Çocuklara Yardım İçin Garson Olan Emekli Profesör

 > 
332PAYLAŞIM

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden emekli Profesör Doğan Perinçek ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine yardım edebilmek için ilginç ve anlamlı bir sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Perinçek, 23 Nisan'dan itibaren bir ay boyunca farklı işletmelerde gönüllü olarak garsonluk yapmaya başladı. Perinçek'in çalıştığı yerlerin günlük kârlarının yüzde onu çocuklara yardım için bağışlanacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine destek olmak amacıyla bir kampanya başlattı. 

Çanakkale Valiliği ve Dernekler Müdürlüğünden izin alan Prof. Dr. Perinçek, ilk olarak bir bağış hesabı açtı. Prof. Dr. Periçek, bununla da kalmayarak, sembolik de olsa çalışmaya başladı. İlk olarak Çanakkale Kordon boyundaki bir kafede, garsonluk yapmaya başlayan Perinçek, gün boyunca sipariş alıp servis yaparak kampanyaya destek olmak isteyen vatandaşların bağışlarını kabul etti. Perinçek’in çalıştığı işletme de, bir günlük kârının yüzde 10’unu, kampanyaya bağışladı.

'Öğrencilerimize üniversiteye kadar destek olmayı düşünüyoruz'

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle böyle bir girişim başlattığını söyleyen Prof. Dr. Perinçek, şunları söyledi:

"Büyük lider Atatürk küçük kalplere, çocuklarımıza bir bayram hediye etti. Çocuklarımızın bu bayramı hakkıyla kutlaması için bizlere de görevler düşüyor. Özellikle çocuklar ve onların elleri öpülesi anneleri için bizlere görevler düşüyor. Çocuklarımıza Atatürk’ün armağan ettiği bu bayramı hakkıyla kutlaması için sorumluluklarımız var. O sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Ben de bu çerçevede çorbada tuzum olsun niyetiyle, bir kampanya başlattım. Valilikten iznimizi alıp, bankada hesabımızı açtık. Bu kampanya çerçevesinde elde ettiğimiz geliri, Çanakkale’nin köylerinde ihtiyacı olan çocuklara bağışlayacağız. Onlara burs vereceğiz. Ya da onların giyecek imkanlarını sağlayacağız. Veya eğitimleri ilgili gerekli desteklerde bulunacağız. Bu kampanyanın ne kadar büyük olacağını şu anda kestiremiyorum. Eğer başarılı bir kampanya yaparsak, öğrencilerimize üniversiteye kadar destek olmayı düşünüyoruz.

Köylerde çok büyük cevherler var. O cevherleri ortaya çıkarıp, Türkiye’ye kazandırmak istiyoruz. Bu kampanya çerçevesinde bir gün içinde Çanakkale esnafından, 7 büyük şirketten destek aldım. O destek beni çok umutlandırdı. Kampanyanın başarılı bir şekilde biteceğini sanıyorum. Sadece Çanakkale’den değil, Facebook sayfamda bu kampanya bilgisini verdikten sonra Çanakkale genelinden, Türkiye’den hatta yurtdışından açtığımız hesaba bağışlar gelmeye başladı. Projemiz bir ay sürecek. Eğer projede belli hedefler tutturursak, projeyi bir yıla çıkarmayı hedefliyoruz."

'Kampanya için ne iş olursa olsun yapmaya hazırım'

Kampanya kapsamında çeşitli işlerde çalışacağını söyleyen emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, "Bu çalıştığım yerlerdeki mal sahipleri, karlarının 10’unu bu kampanya için bağışlama sözü verdiler. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum. İlk olarak bu kafeden başladık. Bundan sonra da Çanakkale’nin değişik kuruluşları, şuanda 7 tane ama sayı artabilir. Bir ay boyunca hizmet vereceğim. Oralarda bulunacağım. Bugün garsonluk, yarın öbür gün ise hiç çekinmeden işçi, çırak veya nasıl bir iş olursa olsun yapmaya hazırım. Hatta kampanyaya destek veren bir şirket dedi ki; ’biz burada sana yük taşıtırız'. Ben de ’yaparım’ dedim. Hiç çekinmeden yaparım. Ben bu işe yola çıktığımda, sadece laf olsun diye söylemedim" diye konuştu.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, haber çekimi için gelen gazetecilere de çay servisi yaptı. Kampanyaya ilk katkıyı da, basın mensupları gerçekleştirdi.

İHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir