Görüş Bildir
Haberler
'Çuri' Kuyruklu Yıldızında Yeni Keşif

'Çuri' Kuyruklu Yıldızında Yeni Keşif

ATKN
04.07.2015 - 17:29
İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait uzay aracı Rosetta'nın kuyruklu yıldız 'Çuri'den yolladığı görüntüler ilginç bir özelliği ortaya çıkardı.

ESA uzay aracı Rosetta, 6 milyar kilometreden fazla yol kat ettikten sonra geçen yıl kısaca 'Çuri' olarak anılan Çuryumov-Gerasimenko/67P kuyruklu yıldızının yörüngesine girmişti.

Rosetta, kuyruklu yıldıza zaman zaman 6 kilometreye kadar yaklaşarak ayrıntılı bir şekilde görüntüledi. Görüntüleme çalışmasında kısaca 'Osiris' adı verilen özel kamera sistemi kullanıldı.

Osiris kamera sistemiyle geçen yıl temmuz ile aralık ayları arasında yollanan görüntülerin bilimsel incelemesi tamamlandı.

Göttingen'deki Max Planck Enstitüsü Güneş Sistemi Araştırmaları Enstitüsü'nce (MPS) yapılan incelemenin sonuçları 'Nature' isimli bilim dergisinde yayınlandı.

Buna göre Çuri kuyruklu yıldızında farklı derinlik ve genişliklere sahip çok sayıda çukur belirlendi. Çukurların genişlikleri 10 ila birkaç yüz metre arasında değişiyor. Bazı çukurların 200 metreye kadar derinliğe ulaştıkları belirlendi.

Çukurlar nasıl oluşuyor?

Çukurlar nasıl oluşuyor?

Jean-Baptiste Vincent yönetimindeki MPS ekibine göre çukurlar, kuyruklu yıldızın yüzeyi altında yer alan boşluklardan kaynaklanıyor. Boşlukların zaman zaman göçmesi yüzeydeki çukurların oluşumuna neden oluyor.

Sonda aracının kuyruklu yıldızda yapacağı incelemelerin güneş sisteminin oluşumu ve hayatın başlangıcına dair bazı sırların aydınlatılmasını sağlaması bekleniyor.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eyüp Ertürk

"Ah o gemide bizde olsaydık bin ışık yılı yol alsaydık"

iron-fist

Türk kültürü, ilmi, ahlakı!!!! Diye bağıran, azıcık okuyun araştıran diyen tipleri, böyle sayfalar da görmemek de ayrı ironi :) ...

noone

Güzel bilimin gelişmesi Allahı tasdik eder Kuranda şöyle bir ayet var: BİZ AYETLERİMİZİ HEM AFAKTA, HEM KENDİ NEFİSLERİNDE ONLARA GÖSTERECEĞİZ; öyle ki, şüp... Devamını Gör

cenderme

Kuranla çelişirse o keşif terk edilir. Kuran şart aga. Sizin kitaplarınıza kalsa hala dünya düz kabul edilirdi ki hala kuran böyle tarif ediyor diye düz oldu... Devamını Gör