Çocuklar İçin Çizdiği Disney Prensesleri Boyama Kitabı ile Alışılagelmiş Normları Yıkan Anne

241PAYLAŞIM

Cinsiyet rollerindeki tekdüzelik, kadın ve erkekten beklentiler aslında biz farkında olmadan çok daha küçük yaşlarda oluşuyor. Aplus'ta karşımıza çıkan İsveçli bir karikatüristin çizdiği bu boyama kitabı ise erken yaştan itibaren bu tabuları yıkmayı hedefliyor.

Kaynak: http://aplus.com/a/mom-creates-super-str...

Genç bir annesiniz ve küçük kızınıza düzgün bir rol model olan herhangi bir popüler masal kahramanı yok! Ne yaparsınız?

İsveçli karikatürist Linnéa Johansson hazırladığı son boyama kitabında işte bu konuyu ele almış ve 'Süper Güçlü Prensesler' konseptiyle harika bir iş ortaya çıkarmış.

Linnéa'nın kitabı en popüler masal prenseslerini bir araya getirmiş ve 90 derecelik bir karakter dönüşümü yaparak onları güçlü kadınlar olarak göstermiş.

Linnéa'ya göre bu masallardaki 'cadı' karakterleri bile kız çocuklarına daha iyi birer örnek teşkil ediyor.

"Bu benim kitabımda bir övgü olarak yer alıyor." diyor çizer kadın.

Linnéa Johansson kendi internet sayfasında şöyle açıklıyor; 

"Bana göre cadı ve prenses aynı kişi olmalı ama bir sebepten dolayı ik farklı karaktere ayrılmış durumdalar; biri iyi diğeri ise şeytan. Ama karakterlerine bakıldığı zaman cadı çok daha iyi bir rol model oluyor. Cadı kişiliği ile öne çıkarken, prenses yaş, güzellik veya zenginlik gibi daha sığ faktörlerle yargılanıyor. Öte yandan prenses güzelliği ve gençliği ile değerlendiriliyor."

Bu fikir 5 yaşında bir grup çocuğa bir süper kahraman ve prensesin kıyafetlerini değiştirdiği bir resim gösterildiğinde çocukların bu değişimi onaylamayan tepkisi üzerine ortaya çıktı.

"O küçük yaşta bile bir kızın güzelliği bir erkeğin ise gücü ile tanımlandığını, ve bir erkeğin elbise giymesinin küçük düşürücü olduğunu düşündüklerini görmek canımı acıttı."

İşte sıradışı, güçlü prensesler boyama kitabı böyle ortaya çıktı. Kız çocuklarına güzel, iyi ve genç olmaları gerekmediğini gayet uyumlu bir dille ifade ediyor.

Bu baskıcı normları yıkmak için Linea kitabında özellikle cinsiyet rolleri üzerine giderek, iyi kişilik özelliklerinin fiziksel güzellikten daha önemli olduğunu anlatıyor.

Bir başka güzel yanı ise bu boyama kitabı tamamen ücretsiz ve aşağıdaki bağlantı üzerinden indirilebilir.

Yani kalemleri elinize alıp 'Süper Güçlü Prensesleri' hem kız hem de erkek çocuklarınız ile birlikte doya doya boyayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yori

kandırmaca bi çoçuka ne qadar anlatırsan anlat çoçuk güzel olanı daha çok sever güclü disney harakterlerde var mulan benim favorim diyerleri masal gibi bile tuhaf

doga-onat

harika

Görüş Bildir