Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğunuzu 10 Adımda Klasik Müzik Aşığı Yapmak İçin Gerekenler

226PAYLAŞIM

1. Hikmet Şimşek Etkisi

İster TRT'ye mektup yazıp arşiv isteyin ister Youtube'dan bulun videolarını çocuğunuza izletin. Bizler Hikmet Şimşek ile büyümüş bir nesil olarak klasik müziğin kıymetini bildik her zaman. Pazar sabahı ritüeli olarak önce Pazar Konseri programı izlenir, Şimşek'în eserler ve bestecilerle ilgili bilgiler vermesi eşliğinde gözümüzü kapar ve kestane yerken dinlerdik keman, piyano ne varsa. Bu gerçekten de hem kulak aşinalığına hem de bilgi birikimine sebep oldu ve işe yaradı. Siz de deneyin.

2. Danny Kaye

Danny Kaye hem iyi bir oyuncu hem de harika bir orkestra şefiydi. Evet klasik müzik konserine güzel kıyafetler giyerek gidilir. Evet hiç fısıltı bile olmaz konserde, saygıyla dinlenir eserler. Ama bu klasik müzik asık suratlı bir şey demek değildir asla. İşte Danny Kaye bize bunu gösteren adam oldu her zaman. Konserlerde orkestrayı yönetirken bir yandan da seyircileri kırıp geçiren şakalar ve muziplikler yaparak gönlümüzü şenlendirdi. Gülmekten enstrümanlarını çalmakta zorlanan orkestra üyelerine zor anlar yaşattı. Yine çocukluğumuzun en güzel hatırları arasında yer alan bu muazzam insanı siz de çocuklarınıza mutlaka tanıtın.

3. Neşeli Günler İzletin

1965 yapımı bu müzikal adeta bir şaheser. Oscar ödülü de olan bu harika film çocuklarla dolu üstelik. 7 tane çocuk ve onları müzikle eğiten bir kadının çocukların babasıyla yaşadığı çekişmeleri anlatıyor. Müzikler klasik müzik eseri değil evet ama çok yakın bu türe. Müzik sevgisini aşılamak ve çocuğu müzikle özdeşleştirmek için adeta hap etkisi yapacaktır.

4. Çizgi Filmlerin Önemi

Ben bu yaşıma geldim izlemekten bıkmadım. Çocuğunuz hiç bıkmaz. Hem aşırı komik, hem çok sevimli hem de maceraları boyunca sürekli fonda klasik müzik var. Bu aşı tutar. Bence çocuğunuza küçücükten klasik müzik sevdirmenin en keyifli yolu bu. Birlikte izlerseniz harika vakit geçirebilirsiniz.

5. Birlikte Konsere Gitmek

Ülkemizde flarmoni orkestraları, devlet operası, çok iyi tenorlar ve sopranolar yaşıyor. Çocuklarınızı spor etkinliklerine, hazırlık kurslarına götürüyorsunuz evet. Peki klasik müzik konserine gittiniz mi? Eşinizi ve çocuğunuzu götüreceğiniz bir konser hem aile olarak farklı bir etkinliğe katılmanızı sağlar, hem bu keyfi birlikte yaşamış olursunuz hem de konser öncesi ya da sonrasında besteciler hakkında araştırma yapma fırsatı doğar hepinize.

6. Enstrüman Çaldırın

Çocuklar bir şeylere vurup ses çıkarmaya bayılır. Bu eğilimleri yüzünden başı ağrıyan anne babalar malumunuz. Neden bu isteklerini yetenekleri doğrultusunda geliştirmeyelim? Eline vereceğiniz her şeyden icat çıkaran çocuklar belki de iyi bir müzik kulağına sahipler ve enstrüman konusunda yetenekleri var. Sıkmadan yönlendirmek çok önemli yoksa tam tersine soğuyorlar müzikten.

7. Bestecileri Tanıtın

Büyük eserlerin büyük bestecileri klasik müzik sevenler için adeta tanrısal varlıklardır. Hayatlarını biliriz, neler yaşamışlar, nerelere gitmişler, nasıl çalışmışlar hep öğreniriz. Biyografi okumanın sıkıcı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak son yıllarda çocuklar için hazırlanmış biyografiler mevcut. Hem besteciler hem de mucitler, bili adamları gibi ünlü ve önemli simaların hayatlarını okuyup öğrenmeleri mümkün. Onların da aslında sıra dışı hayatlar yaşamış olsalar da normal birer insan olduklarını öğrenmeleri de önemli.

8. Modern Klasik Müzik

Çocuğunuz klasik müziği eski, çağ dışı ve modası geçmiş bir şey gibi görebilir. Haklı olduğu noktalar da vardır elbet. Siz de klasik müziği havalı yapın. Kendi yaşıtlarının ya da özendikleri havalı şarkıcıların klasik müzikle uğraştığını görünce buzlar daha çabuk kırılacaktır.

9. Ders Çalışırken Dinlesin

Karnınızdaki bebeğe dinlettiniz, ki çok doğru yaptınız evet. Peki sınavlara hazırlanan çocuklarınız ders çalışırken neden dinlemesinler? Klasik müziğin konsantrasyonu arttırdığı bilinen bir gerçek. Dışarıdan gelecek dikkat dağıtıcı sesler yerine klasik müzik dinlemesi hem onu bu müziğe yaklaştıracak hem de başarısında pay sahibi olacaktır.

10. Fantasia İzlesin

Bu çok özel bir film. Evet çizgi filmler önemli, evet Disney bu konuda çok başarılı. Özellikle klasik Disney diyebileceğimiz eski çizgi filmlerde klasik müzik çok yer alıyor. Ama bu film tümüyle müziğe ayrılmış ve her yaştan izleyici için hem görsel hem de işitsel bir şölen sunuyor. Atacağınız adımların olmazsa olmazı bence bu film olmalı. Hayal gücü ve notaların gücü birleşince izleyeceklerinize inanamayacaksınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sanane123_321enanas

HERKESİN HAYATINA KİMSE KARIŞAMAZ. HER MÜZİK TÜRÜNÜN BİR ÖZELLİĞİ VAR

erol2007

Çocuğunu sevmeyen denesin.

sansar-selim

siz bu özenti entelleri bırakıp en iyisi çocuklarınıza türkülerimizi dinletin, neşet ertaş, aşık veysel, aşık mahzuni şerif'i öğretin,dinletin, onlara kendi kültürümüzden, en azından yaşadıkları topraklardan birşeyler katmaya çalışın. bağlama görünce 'ıyy bu ne ya kıroo' demesinler mesela. Allah'ın ingilteresinde ya da isviçrenin alplerinde doğan adamın bestelerini (saygı duyulur orası ayrı) malatyada,hatayda,çorumda veya adanada doğan çocuklarınıza aşılamak saçma ve ezik bir durumdur.

arifderler

ya bıraksanıza çocukları neyi istiyorlarsa dinlesinler.

countess-rain

Özellikle 9 için teşekkürler...

Görüş Bildir