Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuklarını Sürekli Öven Anne Babalara Bilimin Kötü Bir Haberi Var!

-
Abone ol

Çocuğunuz kopya mı çekiyor, size yalan mı söylüyor? Bunun sorumlusu siz olabilirsiniz. Yapılan son araştırmalara göre çocuğunuzu överken onlara ne söylediğiniz onları cesaretlendirebileceği gibi yalan söylemeye de itebiliyor. Sebebini gelin hep birlikte inceleyelim.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/kids-che...

Ontario Institute for Studies in Education (OISE)'de yapılan iki yeni deneysel çalışmaya göre zeki oldukları yönünde övgü alan çocuklar, karşılarındakilerin bu pozitif düşüncelerini devam ettirebilmek adına yalan söylemeye ve kopya çekmeye daha meyilli oluyorlar.

Deneylerin ilkinde, 3-5 yaş arası çocuklara bir tahmin oyunu oynatılıyor. Cevabı doğru tahmin eden çocukların yarısına çok zeki oldukları söylenirken diğer yarısına bu kez çok iyi iş çıkardıkları söyleniyor.

Deneyin sonraki kısmında araştırmacılar çocuklara cevaplara bakarak kopya çekmeyeceklerine dair söz verdirtip odayı terk ediyorlar.

Gizli kameradan odayı gözlemlediklerinde ise zeki oldukları söylenen çocukların daha fazla kopya çektikleri görülüyor.

Developmental Science'ta yayımlanan ikinci deney de benzer şekilde kurgulanıyor ve yine bazı çocuklar zeki oldukları söylenerek övülüyorlar. Bu deneyin sonucunda da bu çocukların kopya çekmeye daha çok başvurdukları görülüyor.

Bu iki deneyden de anladığımız üzere çocukları överken kullanılan sözcük seçimi oldukça önemli.

Arada pek bir fark yokmuş gibi görünse de çocukların zekaları ve kişilikleri yerine davranışlarını ve eylemlerini övmek gerekiyor.

Potansiyellerini doğru kullanan dürüst çocuklar yetiştirmek konusunda özellikle ebeveynlere ne kadar çok iş düştüğünü bir kez daha görüyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysegul-yildiz18

Çocuğunuza ne derseniz o olur, sadece çocuğunuz da değil sizi bi kalıba sokmak isteyen insanlar bunu genelde başarırlar, çocuğunuzu övün 'senden bi bok olmaz' demek yerine...

hastalik-hastasi

cocuklarını ovup ego şişiren ailelere gelsin bunlar

eluine

Benim çocuğum bile yok. Üzülüyorum lan.

saturndeki_yabanci

Allah belamı versin bu yaşıma kadar hiç kopya çekmedim de vermedim de (sadece teog denemesinde deneme diye vermiştim) babam ve annem zeki olduğumu ama çalışmadığımı söylüyorlar o yüzden millete bizim kız zeki ama çalışmıyor diyorlar benimki de bir garip dkdlpdkfpkdkf

mehmet-soydan

Bilimin 100 yıl önceki çocuk yetiştirme konusunda söyledikleri ile 50 yıl öncekinin, 50 yıl önceki söyledikleriyle şimdinin çok farkı var. Şimdi söyledikleriyle bundan 30-40 yıl sonra söyleyecekleri arasında da çok ciddi farklar olacağının sinyalleri de ortaya çıkıyor zaten. ÖYLEYSE POZİTİVİST BİLİM; ÇOCUK YETİŞTİRME KONUSUNDA NASIL KILAVUZ OLARAK GÖRÜLEBİLİR??? Bu soru hakkında, sorana önyargıyla yaklaşmadan düşünmenizi rica ediyorum.

Görüş Bildir