Çinli Bilim İnsanları Pandaların Dilini Çözdü

 > 
81PAYLAŞIM

Çin'de Panda Koruma ve Araştırma Merkezi'nden bilim insanları, pandaların dilini çözdü. Yapılan araştırmaya göre pandalar; "açım", "mutsuzum" ve "beğendim" anlamına gelen birkaç ses çıkarabiliyor.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin'in güneybatısındaki Siçuan eyaletinde bulunan merkez, pandaların çıkardığı 13 farklı sesin hangi anlama geldiğini belirledi.

Pandaların diliyle ilgili projeyi 2010'dan beri yürüten bilim insanları, pandaların yavru veya yetişkinken yaptıkları yeme-içme, kavga etme, birbirlerine yardımcı olma ve çiftleşme gibi aktiviteleri kayıt altına aldı. Kayıtlardan toplanan verilerdeki ses ve hareketler analiz edildi.

Projeyi yürüten ekibin lideri Cang Hı Min yaptığı açıklamada, pandaların "açım", "mutsuzum" ve "beğendim" anlamına gelen birkaç ses çıkarabildiğini belirtti. Cang, pandaların büyürken annelerinden cıvıldama, kükreme, bağırma, mızırdanma, cıyaklama gibi seslerle duygularını nasıl ifade edeceğini öğrendiklerini söyledi.

Eğer bir panda kuş gibi cıvıldama sesi çıkarıyorsa, yavruları hakkında endişeli olabileceğini, yüksek sesle bağırırsa, bir yabancının kendisine doğru yaklaştığını söylediğini ifade eden Cang, erkek pandaların âşık olduğunda sürekli kuzu gibi melediğini, dişi pandaların ise kuş gibi ses çıkararak karşılık verdiğini aktardı.

Cang, "Eğer pandaların dilini anlayabilirsek, vahşi doğada onları koruyabiliriz" dedi.

Çin'de çoğunluğu Siçuan ve Şaanşi eyaletleri olmak üzere 2 binden fazla panda yaşıyor. Çin, yetiştirme merkezlerinde suni yollarla büyütülen pandaları 2006'dan bu yana vahşi yaşama salıyor. Son yıllarda pandaların vahşi doğaya uyum sağlaması için daha fazla çabanın harcandığı ülkede, tabiata salınan pandalar GPS'li tasmalarıyla takip ediliyor.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir