Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dağ Bisikleti Sürüşlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 15 Husus

667PAYLAŞIM

Bisiklet deyince aklımıza ne geliyor? Sadece binip gitmek mi? 

Peki ya MTB'yi (Dağ bisikleti) duyunca "O ne diyor" diye bakanlardan mısınız? 

Yoksa "Off kırlarda, bayırlarda Heidi misali; Demir Atımla şöyle bir dolaşsam" diye düşünenlerden misiniz?

Dağ bisikleti deyince ülkemizin en aktif gruplarından Keşan DOÇEK bisikletçilerinin pedallarından deneyimlenmiş 15 madde ile dağ bisikleti sürüşünde dikkat edilecek hususlar:

Kaynak: http://www.hakanesme.com/

1. Arazi sürüşü, bilinen asfalt ve stabilize yolların sürüş tekniğinden farklıdır.

Öncelikle hesap edilmesi gereken, bisikletler arasında emniyet mesafesinin göz takibine uygun olmasıdır. Arazi sürüşü sürekli manevraları gerektirir. Yakın mesafe yan yana ikili sürüşler çok tehlikelidir. Çünkü zemin gereği sürekli manevralar yapılır.

2. Arazide lastik patlakları sık karşılaşılan bir durumdur.

Bunun için sürüş anlamında yapılması gereken, yol kenarlarına, otluk, dikenlik bölgelere girmekten kaçınmak ve yoldaki çukurlar yerine daha dik noktalardan geçmek önleyici tedbir olarak tavsiye edilir. "Deve Dikeni/Çoban Çökerten" dediğimiz dikenler, rüzgarla, taşınmayla, çukurlarda daha fazla bulunur.

3. Dere, kum, su, çamur içinden geçerken vitesi küçültmek ve kadansı arttırmak iyidir.

4. Lastik patlakları ile sık karşılaşıldığından dolayı, bisikletçiler patlayan lastiklerini onaracak donanım ve pratiğe sahip olmalıdırlar.

5. Bisikletinizin sallanan parçalarını çok iyi kontrol etmelisiniz.

Basit bağlantılar, sıkı olmayan vidalar, sağlam kapanmayan cep ya da düğmeler, zemin nedeniyle oluşan titreşimden dolayı size sıkıntılar yaratabilir. Arazi sürüşü titreşimi bol bir sürüştür.

6. Araziye çıkarken parfüm kullanmak risklidir, sizi hareket eden bir çiçek demeti sanacak arılar, sinekler, böcekler ile karşılaşabilirsiniz.

7. Güneş kremi ya da koruyucu merhem sürülmesi tavsiye edilmekle birlikte, bunların bir süre sonra toz ile karışması neticesinde cildi tahriş ettiği göz ardı edilmemelidir.

8. Arazide lojistik destekler eksik olabileceğinden su ve diğer atıştırmalık malzemeleri idareli kullanmak gerekir.

9. Orman içlerinden geçerken, yere düşmüş dallara dikkat etmek ve mümkünse üzerinden geçmemek gerekir.

Dallar ön tekerlerin kaldırması ile arka teker jantlarına girip kazaya sebebiyet verebilir.

10. Polen mevsimlerinde ya da dikeni bol arazide cildi hassas olanların uzun tayt giymelerinde fayda vardır.

Dalların, ağaçların, tozun toprağın arasında bir nebze de olsa cildi korur.

11. Arazide kask kullanmak zorunlu olduğu gibi, sürekli toz ve uçuşan haşarat ile mücadele için gözlük kullanmak da kesinlikle gerekir.

Eldiven de yine aynı şekilde, oluşan titreşim için kullanılması zorunlu bir aksesuardır.

12. Arazi sürüşleri, dikkat ve konsantrasyonu had safhada zorlayan sürüşlerdir.

Sürekli zemin takibi, çevre ve görsellik ile zenginleşen dikkat, bir süre sonra dağılmaya ve zihin yorgunluğuna yol açar.

13. Traktör izlerinin birinden diğerine geçerken aradaki otluk bölüm, dikenlerin bulunduğu yerlerden biridir, bu geçişleri, otsuz, dikensiz temiz yerlerden yapmakta fayda vardır.

14. Arazi sürüşlerinde fren çok kullanılan bir donanımdır.

Gidon tutuşumuzda parmaklarımızı en kısa sürede fren sıkacak şekilde tutmakta fayda vardır.

15. Arazide bisiklet sürenler, her durumda birbirlerine yardım etmeyi bir prensip olarak daha sıkı bir şekilde kabul ederler.

Çünkü arazi koşulları insanların mahrumiyet durumlarını daha fazla hissetmelerini sağlar. O yüzden, dağda "bir selam ya da bir sıcak merhaba" paha biçilemezdir.

Selamınız, sabahınız ve coşkunuz eksik olmasın...

Keşan DOÇEK | Facebook

Keşan Doğa, Çevre ve Kültür Derneği | Keşan DOÇEK

Hakan Eşme

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goofy

bir deiğer sorun şu ; maalesef dağ ve köy yolları da artık asfalttan geçilmiyor :/

hakanesme

Haklısın, o yüzden tercihlerimizi şimdilik yok olana kadar patikalardan yana kullanıyoruz.

ybnc

Köy yollarının asfalt olması normal. Olması da gerekiyor zaten.Kullanım şekline göre MTB için yola da gerek yok.Ben şehir bisikleti kullanıyorum köy yollarından memnunum :)Ya asfalt yada stabilize.

goofy

sen kendini düşünebilirsin ama benim işim bu? buraya dağ bisikleti turu yapmaya gelen turisti asfaltta mı bindireceğiz? geleneksel Akdeniz dağ köylerinden geçeceğiz deyip asfaltta mı gezdireceğiz milleti?

goofy

#Hakan Eşme öncede yüzüne bakılmayan patikalar şimdi kıymete bindir var olan 3-5 patika rotayı da millet işaretlemeleri ile oynanıp iyicene çıkılmaz hale getiriyorlar

ybnc

Konu bisikletin dışına çıkıyor ama dediğim gibi köy yollarının asfalt olması normal hatta keşke bütün köylerinin yolları düzgün olsa.Sizin dediğiniz biraz bencillik gibi oluyor sanki.Sizin sorununuz yolların asfalt olması değil bisiklet parkurlarının azlığı,yetersizliği olmalı.

hakanesme

Toplu yaşanan yerlerin sağlıklı bir ulaşım ağı içine dahil edilmesinde bir sıkıntı yok fakat iş dağa bayıra asfalt vurmaya gidiyor, turizm adı altında her yer asfaltlanıyor

ybnc

Bu konu da haklısınız.Bencilce olacak ama öyle yerler oluyor ki bırakın asfaltı yol bile yapılmasın.O güzelliği yürüyerek yada bisikletle gidip yapılan zahmetin,verilen emeğin karşılığı olarak sadece isteyenler görebilsin.

ybnc

Bisiklet ile ilgili bir içerik görmek güzel.

hakanesme

Bu içerikler çoğalacak her geçen gün

Görüş Bildir