Çizgi Filmler Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 13 Şok Edici Gerçek

1.7bPAYLAŞIM

Çocukluğumuzda ya da şimdi, televizyonda ya da sinemada fark etmiyor; çizgi filmler her zaman hayatımızın bir parçasını oluşturdu. Pek çok şeyi öğrendiğimiz gibi, farklı duyguları tatmamıza da katkıda bulundu. 

İşte o çizgi filmlerden bazıları hakkında az bilinen gerçekler!

1. Pokemon

Yıllardır dünyanın neredeyse her yerinde yayınlanan Pokemon serisinin pek çok bölümü yasaklanmıştır: James'in aşırı büyük göğüsleriyle bikini giydiği, 11 Eylül sonrası binaların yıkıldığı, çok kullanılan ışıklar nedeniyle izleyicilerin sağlık sorunları yaşadığı bölümler.

2. Temel Reis

Çizer Elzie Crisler Segar, komşularından aldığı ilhamla Temel Reis'teki karakterleri yaratmıştır. Denizci komşusu Frank Temel Reis'e; Dora isimli komşusu da Safinaz'a ilham kaynağı olmuştur.

3. Güzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin'deki ana karakterin gövdesi ayıdan, gözleri insandan, sakalı ve kafası boğadan, kaşı ise gorilden alınmıştır.

4. Aladdin ve Sihirli Lambası

Aladdin karakteri Tom Cruise'dan, Küçük Deniz Kızı Ariel karakteri de Alyssa Milano'dan esinlenerek yaratılmıştır.

5. The Simpsons

Soyadları basit bir şekilde 'Aptaloğlu' anlamına gelen Simpsons ailesinin isimleri çizgi filmin yartıcısı Matt Groening'in ailesindeki fertlere ait: Marge, Homer, Lisa, Maggie, Patty. Bir tek Bart, Brat'ın anagram hali... Tüm karakterlerin dört parmaklı olduğu, bir tek Tanrı ve İsa'nın beş parmaklı olduğu çizgi filmdeki karakterlerin sarı olmasının da bir nedeni var elbette: Yaratıcı Groening sarı rengin televizyonda ilgi çekeceğini düşünmüştü.

6. Scooby-Doo

Tam adı Scoobert-Doo olan ana karakterin Skippy-Doo ve Dooby-Doo isimli iki kardeşi vardır. Bugüne kadar piyasaya on iki versiyonu çıkan çizgi filmde Fred ve Daphne'nin sürekli birlikte vakaya gitmeleri odağın farklı yere dönmesi için yapılmıştır.

7. Vücudumuzu Tanıyalım

Okuduğumuz derslerden bile daha eğitici olan bu çizgi filmin sonunda neler olduğunu anlatan sakallı dede ölüyordu.

8. Winnie the Pooh

Bir iddiaya göre Winnie the Pooh'taki her karakter ayrı bir psikolojik sorundan muzdaripti: Winnie'nin yeme bozukluğu, Tavşan'ın obsesif kompulsif rahatsızlığı, Piglet'in anksiyetesi, Tiger'in dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, Christopher Robin'in ise şizofrenisi vardı.

9. Heidi

Kırmızı yanakları ve olabildiğince doğan tavırlarıyla hepimizin gönlüne taht kuran Heidi'nin arkasında aslında bambaşka bir hikaye var. Orijinal hikayenin yaratıcısı Johanna Spyri, 1980'li yıllara kadar konuşulması tabu olan çıplak ayaklı çocuklar hadisesinden ilham alarak yazmıştır.

Hikayenin tamamı için: 👇

Heidi'nin Ayakları Neden Çıplak? İsviçre'nin Karanlık Yüzü - onedio.com
Heidi'nin Ayakları Neden Çıplak? İsviçre'nin Karanlık Yüzü - onedio.com

10. Gumball

Gumball çizgi filminde evin bir bireyi olarak görülse de Darwin aslında balıktır. Bir karavandan satın alınan Darwin, klozete düştükten sonra denize açılır ve dönmeye çabalarken ayakları çıkar. Cinsiyeti tam olarak belli olmayan bu karakter zamanla evin çocuğu haline gelir.

11. Şirinler

Şirinler'in azılı düşmanı Gargamel'in kötü olmasının nedeni aslında zor geçen çocukluğundan ötürüdür. Çocukken doğum günü kutlanmadığı için doğum günlerinden nefret eder; annesi ona kötü davrandığı için herkesi kışkırtır; içten içe kırılgan olan Gargamel kendisini her zaman çirkin bulur.

12. Ay Savaşçısı

Usagi'nin iki katlı ve gösterişli evinden; annesi doktor olan Ami'nin halinden tavrından ve ihtiyaçları ailesi tarafından karşılanan Mako'dan anlaşıldığı kadarıyla Ay Savaşçısı'nın karakterleri epey zengin.

13. Casper

Bir neslin hayaletlerden korkmamasına neden olan sevimli hayalet Casper aslında ölü bir çocuktur, hem de zenginliğiyle nam salmış Richie Rich'in ta kendisidir!

BONUS: Pek çok Disney ve Pixar filminde görülen A 113 ne anlama geliyor?

Kaliforniya Sanat Enstitüsü'nde yer alan sınıfın kapı numarası olan A 113'ü çalışanlar vefalarını göstermek için kullanıyor ve herhangi bir sahneye yerleştiriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

#7 de o dede, yeni bir bebek kan hücresi olarak geri dönüyordu yanlış hatırlamıyorsam.

moonscape

#13 hayatımın şokuuu

babasi-kilikli

Bende inanamadım D:

hiicoq

Pokemon'daki James erkek değil miydi?Ben erkek sanıyordum.

sbstnbjk

Çizgi filmlerle ilgili gördüğüm en şok edici şey Trt'de yayınlanan yerli çizgi filmlerdi. Bazıları ocukların resmen beyninin yıkamak üzerine kurulu, Hemen hemen hepsinde "şunu yapmayın bunu yapmayın" gibi direk ve iğrenç bir mesaj verme çabası var. Çocukları düşünmeye teşvik etmiyor. Yeni nesli gerizekalı yapabilecek kadar kötü çizgi filmler yapılıyor. Çocukların bunları izlediğini görünce şok olmuştum

mete-turkay

Bedava youtube premium uygulama indirme linki ;

Görüş Bildir