Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çizim Masalarında Dirsek Çürütse de Şöhretini Mimarlık Kariyerine Borçlu Olmayan 15 Ünlü

-

"Bir Amerikan başkanının, bir aktörün, bir dünya güzelinin ve bir kraliçenin ortak özelliği nedir?" diye sorsak, mimarlık demezdiniz herhalde.

Bir dönem mimarlığa gönül vermiş bu ünlülerin kimler olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. İşte detaylar... 👇

1. Samuel L. Jackson

Tarantino'nun kült filmi Pulp Fiction ile Hollywood'un unutulmaz aktörleri arasına giren Samuel L. Jackson, Atlanta'daki Morehouse Koleji'nde mimarlık okurken sahne sanatları bölümüne transfer oldu. Sanırız ki bu kadar başarılı bir aktör olmasındaki en büyük etken ise bu kararı oldu.

2. Kraliçe Noor

Princeton Üniversitesi'nde şehir planlama ve mimarlık okuyan Noor, sonrasında kariyerine devam etmek için Avustralya'nın yolunu tuttu. Burada İran'ın başkenti Tahran'ın şehir planlaması görevini üstlenen Noor'un Ürdün Kralı ile tanışmasını sağlayan bu oldu. Sonrası malum... Kendisini şimdi Ürdün Kraliçesi olarak tanıyoruz.

3. James Stewart

Princeton Üniversitesi'nde mimarlık okuyan bir başka ünlümüz ise Alfred Hitchcock'un favori aktörü olarak bildiğimiz James "Jimmy" Stewart. Mezun olduktan sonra mimarlık mesleğine devam etseydi 92 tane filmde oynayamazdı herhalde...

4. Tom Ford

Ünlü Amerikan moda tasarımcısı ve film yapımcısı Tom Ford, kendi markasını yaratmadan önce New York'taki Parsons Tasarım Okulu'nda mimarlık okudu. Okulun Paris kampüsünde geçirdiği dönemlerinde ise Fransız mimarisinden etkilenmiş olduğunu 2009 yılında yönetmenliğini yaptığı ve 60'larda geçen "A Single Man" filminde görmek mümkün.

5. Thomas Jefferson

Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanı Thomas Jefferson bir mimarlık aşığıydı. Bildiği her şeyi kitaplardan kendi kendine öğrenen Jefferson, başkan olduğu dönemde bile mimarlık yapmayı bırakmadı. İtalyan mimarisinden etkilenip Amerika'da mimarlığı yönlendirdi. Kendi tasarladığı ve ürettiği evine İtalyanca bir isim olan Monticello adını verdi ve bu eseri Jefferson Mimarisi olarak bilinen akımın ilk eseri oldu.

6. Ice Cube

Amerikalı rap şarkıcısı ve oyuncu O'Shea Jackson Solemé nam-ı diğer Ice Cube, Phoenix Teknoloji Enstitüsü'nde mimarlık okudu ve bu alandan oldu. Mimarlık okumaya karar vermesinin sebebi ise müzik kariyerinde başarısız olursa elinde bir diplomasının olmasıydı. 😂

7. Ralf Hütter - Kraftwerk

Müzik dünyasını kökten değiştiren efsanevi Alman müzik grubu Kraftwerk'in kurucusu, solisti ve aynı zamanda klavyecisi olan Ralf Hütter de mimarlık eğitimi aldı. Müziğinin yapısal kurgusunun mimarlıktan geldiğini söylediği bir röportajı bulunmakta.

8. Benjamin Netanyahu

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, bir askerken dünyanın en iyi teknik okullarından biri olan MIT'de almaya başladığı 4 yıllık mimarlık eğitimini 2.5 yılda gözü kapalı bitirdi. Bir de hiçbir şey olmamış gibi askerliğe geri döndü. 🤓

9. Aishwarya Rai

Miss World ünvanını taşıyan güzeller güzeli Bollywood aktrisi, Rachana Sansad Mimarlık Akademisi'nde okurken modellik yapmaya başladı. 1994'te onlarca ülkenin güzelleri arasından Dünya Güzeli seçilmesinin ardından mimarlık yapmaya ihtiyacı kalmadı sanırız. 😂

10. George Takei

Başarılı TV kariyeriyle tanınan Star Trek yıldızı George Takei, Berkeley'de mimarlık okudu. Sahne sanatları kariyerine adım atması da bu dönemde oldu.

11. Seal

Ünlü şarkıcı, düet adamı Seal da mimarlık okuyan ünlülerden... Londra'da aldığı eğitimi 2 yılla sınırlandırıp ön lisans diplomasıyla yetinmeyi bilen Seal, kısa zamanda müziğe adım attı. Çok da iyi yaptı. 😍

12. Courteney Cox

Unutulmaz dizi Friends'in Monica'sı olarak tanıdığımız güzel oyuncu Courteney Cox, Washington'daki Mount Vernon Koleji'nde mimarlık okudu.

13. Roger Waters - Pink Floyd

Efsanevi İngiliz progresif rock grubu Pink Floyd'un üç üyesinin mimarlık okumuş olduğunu biliyor muydunuz? Grubun beyni diyebileceğimiz Roger Waters da bunlardan biri...

14. Richard Wright - Pink Floyd

Üçlünün birbirleriyle tanışması Londra'daki Westminster Üniversitesi'nde mimarlık okurken oldu. Grubun klavyecisi Richard Wright da bu üç mimarlık öğrencisinden biri...

15. Nick Mason - Pink Floyd

Ve Pink Floyd'un mimar üçlüsünün son ismi ise grubun bateristi Nick Mason!

BONUS: Kanye West

Sonunda bu da oldu Kanye West mimarlık tutkunu çıktı.😂 Her ne kadar mimarlık okumamış olsa da bu mesleğe bir dönem kendini adayan Kanye'yi de unutmadık. Ünlü mimar Rem Koolhaas ile birlikte çalışmışlığı bile var. Bununla da yetinmeyen Kanye, 2013 yılında Harvard Tasarım Yüksek Lisans Okulu'nda doğaçlama ders anlattı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
belphegor

Netanyahu qanqama bah yav,gelsin de bi kasa kola ısmarlayayım.Aishwarya'nın da abv o kadar güzel olunur mu amk,doğaya aykırı,haram,yazık.

dogucan-gelbal

MIT'de mimarlığı 2,5 senede gözü kapalı bitirebilen adamı sokağa kola dökerek devirebiliriz, çok mantıklı :D

hogir-brusk

manga nın solisti ferman nerde ?

okisi

netanyahu 2.5 senede bitirmemiş canım bi kere projeyi üstten alamıyozki amk

evrim-official

Netanyahu cidden eğitimini gözü kapalı bitirmiş, baksanıza... :)

Görüş Bildir