Çin Aşısı Olan Türk Vatandaşları AB'ye Seyahat Edebilecek mi?

 > 
2PAYLAŞIM

Türkiye'de koronavirüse karşı aşı kampanyası sağlık çalışanlarından başlayacak şekilde dün hayata geçirildi. 600 binden fazla sağlık çalışanının Çin aşısı CoronaVac ile aşılandığı belirtiliyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ise bu aşıya henüz onay vermiş değil. AB ülkeleri "aşı pasaportu" uygulamasını tartışmaya başlarken Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının bu ülkelere seyahat edip edemeyecekleri sorusu gündeme geldi.

Yunanistan geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği'nde bir "aşı pasaportu" uygulamasının hayata geçirilmesi için Brüksel'e teklif götürmüştü. 

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre bu konuda üye ülkeler arasında görüş ayrılığı olsa da konu gelecek hafta liderler arasında yapılacak sanal bir zirvede ele alınacak.

Uygulama hayata geçtiği takdirde AB'nin onayladığı Kovid-19 aşılarından birini olmuş olan kişiler AB içerisinde serbestçe dolaşabilecek ve AB dışından gelen kişiler de aynı şekilde sınırda sorun yaşamayacak.

İlk olarak Yunan lider Kyriakos Miçotakis tarafından ortaya atılan bu öneri konusunda ciddi soru işaretleri bulunmaya devam ediyor.

AB vatandaşları arasında aşı olanlar ve olmayanlar gibi iki kategori oluşması ve bir kategoridekilerin AB'nin sağladığı hak ve özgürlüklerden yararlanamayacak olmasının öngörülemeyen sıkıntılar çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısı henüz Endonezya, Türkiye ve Brezilya gibi birkaç ülke dışında onay almış değil.

"Hangi aşıyı alacaklarına ülkeler karar verecek"

Euronews Türkçe'nin Avrupa Birliği tarafından onaylanmamış Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının seyahat ve vize işlemlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, hangi aşıyı alacaklarına ülkelerin karar vereceğini söyledi. 

Spinant, onay almamış aşıların durumuna ilişkin AB içinde kapsamlı bir tartışmanın henüz yapılmadığını da söyledi. Dana Spinant, şunları söyledi:

"Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye'nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değiller. Şu aşamada bahsettiğiniz kategoriye düşen aşıları olanların durumuna ilişkin görüşme ve tartışma henüz gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisinin kendisi gibi bu nokta da şimdilik netleşmedi."

Konunun AB seviyesinde olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) seviyesinde de gündemde olduğunu belirten Spinant, dünyada ülkelerin karşılıklı olarak yapılan aşıları tanımaları konusunun tartışılmaya devam etmekte olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü meseleye nasıl yaklaşıyor?

Konu üzerinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil durum komitesi iki hafta içerisinde Covid-19'un yeni mutasyonlu versiyonlarına ilişkin büyük bir toplantı gerçekleştirecek.

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ise 'aşı pasaportu' uygulamalarının hedeflenen amaca ulaşacağı noktasında şüphe içinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Özellikle dikkat edilmesi gereken iki acil konu var. Birincisi, Sars-CoV-2 virüsünün yeni varyantlarının yakın zamanda ortaya çıkması ve ikincisi, uluslararası seyahatler için aşılama ve test sertifikalarının potansiyel kullanımıdır. Her iki konuyu da birbirine bağlayan tema 'dayanışma'dır. Aşı olabilen ve olamayan belirli grupları veya ülkeleri önceliklendirmeyi veya cezalandırmayı göze alamayız."

28 Yaşındaki Genç 'Bir İşim Bile Yok' Mesajı Paylaşıp İntihara Teşebbüs Etti - onedio.com
28 Yaşındaki Genç 'Bir İşim Bile Yok' Mesajı Paylaşıp İntihara Teşebbüs Etti - onedio.com
Günün Korona Tablosu: 169 Can Kaybı, 8 Bin 314 Vaka - onedio.com
Günün Korona Tablosu: 169 Can Kaybı, 8 Bin 314 Vaka - onedio.com
Hollanda Hükümeti 'Çocuk Yardımı Skandalı' Nedeniyle İstifa Etti - onedio.com
Hollanda Hükümeti 'Çocuk Yardımı Skandalı' Nedeniyle İstifa Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir