı.

13. Yine Picasso... Ressamın tam ismi: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso...

Gerçek bir İspanyol...

14. Jackson Pollock boya olarak sıklıkla sigara kullanıyordu.

15. Auguste Rodin‘in "The Age of Bronze" (Bronz Çağı) isimli çalışması o kadar gerçekçi bulunmuştu ki, bazı insanlar eser için gerçek bir insanın kurban edildiği görüşüne inanmaya başlamışlardı.

16. Peter Paul Rubens, İspanya Kralı Philip IV, ve İngiltere Kralı Charles I tarafından şövalyeliğe layık görülmüştü.

17. Johannes Vermeer, 16. yüzyılda "Camera Obscura" olarak bilinen ve bugünkü kameraların atası diyebileceğimiz bir makine kullanıyordu.

Bu makine çevresindekilerin resmini ekrana yansıtan optik (ışık) bir aletti. Ressam çizdiği objeleri bu alet yardımıyla tuvale aktarıyor ve eserlerini bu şekilde yapıyordu.

18. Ve son olarak, başta da değinmiştik, Van Gogh belki göremedi ancak bugün dünyanın en pahalı 20 resminden 4'ü ona ait. Listede 4 tane de Picasso eseri bulunuyor.

Kaynaklar

1 2 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur2222

bende Vincent van Gogh un eserlerini arkadaşlarına hediye ettiğini ve bunlardan hoşlanmayan arkadaşlarının nezaketen aldığını ama hiç asmadıklarını duymuştum

tuba.yldrm

miko'nun Pieta'ya imzasını koymasının nedeni o yıllarda henüz 25 yaşında genç bir adam olması ve bu heykeli onun yaptığına kimsenin inanmamasıdır .

Gizli Kullanıcı

Dali kulağında yaseminiyle, iktidar yanlısı, İspanyol Kralı yardakçısı Dali... şatosunda yandıktan sonra hastane çıkışı bile yaşasın kral diyecek kadar sapkın bir iktidar fanatiği. Dali'yi tanıdıktan sonra kokusunu bilmediğim yaseminden tiksinmiş, ne zaman yasemin çiçeği bahsi geçse en hoşlanmadığım koku olarak kalmıştır. Kendisi garip biridir. İsa'ya takmış, Meryem'le kafayı bozmuş. İlahi Komedya'ya şok edici bir taraftan bakmıştır. Dali 4 kez resim bölümden atılmış senden bir yol olmaz diyen hocalarının ilerde takip edeceği kişi hâline gelmiştir. Dali'den nefret ederim. Fakat sanatın tüm alanları kapsamında en çok Dali hakkında bilgiye sahibim. Yaşar Kemal hakkında bile azcık bilirim. Sebebi de Dali olması. Dali ile ilgili İspanyolca kaynak bile taratmışlığım var. Babamın en sevdiği rengi, içeceği bilmem ama Dali'ninkini bilirim. Çünkü O sevmediğim Dali

popkek

En sevmediklerimiz en cok etkiler bazen..

Gizli Kullanıcı

Şöyle bir durum da söz konusu annemler bana bir tablo almıştı. Bir türlü kime ait olduğunu öğrenememiştim. Nasıl beğenirdim tabloyu. taşındıktan sonra duvarıma hiçbir şey asmamaya karar verdim. O tabloyu da dolap arkasında sakladım. Dali ile ilgili 4yıl süren araştırmalarım sırasında tablonun ona ait olduğunu öğrendim yok artık dedim. Tabloya her sabah kalkışımda bakar bakar anlam çıkartırdım. Demem o ki enerji önemli kafanızda kurduğunuzu bir gün gözünüzün önünde farkında olmadan görebilirsiniz. Yaşamdaki uç duygular: sevgi, nefret, bağlılık vss... sizi olunmadık şeylerle karşı karşıya bırakır.

Gizli Kullanıcı

tablo bu : http://www.tabloistanbul.com/myassets/products/056/pr_01_13056.jpg?rev=1360148304

popkek

Figeures'ta Dali muzesine gitmeni kesinlikle tavsiye ediyorum :)

Gizli Kullanıcı

Tavsiye için teşekkür ederim fakat az evvel bir arkadaşın kısa filmi için Ankara dışına 1 gece kalmalık gitmem gerekiyor. Ne yazık ki gitmeme engel olunuyor. Bırak Dali'nin memleketine gideyim :(

dizzylikewaldorf

bu tablo dominique appia'ya ait diye biliyorum. Dali'ye ait olduğunu bir yerde mi okudun yoksa sen de birçok kişi gibi sürrealist bi tablo olduğundan dolayı mı ona ait sandın? Ya da ben mi yanlış biliyorum?

sevimsizhayalet

Bronz çağı heykelinin gerçek bir insandan yapıldığını dusunenlerin pipisi çok küçük olmalı:)

huseyin-houston-bakir

ah soyadın pek manidar

mlvc

Camera Obscura kullanılarak hiç resim bilgisi olmayan birinin bile resim yapabileceğinin Tim's Vermeer belgeselinde görmüştük :))

Başlıklar

DiegoİngiltereİspanyaMona LisaVankadınlar
Görüş Bildir