Görüş Bildir
Haberler
Cizre'deki Saldırıda Kullanılan Patlayıcı Yüklü Kamyon Kamerada

Cizre'deki Saldırıda Kullanılan Patlayıcı Yüklü Kamyon Kamerada

ATKN
27.08.2016 - 17:34

Cizre'de Çevik Kuvvet Müdürlüğü binasına yönelik düzenlenen ve 11 polisin şehit olduğu saldırıda kullanılan patlayıcı yüklü kamyonun görüntüsü ortaya çıktı. Al Jazeera Türk'ün ulaştığı görüntülerde kamyonun emniyet binasının bahçesine kadar hiçbir noktada durdurulmadan ilerlediği ve avluya girdiği görülüyor...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İşte o görüntüler:

26 Ağustos Cuma sabahı patlayıcı yüklü hafriyat kamyonuyla Cizre Çevik Kuvvet Müdürlüğü binasına PKK'lı teröristler tarafından saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda 11 polis şehit olmuş, 75'i polis 78 kişi de yaralanmıştı

Saldırıda 11 polis şehit olmuş, 75'i polis 78 kişi de yaralanmıştı

Çevik Kuvvet binası ile çevredeki binalarda büyük hasar meydana gelmişti.

Al Jazeera Türk'ten Abdülkadir Konuksever'in ulaştığısaldırı sonrası ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntüsüne göre patlayıcı yüklü kamyon, Cizre tarafından Şırnak istikametine doğru ilerlerken Çevik Kuvvet Müdürlüğü binasına giriyor. 

Ardından Çevik Kuvvet Müdürlüğü binasının bahçesinde kısa bir süre de ilerliyor ve burada patlatılıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nün bahçesine kadar nasıl giriyor?

Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nün bahçesine kadar nasıl giriyor?

Cizre’de ve Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nün bulunduğu Şırnak çıkışı civarındaki Konak Mahallesi’nde yaşayan kaynakların Al Jazeera'ya anlattığına göre, saldırı için o saatin seçilmesi tesadüf değil. Sabah nöbet değişiminin yapıldığı ve araçların giriş-çıkışlarının yoğunlaştığı saatlerde yapılan saldırı kamyonun bahçeye kolayca sokulabilmesi üzerine planlanmış. Aynı kaynaklar bu durumu şöyle anlatıyor:

'Nöbet değişimi sırasında'

“Cizre’den Şırnak’a doğru gittiğinizde polis noktasından geçerken arama yapılmaz. Ancak Cizre’ye girişte arama yapılır. Arama yapılan nokta iyi korunur ve sürekli polisler vardır. Diğer tarafta ise arama olmadığından polisler yoktur. Çevik kuvvetin beton koruma duvarlarının arkasında giriş kapısı vardır. Sabah erkenden vardiya değişimi yapılır. Bu sırada araç giriş çıkışı yoğun olduğundan kapı ve bariyerler açık tutulur, yoğunluk azalıncaya kadar. Saldırı işte o an gözetilerek yapılmış. Beton bariyerlerin arasından içeriye giren kamyon açık kapıdan bahçeye dalarak kendisini patlatmış. Bu da kamyonun Cizre’den geldiğini ve büyük ihtimalle Cizre’de hazırlandığını gösteriyor.”

Kamyon nerede hazırlandı?

Kamyon nerede hazırlandı?

Kamyonun Cizre tarafından geliyor olması patlayıcıların kamyona Cizre’de konduğu veya Cizre’ye Nusaybin ya da Silopi üzerinden geldiğine işaret ediyor. Bölgeden toplanan MOBESE kayıtlarının incelenmesinden sonra bu netlik kazanacak. 

Saldırıda polis kaynaklarına göre 10 tonun üzerinde patlayıcı kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da incelemelerin ardından netliğe kavuşturulacak başka bir konu çünkü patlama ile Cizre’nin içerisinde Nusaybin Caddesi bölgesinde bile binaların camları kırıldı. Bu nokta patlamanın olduğu yere yaklaşık iki kilometre uzaklıkta.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın