Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuklarınıza Okumayı Sevdirmenin 25 Yolu

 > 
894PAYLAŞIM

Kimisinin tek derdi sınavlar için okumasının hızlanmasıdır, kimisinin derdi ise kültürünün genişlemesidir. Ama ortak sorun aynıdır "kitap okumayı sevmeyen çocuk".

Kaynak: http://www.egitimhakkinda.com/cocuklarin...

1. Onlar daha doğmadan okumaya başlamak güzel bir başlangıç olabilir

Unutmayınki çocuk ana rahmindeyken yedikleriniz içtikleriniz kadar yaptıklarınızda önemli… Erken değil

2. Sadece yatarken kitap okumayın.

Yatmadan önce kitap okumak yerine güne kitap okuyarak başlayın. Özellikle küçük çocuklar için akşam uykusu okul zamanında çok değerli.

3. Elinizde her zaman bir yada iki kitap bulundurun.

Kitap okumak için gerekli fırsatın kendini ne zaman sunacağını bilemezsiniz. Bir doktoru beklerken , küçük çocuğunuzu okulun bahçesinde beklerken…

4. Eğlenceli planlar hazırlayın

Onların eğlenebileceği planlar hazırlayın ve bu planların içerisine mutlaka okuma seansı  yerleştirince. Unutmayın eğer eğlenirse bir adım daha ileri gitmiş olacaksınız

5. Ailece okuma aktiviteleri gerçekleştirin

Akşamlar onun sıkılacağı diziler izlemektense hep beraber kitap okursanız. Onun ilgisini çekebilirsiniz

6. Kitap okuma etkinliklerine katılın

Birçok kitap okuma etkinliği sadece yetişkinler içinde değil küçük edebiyat severler içinde uygun.

7. Yüksek sesle okurken karakteri canlandırın

İçinizdeki küçük çocuğu çıkarın ve çocuğunuza sesli kitap okurken animasyon yapın ve hem seslerle hemde mimik ve hareketlerle canlandırın karakteri

8. Çocuklarınızın ilgi alanına girecek ve onların karakterleriyle eşleşen kitaplar bulun

Bu onların okuma istediği arttıracaktır.

9. Çocuğunuzun okuduğu kitabı okuyun.

Bu yöntem çocuğunuzla yan yana oturup beraber kitap okumanızı sağlar ayrıca ileride çocuğunuzla arkadaş olarak kalabilmenize yardımcı olabilir.

10. Kitaplarla sınırlandırmayın

Sadece kitap okumak ile sınırlandırmayın. Gazete, dergi, e-kitap, çizgi roman vs. bırakın ne istiyorlarsa onu okusunlar ama okusunlar.

11. Hediye kitaplar alın

Doğum günlerinde kaybedeceği yada atıp kıracağını oyuncaklar almak yerine onlara kitap hediye edin. Ayrıca okuluna da kitap bağışında bulunun. Böylece çocukta kitap sevgisini aşılamış olacaksınız ve kitabın diğer oyuncaklardan daha değerli olduğunu bilinç altına yerleştireceksiniz.

12. Kendi hikayelerini yazmasını isteyin

Bir süre sonra kendi hikayelerini yazmalarını isteyin ve ne yazarsa yazsın mutlaka 3-5 tane kitap haline getirin bu onları dahada heveslendirecektir

13. Büyük kardeşlerinin onlara yardımcı olmasını sağlayın

Onlar gerçekten küçük kardeşleri için iyi bir lider olabilir.

14. Kitap okuma cezası vermeyin.

Çocuğunuza kitap okumanın bir ceza gibi kötü birşey olduğunu düşündürtmeyin.

15. Sizi kitap okurken görmeleri sağlayın.

Unutmayınki sizler onlar için bir rol modelsiniz sizi taklit edecekler ve sizin yaptığınız eylemlere heves edeceklerdir

16. Sık sık kütüphane ve kitap mağazalarına götürün

Çocuklarınızla birlikte gidin ve beraber bir kitap seçin ve onun seçimlerine önem verin üzerinde konuşun.

