Bakanlık 'Çitos Efe' ve Diğer Ekran Yüzü Çocuklar İçin Harekete Geçti: 'Sömürüye İzin Verilmeyecek'

 > 
863PAYLAŞIM

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 'Çocuktan Al Haberi' ile ünlenen ve sosyal medyada kısa sürede binlerce takipçi sayısına ulaşan 5.5 yaşındaki Erzurumlu Efecan Koçyiğit, nam-ı diğer 'Çitos Efe' gibi  program ve dizilerde yer alan ekran yüzü çocuklar için harekete geçti. Bakanlık bünyesinde oluşturulan kurul aracılığıyla ekrana çıkan çocukların aileleri ile temasa geçilecek. Amaç çocukların psikolojik olarak yıpranmasının ve ekonomik anlamda sömürülmesinin önüne geçmek. 

Yeni ekran yüzü çocuklardan biri 'Çocuktan Al Haberi' yarışması ve sosyal medyadan da tanıdığımız 'Çitos Efe'

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurtiçi ve yurtdışından binlerce takipçisi olan “Çitos Efe” için başlatılan kampanya sonrası harekete geçti.

Efecan’ın özellikle fazla kilolu olması ve her görüntüsünde çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile eleştirilerin odağı haline geldi.

Küçük çocuğun ekrana çıkarılmasının ve sürekli yemek yedirilmesinin çocuk istismarı olduğu savunuldu.

Bunun üzerine harekete geçen bakanlık, bir kurul oluşturdu. Bu kurulda, reklam filmlerinde, dizilerde, eğlence programlarında çıkan çocukların durumu tek tek incelenecek.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre çocukların aileleri ile görüşülecek. Bu çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek, ekonomik anlamda sömürülmeleri önlenecek.

Bu kapsamda ilk olarak Erzurumlu Efecan Koçyiğit’in ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, aileyi özellikle obezite konusunda uyardı.

'Çitos Efe'nin babası ise bakanlığın girişimini 'gereksiz' buldu: 'Bakanlık sokaktaki çocuklarla ilgilensin'

Baba Şahin Koçyiğit'in Bakanlığın başlattığı çalışmaya ilişkin sözleri şu şekilde:

"Biz çocuğuyla çok ilgilenen bir aileyiz. Hem pisikolojisini hem fiziksel sağlığını kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bakanlık asıl sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu oluruz, hatta destekleriz. Ama tabii ki bilmediğimiz bir nokta varsa da görüşürüz. Erzurum’a döndükten sonra bakanlıktan uzmanlarla görüşeceğiz. Eksik kaldığımız yerler varsa tamamlarız."

Uzmanların Bakanlığın başlattığı projeye yaklaşımı ise olumlu: 'Çocukta narsizm gibi kişilik bozukluğu oluşabilir'

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doktor Yelda Tan, Efecan’ın çok tatlı ve çok zeki bir çocuk olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu: 

"Efecan medyanın üzerine atlayabileceği bir çocuk ama çok dikkatli olmak gerek. Bu çocuk bir ya da iki programda yer alabilir ama sürekli hale gelirse çocukta narsizm gibi kişilik bozukluğu oluşabilir. İlgiye bağımlı hale gelebilir. Efecan’dan yola çıkarak tüm çocuklar için konuşuyorum."

Bakanlığın kararı sonrasında sosyal medyada da ekranlarda çocukların istismar edilmesi konuşuluyor 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir