Çocukların İstismar Edildiği İnternet Sitelerine Karşı Yükselen Ses: Bu Rezaleti Durdurun!

 > -

İnternet de artık çocuklar için güvenli bir platform olmaktan ne yazık ki çıktı. Sosyal medyada çeşitli tuzaklarla çocukların görüntülerini elde eden bazı siteler para karşılığında üyeleriyle paylaşıyor. Sitelerde gizlice çekilmiş videolar, fotoğraflar ve çocuklara yönelik istismar görüntüleri yayınlanıyor. Sitelere üye olanların sayısı ise olayın ne kadar vahim boyutta olduğunu gösteriyor. Bazıları 200 bine yaklaşmış durumda.

Ekşi Sözlük yazarlarından eccohomo konuyu 'Türk İfşa Siteleri' başlığıyla gündeme getirdi.

Yazar, arkadaşının kardeşinin özel fotoğraflarının sitelerden birinde yer aldığını öğrenmesi üzerine, fotoğrafların kaldırılması için bazı çabalarda bulundu fakat sonuç alamadı.

Olayın nasıl geliştiğini ve tehlikenin boyutunu yazarın kendinden dinleyelim:

"Dün arkadaşımın kardeşinin özel fotoğrafları bir Türk sitesi tarafından paylaşılmış, siteye girdiğimde şok oldum. 14-15 yaşındaki kız çocuklarının videoları, fotoğrafları var. Adamlar bunu bir de ticarete dökmüş, sözüm ona vıp üyelik satıyorlar, banka hesapları açıkta, kredi kartıyla ödeme dahi koymuşlar. Bahsettiğim kız şehit kızı belki vicdana gelirler diye söyledim, ben orta yaşlı bir insan olarak yalvardım bu şerefsizlere, kaldırsınlar diye cevap verme tenezzülünde bile bulunmadılar. Biz türkiye'nin en büyük sitesi olarak hiç bir şey mi yapamıyoruz? Bizim beyaz şapkalı hackerimiz yok mudur, bu tarz sitelerin online kalmasına nasıl izin verebiliyoruz arkadaşlar? Daha dün öğrendim ben, yarın savcılığa gidip şikayet edeceğim ama bu nedir ya, 14-15 yaşında diyorum arkadaşlar. Çocuk bunlar çocuk! Bu ülkenin polisi kredi kartı ödemesinin takibini yapıp bu itleri içeri alamıyor mu?"

Tepkilerin ardından change.org'da 'Sanal çocuk istismarına son verelim, çocuklarımıza sahip çıkalım.' imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya destek olmak isteyenler buraya tıklayabilirler.

Daha önce de başka internet sitelerinde çocuk istismarı sayfaları oluşturulmuş şikayetler üzerine erişime engellenmişti.

Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü: Çocuk İstismarı Sayfaları - onedio.com
Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü: Çocuk İstismarı Sayfaları - onedio.com

Peki bu internet sitelerini nerelere ve nasıl şikayet edebilirsiniz?

Şikayette bulunmak için aşağıdaki linklere tıklayarak formları doldurmanız yeterli.

İnternet kullanım alışkanlıklarını çocuklara kazandırma ve gerekli tedbirleri almada ebeveynlere de büyük görev düşüyor.

Sosyal Medyanın Tehlikeli Sınırından Korunmak İçin Ebeveynlerin Alabileceği 8 Pratik Önlem - onedio.com
Sosyal Medyanın Tehlikeli Sınırından Korunmak İçin Ebeveynlerin Alabileceği 8 Pratik Önlem - onedio.com

Başlığın açılmasıyla birlikte konu hakkında 28 sayfa paylaşım yapıldı. İşte o tepkilerden bazıları 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kredi KartıŞehit
Görüş Bildir