Çin'den Koronavirüs Savunması: Suçumuz Yok, Virüs Her Yerden Çıkabilir

 > 
33PAYLAŞIM

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) çıkış noktası olan Çin, kendisine yönelik eleştirilere "virüsün dünyanın her yerinde her zaman ortaya çıkabileceği" yanıtını verdi. Kendilerinin de diğer ülkeler gibi kurban olduğunu savunan Çinli yetkililer uluslararası soruşturmadan da çekinmediklerini kaydetti. 

Dünya genelinde şu ana kadar 4.5 milyon kişi hastalığa yakalanırken 300 binden fazla kişi de hayatını kaybetmiş durumda.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, salgın sebebiyle diğer ülkeler gibi Çin'in de bir "kurban" olduğu ve "suçlu olmadığı" belirtildi. 

Kovid-19'un dünyanın her yerinde her zaman ortaya çıkabileceği vurgulanan açıklamada, "Kovid-19, insanlığın ortak düşmanıdır." ifadesine yer verildi.

Tazminat taleplerine karşı önceki salgınlar işaret edildi

Açıklamada, "Çin'in salgın sebebiyle özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerektiği" görüşleri karşısında, dünyada daha önce yaşanan salgın hastalıklar hatırlatılarak, H1N1 gribi, AIDS (HIV) ve deli dana hastalığı gibi salgınlar ile ilgili sorumluluğu bulunanların ve tazminat ödemesi gerekenlerin de sorgulanması istendi.

"Uluslararası soruşturmadan çekinmiyoruz"

İlk Kovid-19 vakasının Vuhan'da çıkmasının "virüsün Vuhan merkezli olduğu" anlamına gelmediği belirtilen açıklamada, bağımsız uluslararası soruşturma heyetinin Çin'i ziyaret etmesinden korkulmadığı kaydedildi.

Açıklamada, Kovid-19'un insan yapımı değil, doğal bir felaket olduğu da bildirildi.

ABD'nin Çin'e yönelttiği suçlamalar nelerdi?

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu ay başında Kovid-19'un Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığı yönündeki iddialarını dile getirmişlerdi.

Trump, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak detay paylaşamayacağını açıklamıştı.

Detaylar için 👇

Koronavirüste Bugün: Trump, Virüsün Vuhan'daki Laboratuvardan Çıktığına Dair Kanıt Gördüğünü Açıkladı - onedio.com
Koronavirüste Bugün: Trump, Virüsün Vuhan'daki Laboratuvardan Çıktığına Dair Kanıt Gördüğünü Açıkladı - onedio.com

Öte yandan Trump, 27 Nisan'da Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin ABD'nin Çin'den tazminat talep edebileceğini kaydetmişti.

Avustralya da uluslararası soruşturma istemişti

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne de Nisan ayında "Koronavirüs salgınını ilgilendiren sorunlar uluslararası bağımsız bir soruşturmayı gerektiriyor." demişti.

Payne, virüsün oluşumu, salgınla mücadele ve elde edilen bilgilerin diğer ülkelerle paylaşılması noktasında bilinmeyen detayların olduğunu ve bunun ancak bağımsız bir soruşturma sonucunda açıklığa kavuşabileceğini belirtmişti.

Çin hükümeti, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvarda üretildiği iddialarını yalanlıyor ve konunun siyasileştirildiğini savunuyordu. 👇

Nobel Ödüllü Fransız Virolog da 'Laboratuvarda Üretildi' Dedi: ABD ve Çin Arasında 'Koronavirüsü Kim Çıkardı' Kavgası - onedio.com
Nobel Ödüllü Fransız Virolog da 'Laboratuvarda Üretildi' Dedi: ABD ve Çin Arasında 'Koronavirüsü Kim Çıkardı' Kavgası - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir