Facebook ve Instagram 'Cinsel Çağrışım Yapan' Emojileri Yasaklıyor

 > 
236PAYLAŞIM

Facebook ve Instagram alev, patlıcan ve şeftali emojilerini cinsel çağrışımda bulunduğu gerekçesiyle yasaklıyor. 

Güncellenen Topluluk Standartları ile sosyal medya devi, cinsellikle ilgili ifadeleri sansürlemekle suçlanmış olmasına rağmen geri adım atmadı.

WebTekno'dan Buse Savcı'nın Independent'a dayandırdığı habere göre, yaygın kullanılan ve cinselliği çağrıştırdığı iddia edilen emojiler, artık cinsellikle ilgili ifadeler ile aynı kategoride sayılarak kabul edilmeyecek.

Bu yeni kurallara göre, patlıcan veya şeftali emojileri, yorumlarda cinsel ifade olarak kullanılamayacak.

Ek olarak, kullanıcılar çıplaklık sansürlemek için emoji kullandıkları fotoğraflarını yayınlayamayacak. Facebook, bu politikanın ‘yetişkinler arasında cinsel karşılaşmaları kolaylaştıran, teşvik eden veya koordine eden herhangi bir içeriği engellemek’ olduğunu belirtiyor.

Güncellenen Topluluk Standartları, çevrimiçi sansür getirdiği gerekçesiyle bazı kişiler tarafından sosyal medyada eleştirildi.

Bir Facebook sözcüsü, yetişkinlere yönelik yayın yapan bir dergiye yaptığı açıklamada, kılavuzlarındaki son güncellemenin platformdaki sistematik değişikliklerin bir parçası olduğunu söyledi. 

Facebook sözcüsü, "Bu güncellemeyle politikanın kendisi veya onu nasıl uygulattığımız konusunda hiçbir şey değişmedi. Sadece topluluğumuz tarafından daha net anlaşılması için dili güncelledik" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir