Cumhuriyet Tarihinin En Büyüğü: Zeus Operasyonuyla '3 Bin Yıllık Aşil Kılıcı' Dahil 26 Bin 456 Parça Tarihi Eser Ele Geçirildi

 > -

Arap turist kılığında İstanbul Kapalıçarşı’da iz süren polis, kaçak tarihi eser toplanma yerinin bir tespihçi olduğunu belirledi. 5 ilde Zeus operasyonu için düğmeye basıldı. 26 bin 456 parça eser ele geçirildi; dünya rekoru kırıldı. 13 kişi gözaltında.

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, tarihi eser kaçakçılarına yönelik olağanüstü bir operasyona imza attı.

Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın haberine göre operasyonun ilk adımı, Düzce’de tarihi eser kaçakçılığı yapan 6 kişinin suçüstü yakalanmasıyla gerçekleşti. Burada gözaltına alınan zanlıların sorgusu sonucu, uluslararası tarihi eser kaçakçılık çetesinin izine ulaşıldı. İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, konuyla ilgili tüm birimlere, titiz bir çalışma yürütülmesi talimatını verdi.

Kilit nokta tespihçi

Kapalıçarşı’da dar bir sokakta tespih satılan işyerinin, tarihi eser kaçakçılığının merkezi olduğu belirlendi. Bunun üzerine teknik ve fiziki takip çalışması başlatıldı. Tespihçinin bulunduğu sokağın çok dar olması, teknik takip çalışmasının yapılmasını zorlaştırdı. Sivil kadın ve erkek polisler, kendilerine Arap turist görünümü vererek dükkânı takip etmeye başladı. Türkiye’deki tüm illerden toplanan tarihi eserlerin bu dükkanda toplandığı, takip sırasında da teyit edildi.

Türkiye'deki en kapsamlı operasyon

Tespih dükkânında tasniflenen eserlerin fotoğraflanarak dünya çapındaki müzayede ve tarihi eserlerle ilgilenen kişilere gönderildiği, müşterilerle para konusunda anlaşıldıktan sonra özel kuryelerle nadide eserlerin yurtdışına çıkarıldığı belirlendi. Yaklaşık 3 ay süren soruşturmanın ardından, Türkiye’de şimdiye kadar yapılan en kapsamlı tarihi eser kaçakçılığı operasyonu için düğmeye basıldı.

Birçok ilde de operasyon yapıldı

Antik çağda ‘Olimpos Dağı ve tanrıların kralı’ olarak kabul edilen Zeus’un isminin verildiği operasyonda, Düzce’nin ardından iz süren polis, İstanbul’un yanı sıra Kars, Rize ve Çanakkale’de de eşzamanlı operasyonlar düzenledi ve çok sayıda adrese baskın gerçekleştirdi.

7 kişi gözaltına alındı

Baskınlarda, aralarında Kapalıçarşı’da esnaf ve işadamlarının da bulunduğu 7 kişi daha gözaltına alındı. Tespihçi dükkânının sahibi olan ve çetenin elebaşısı olduğu öne sürülen M.T. adlı şüpheli de yakalandı. Şüpheliler, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek.

Yakalanan eserlerin sayımı 3 gün sürdü

Ele geçirilen tarihi eserler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek arkeologlar eşliğinde sayılıp tek tek tasnifleri yapıldı. Tarihi eserlerin sayımı, geceli gündüzlü tam 3 gün sürdü. 26 bin 456 parça tarihi eserin, Cumhuriyet tarihinde, bir seferde ele geçirilen en fazla eser olduğu öğrenildi. Bu sayının da bir dünya rekoru olduğu belirtildi.

Aşil'in kılıcı olarak bilinen ve paha biçilemeyen 3 bin yıllık Miken kılıcı da ele geçirildi

Neredeyse her antik döneme ait eserin ele geçirildiği operasyonda, Antik Yunan devrinden kalma Aşil'in kılıcı olarak bilinen paha biçilemeyen 3 bin yıllık Miken kılıcı dikkat çekti.

Ele geçirilen tarihi eserler arasında, Helenistik döneme ait tanrı Helios’un betimlendiği paha biçilemez altın kraliçe tacı da var

Ayrıca Büyük İskender’in Hindistan seferine hitaben yapılan Doğu kökenli heykel büstü de ele geçirilen parçalar arasında

Urartulara ait parçalar da var

Ele geçirien diğer parçalar arasında, İslami dönemlere ait törensel kılıçlar, pişmiş toprak ve bronz kandil örnekleri, Fenike tipi gözyaşı şişeleri ve cam bilezikler, yüzükler, Urartu kültürüne ait uçları hayvan figürlü bronz bilezikler, İslami dönem kitabeleri de yer aldı.

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir