Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha Fit ve Güçlü Olabilmek İçin Beş Öneri

1PAYLAŞIM

1. Hareket, hareket, hareket ve sonra biraz daha hareket. Hareketsiz bir yaşam başta kaslarımız ve genel sağlığımız için çok zararlı. Şu kas meselesine gelince, yaş aldıkça hepimizin bildiği gibi kaslarımız eski gücünü yitirmeye başlıyor, hele bir de hareketsiz bir yaşam sürüyorsak hapı yuttuk demektir. Eğer benim işim gereği aktif olmam neredeyse imkansız diyorsanız, o zaman bizim önerimiz her saat başı ayaklanıp, hareket etmek.

2. Ağırlık kaldırma egzersizlerinin önemini artık herhalde hepimiz öğrendik. Bu konuda Dr. Josep Mercola ”Kas oluşumu için proteinlere ihtiyacımız vardır. Fakat yaş aldıkça, vücutlarımız bu proteinlerin az bir kısmını kullanmaya başlıyor. Yaşınız ya da fitness seviyeniz ne olursa olsun ağırlık çalışması yapmanın bir çok faydası vardır” diyor.

Prof.Dr. Mehmet Öz ”Ağırlık çalışması yapmak size yağsız kas kitlesi kazandırır. Bu nedenle zaman içinde daha fazla kalori tüketmenizi sağlayarak, kilo vermenize yardımcı olur. Kaslarınızı daha güçlü ve donanımlı hale getirir. Aslında, sırt kaslarınızı güçlendirmek, sırt ağrısından kaçınmanın en iyi yoludur. Kalp, damar ve bağışıklık sisteminizin yaşlanmasını azaltır. Kemik yoğunluğunu korumak ve artırmak, osteoporozun önlenmesi için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Eğer gücü artırıcı egzersizler yapmazsanız, her 10 yılda kas kütlesinin ortalama yüzde 5′ini kaybedersiniz. (35 yaşından sonra her on yılda yaklaşık olarak kadınlar 1 kg, erkekler ise 1,5 kg kaybeder.)Haftada sadece 30 dakika yapılan direnç eğitiminin anti-aging etkisi vardır ve bu sizi yaklaşık 2 yaş daha gençleştirecektir” diyor.

3. Fit ve güçlü olmak için düzenli ve sağlıklı bir diyet olmazsa olmaz. Bunun için, öncelikle taze sebze ve meyveleri bolca tüketmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Bu işlenmiş gıdalar tercih edildiğinde, kişinin stres oranınında artış oluyor. Kas artışıyla birlikte, vücut doğal olarak daha fazla kalori yakmaya başlıyor. Elbette, uzun bir yaşam için de fit olmak büyük önem taşıyor.

4. Su, su ve su… Tüketilmesi gereken başlıca sıvıların başında su geliyor. Vücut susuz kaldığında, elektrolit kaybına uğruyor. Yani kaslarımızın sinirler tarafından kontrol edildiğini düşünürsek, vücut yeterince su almayınca, kaslar yeterince elektrolit almıyor. Sözün kısası, başta sağlığınız sonra kaslarınız için su mutlaka gerekli.

5. Zihninizi aktif tutun. Kaslardan yeterince söz ettik, peki ya ruhsal dengemiz? Bundan kastımız, zihinsel olarak da egzersiz bilincimizi oluşturmak. Beynimizi aktif ve güçlü tutmak için, puzzle, sudoku gibi oyunlar faydalı olabilir. Dolayısıyla, vücut ve beyin aynı oranda aktif olmalıdır.

 Sheryl Letzgus McGinnis tarafından yazılan makalenin orijinali için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir