Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Gelişimini Olumlu Yönde Etkileyen 10 Eğitici Oyuncak ve Faydaları

-

Bir insan, hayatı boyunca edindiği becerilerin %60'ını 0-6 yaş arasında öğrenir. Oyun oynamak ise çocukların tüm dikkatlerini vererek gerçekleştirdiği bir eylem olarak en önemli işlerinden biridir. Ayrıca oyun, çocuğun yaratıcılığının, kendi kararlarını kendi verme becerisinin ve hayal gücünün gelişmesini sağlamaktadır.   

Bu sebeple çocuğun oynadığı oyun ve oyuncak, çocuğun gelişimine doğrudan etki eden en önemli iki unsurdur. 

Peki çocuğunuz için hem eğlenceli, hem de eğitici olarak hangi oyuncakları alabilirsiniz? 

Sizin için hem kız çocukların hem de erkek çocukların oynayabileceği 10 farklı eğitici oyuncak türünü derledik.

1. Ahşap oyuncak

Ahşap oyuncağın dokusunu ve kokusunu alan çocuk, ağacın özünü ve doğa ile ahengini öğrenecektir.

2. Oyun hamuru

Oyun hamuru çocukların el becerilerini geliştirir, el kaslarını güçlendirir. Ayrıca hayal güçlerini geliştirerek çocukları yaratıcılığa teşvik eder.

3. Bul tak oyuncaklar

Bul tak oyuncakların basit ve büyük olanları bebekler, daha karmaşık olanları 2 yaş ve üzeri için uygundur. Çocuğun obje-boşluk uydurma ve ayırt edebilme yetisini geliştirir.

4. Lego

Çocukların parmak kaslarını geliştirir, yaratıcılığa teşvik eder. El göz koordinasyonu kurmasını sağlar.

5. LaQ

Lego ile benzer özelliklere sahiptir. Japonya'da üretilmektedir; Türkiye'de henüz yenidir. Çocukların yönergeleri takip etmesini, renkleri öğrenmesini, yaratıcılığını geliştirmesini, sorgulamasını ve çözüm bulmasını sağlar.

6. Müzik aleti

Müzik aleti çalmak bir yetenek olduğu kadar eğitimle geliştirilebilecek bir beceridir de. Çocuklara sabretmeyi, disiplini ve kendine güvenmeyi öğretir; yaratıcılığa teşvik eder.

7. Yapboz

Yapboz oynamak çocuklarda parça-bütün ilişkisi kurmayı, odaklanma becerisini geliştirir, dikkat eksikliğini giderir.

8. Boyama

Boyama yapmak çocukların hayal gücünü geliştirir, onlara sağ ve sol beynini aynı anda kullanmayı öğretir. Ayrıca çocukların özgüvenini artırır, parmak kaslarını geliştirir.

9. Oyuncak yazı tahtası

Çocukların parmaklarını hareket ettiren kasları geliştirmeye yarayan yazı tahtası ince motor becerilerini geliştirmesine de yardımcı olur.

10. Aktivite masası

Çocukların merakını cezbettiği için yaratıcılığa teşvik eden aktivite masasında birden fazla çocuk aynı anda oynayabilir. Böylece çocuğunuz paylaşmayı ve arkadaşlığı da öğrenecektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dekopano.com

Konuda bahsedildiği gibi çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyecek eğitici oyuncakları önemsiyoruz. Eğer bu tip oyuncaklara ulaşmak isterseniz bakabilirsiniz. https://dekopano.com/egitim-117/egitici-oyuncaklar-dka-80

emre-kadero

Kişisel gelişim için satranç oynamanın önemi ve satrancın küçük yaşlarda başlamasını gerektiğini düşündüğüm için bu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler. https://ekadero.blogspot.com/2018/08/cocugunuza-mutlaka-satranc-ogretin.html

helloist

teşekkürler. cocukludunya.com sitesine de bakın lütfen.

hgirua

çok güzel eğitici oyuncaklar var, çocuklarımızın gelişimi açısından gerçekten önemli. Eğitici oyuncaklar, çocuklara erken yaşta kazandırılmak istenilen kavramları (eşleştirme, farklı olanı bulma, parçaları birleştirme, gruplama, sıralama, ilişki kurma vb.) hem eğlendirici hem de eğitici yöntemlerle çocuğa öğretmeye yardımcı olan oyun materyalleridir. Hatta http://www.temel.com.tr/kategori/egitici-oyuncaklar#labels=512-2 %10 indirim var.

snmyfe

fiyatlar uygun görünüyor biraz incelemek lazım

burakkaya3363

Çocuğunuzun gelişimini sağlıklı yönde geliştirmek onun için sağlıklı aktiviteler için çocukludunyaya başvuru yaptım onların yapmış olduğu programlar ile çocuğunuzu daha sağlıklı yetiştirebilirsiniz. Bence sizde deneyebilirsiniz https://www.cocukludunya.com/cocuk-ekle/ Link üzerinden ilerleyebilirsiniz

Başlıklar

Japonyamüzikoyun
Görüş Bildir