Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinler Tarafından Yazıldığı Söylenen ve Dünyada Sadece İki Kopyası Bulunan Yasaklı Kitap: Kitabü'l Azazil!

3.9bPAYLAŞIM

Hasan Karacadağ'ın Türkiye'de cin filmlerinin yolunu açan ünlü serisi Dabbe'nin altıncı filminde karşımıza çıkan hatta bir dönem Karacadağ'ın kitabın bir kopyasına ulaştığını söylediği yasaklı kitap Kitabü'l Azazil, M.S. 500 yılında yazıldığı ve cinlerle ilgili kapsamlı bilgiye sahip olduğu söyleniyor.

O halde bu esrarengiz kitaba biraz yakından bakalım...

1. Kitabü'l Azazil, tamamı cinler hakkında son derece detaylı bilgiler içeren 500 sayfalık bir kitap.

Cinler alemine dair tüm sırlar bu kitapta en ince detayına kadar yazılıymış.

2. Kitabın M.S. 500 yılında İbn-i Cuhaşe adında bir adam tarafından yazıldığı söyleniyor.

Kimileri de M.S. 800'lü yıllarda yazıldığını söylüyor. Kitabın orijinal dili takdir edersiniz ki Arapça.

3. Anı zamanda kitabın yazarı olarak bilinen İbn-i Cuhaşe'nin de bir cin olduğunu iddia edenler de var.

Sonuçta kimse İbn-i Cuhaşe'nin kim olduğunu, nereden geldiğini, nereye gittiğini bilmiyor...

4. Kitabın orijinalinin cinler hakkında fazla detaylı ve çizimlerle desteklenmiş olması insanların yazarının da onlardan biri olduğunu düşünmesine neden olmuş olabilir.

Ortaya dökülen detayların ne olduğunu bilmiyoruz ama vakti zamanında bu kitap insanları ziyadesiyle korkutmuş.

5. Kitap basıldıktan kısa bir süre sonra çok gizli bilgiler içeren kısımların kitaptan çıkarıldığı ve bu haliyle basıldığı söyleniyor.

Bu nedenle, heves kırmak gibi olmasın ama, günümüze ulaşan kopyalarının bu versiyonu olduğu düşünülüyor.

6. Ayrıca kitabın Endülüs Emevi Devleti sınırları içinde yazıldığı ve o vakitlerde devlet kütüphanesinde muhafaza edilmiş olduğuna dair bir iddia da var.

Kitabın 500'lü değil de 800'lü yıllarda yazıldığını kabul edersek kitap hakkındaki bir diğer söylenti olan kitabın Endülüs Emevi Devleti döneminde yazılmış olduğu da ihtimal kazanır. Bilime verdiği önemle bilinen Endülüs Emevi Devleti zamanında yazılmış olabileceği de söylenen Kitabü'l Azazil, o dönemlerde devlet kütüphanesinde muhafaza edilmekteymiş, söylentilere göre.

7. Fakat daha sonra ise kitap alimler tarafından tamamen yasaklanıyor ve geriye sadece iki kopyası kalıyor.

İnsanları deliliğe sürüklediği düşünüldüğü ve yazarın cin olduğu iddia edildiği için kitap tamamen ortadan kaldırılıyor ama iki kopya saklanıyor.

8. Bu kopyalardan birinin kaybolduğu, bir diğerinin de bir müzede muhafaza edildiği söylentiler arasında...

Muhafaza edilen bu kopyanın bazı kaynaklara göre Kurtuba Müzesi'nde bazı kaynaklara göre ise British Müzesi'nde olduğu söyleniyor.

9. Gelelim kitabın ismine... Azazil, kelime anlamı itibariyle Şeytan demektir. Yahudi ve Hristiyan kaynaklarında da Azazel diye geçer.

Bu kelime, Kuran'da yer almıyor fakat İslam alimlerinin pek çoğunun eserinde Şeytan'dan Azazil olarak bahsedilir. O sebeple Kitabü'l Azazil de cinleri anlatır ama Şeytan'ın Kitabı olarak tercüme edilebilir. Bu anlam çıkarımından dolayı da kitabı Şeytan'ın bizzat kendisinin yazdığını da iddia edenler vardır.

10. Bu kitabın bu denli gündeme gelmesi ise Hasan Karacadağ'ın Dabbe çekimlerine başlamasıyla gerçekleşiyor.

Herkesi meraklara salmıştı Hasan Karacadağ o dönemlerde çünkü...

11. Karacadağ, Dabbe serisinin devam filmlerinden birini çekerken bu kitabın gerçek kopyalarından birine ulaştığını ve filmin bu kitap üzerine olacağını söyledi.

Fakat hiçbir zaman o kopyayı seyircisiyle paylaşmadı ama hâlâ herkes kopyalardan birinin yerli cinci yönetmenimiz Karacadağ'da olduğunu iddia ediyor... 

Gerçi Hasan Karacadağ bey, yine bir Dabbe filminin çıkmasına yakın, filmin kurgusuna cinlerin de dahil olduğunu söylemişti, bilemiyoruz.

12. Kitabü'l Azazil kitabından bir sayfa söylentilere göre Dabbe'yi anlatıyormuş.

Karacadağ'a filmin için ilham olan kısmı da burası sanıyoruz ki.

13. Kitapta, Dabbe sayesinde cinler aleminin insanlara musallat olarak onları deliliğe sürükleyeceğinden de bahsediliyormuş aynı zamanda.

Görünen o ki Dabbe'den önce kitabın kendisi başarmış zaten insanları deliliğe sürüklemeye...

Peki bu esrarengiz kitap hakkında siz neler düşünüyorsunuz? 👇👇👇👇👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-erol-kula

beynımızde hıpofız bezı denen bır bez vardır yanı bu bez bızım ucuncu gozumuzdur. cınler kendı alemınden bızım alemımıze gececeklerı zaman bu bez aracılıgıyla,ayna aracılıgıyla, evımızde bulunan nazar boncugu aracılıgıyla bızım dunyamıza gecıs yapabılırler. Vede bu gecıslerınde bızım etrafa yaymıs oldugumuz enerjıyı kullanarak gecıs yapabılırler benım basımdan gectı ve emın olun gozumu actıgımda o cınnı suratı hıc bırınız gormek ıstemezsınız korunmanın tek yolu felak nas surelerını okumaktır...

meraba_hanna

hipofiz değil epifiz bezi o

kubilay31

kızla bu sinemaya gitsem deliririm diye korkuyorum amk asdasasd

57alay

cinler dünyayı ele mi geçirecek, başlığı uygun olurdu. çağa göre araçlar, 1. yy.da kitap, şimdilerde dabbeler, musallatlar ^^

57alay

öğrenci evinde, benden başka herkese foterli mini adam görünmüş hatta sana nasıl da rasgelmedi demişlerdi.. efsane mi desem.. nedir

apocrypha

At yalanı sikiyim inananı

mehmet-erol-kula

yanlıs dsunuyorsun bıraz arastırma yaparsan ogrenırsın gunumuz bılım ınsanları cınlerı metafızık olarak yada astral yolculuk olarak goruluyor. bende arastırmasını yaptım 4 kıtabıda okudum ve ogrendıklerıme gonre cınler yeryuzunde kıyamet kopana kadar aramızda ve sana onerım gece yatarken felak ve nas surelerını okuyup oyle uyu kardesım

Görüş Bildir