17. Kitabı merak ettiği yerde mola verin

Böylece sonraki okuma seansı garanti altına alınmış olur

18. Onlara göre kitap seçin

Eğer ufaklık bir star wars hayranı ise mutlaka star wars kitapları hediye edin. Eğer Mickey Mouse aşığı bir çocuğunuz varsa Mickey Mouse u sizde sevin

19. Kitaplara karşı nazik olmasını öğretin

Kitapları dikkatlice almaları  ve tutmaları gerektiği onları yırtıp zarar vermemesi gerektiğini öğretin. Ve işleri bittiğinde  nazikçe aldıkları yere koymaları gerektiğini öğretmelisiniz

20. Ödüllendirin

Kitap okuduktan sonra onlara sevdiği şeyleri yapmasına izin verebilirsiniz. Yada sevdiği yiyecekleri alabilirsiniz.

21. Kitap kulübü kurun yada olan bir tanesine katılın

Arkadaşlarınızı toplayın ve onlarında çocuklarıyla beraber bir kitap klübü kurun. Bir kitap belirleyin ve okumaya başlayın. Bittikten sonra kitap üzerinde konuşun tartışın. Sonraki kitaban çocuklarınızla beraber karar verin

22. Kitapları uygun yerlerde saklayın

Çocuğunuzun sizden istemesine gerek kalmadan gidip alabileceği şekilde bir kitaplık yada kütüphane tasarlamalısınız. Böylece çocuğunuzun içine düşecek bir kitap okuma isteğini kaçırmamış olursunuz.

23. Onlara küçük sürprizler yapın

Önceden okuduğunuz ve aralarına notlar yazdığınız bir kitabı onlarla paylaşın ve okusunlar o notları okumak onlara ayrı bir heyecan katacaktır.

24. Tatil ve Kutlamalarınızı Kitaplarla Birleştirin

Günün önemine göre hazırlanmış bir flipbook ta bir anınızı birleştirmeniz çok etkili olacaktır.

25. Biraz araştırma gerektirecek bir aile projesi planlayın

Böylelikle ailecek hep birlikte kitapların arasında ve kütüphanelerde zaman geçireceksiniz buda çocuğunuza kitap sevgisi aşılayacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
windy-walkeer

Bence en önemlisi bu: 8. Çocuklarınızın ilgi alanına girecek ve onların karakterleriyle eşleşen kitaplar bulun

ecedoru01

10 liralık kitaba pahalı deyip,50 liraya fal baktıran bir ülkedeyiz.

onedemiyoki

Kitabı filan boşver de bu 2 de ki minik ne kadar tatlı bir şey öyle.

ali-ihsan-cakir

Asgari ücretin yerlerde süründüğü(ki her çalışan asgari ücreti de bulamıyor), sıradan bir romanın bile 20 TL'den aşağı olmadığı bir ülkede kitap okumak!! :(( Bir de anket yapıp 'Türk insanı yeterince kitap okumuyor' demezler mi?!! Seri üretilen altı üstü bir kağıt ürünü için 20 TL ne ya?

comeng

Okumak isteyene kitap bol kardeşim. Bulunduğun yerde hiç mi kütüphane yok. Asgari ücret dediğin gibi düşük hiç bir insan o parayla geçinemez ama bunun kitap okumayla bir alakası yok.

bootstrap

Her yerde gayet rahat bir şekilde 2.el kitap satan bir yer bulabilirsin. 3 kitap 5 lira y da 10 lira gibi bir fiyatı oluyor. Daha sonra kitabı okuduktan sonra götürüp başka bir kitapla da değiştirebiliyorsun 1-2 lira gibi bir ücrete. Ona da mı çok diyorsun; kütüphane olmayan şehrimiz yok ve bu halk kütüphanelerinden istediğin kitabı hiçbir ücret ödemeden belirli bir süre için alıp okuyabilirsin. Ona da yok dedin hadi, artık internet üzerinde birçok kitabın pdf hali bulunmakta, onları indirip bile okuyabilirsin. Okumanın önünde gerçekten hiçbir engel yok sen oluşturmadıkça.

ali-ihsan-cakir

Popüler ve en son çıkan kitapların fiyatı çok fazla. İnsan yeni kitapları okumak, edebiyatın nabzını günü gününe tutmak istese bu pahalıya patlıyor.

remziye28

demek 12, 13 yaşlarındaki bir ergen için çok geç kalınmış... bu maddeler ancak henüz bilgisayar oyunlarına bağlanmamış çocuklar, bebeler için geçerli... bende bizim kardeş için belki gerekli bir şey bulurum diye 12 deki hikayeyi bile okudum ama boş yola gelmez artık...yinede güzel paylaşım...

Görüş Bildir