Görüş Bildir

Çiller: 'Cougar Helikopterlerin Alınmasını Asker İstedi, İtiraz Gelseydi Reddederdim'

Haberler
> Çiller: 'Cougar Helikopterlerin Alınmasını Asker İstedi, İtiraz Gelseydi Reddederdim'

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, “AB Gümrük Birliği'ne yaranmak için Cougar helikopterler alındı, asker kesinlikle karşıydı”eleştirilerine ilişkin olarak, “Cougar helikopterlerin alınmasını asker istedi” açıklamasını yaptı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, Bitlis'te düşen Cougar helikopterle ilgili yaşanan tartışmalar üzerine “Coguar helikopterlerin alındığı dönemi çok iyi hatırlıyorum. Doğan Güreş Paşa, Genelkurmay Başkanı’ydı. Savunma sanayisinde geniş araştırmalar yapılır, askerler TSK’nın ihtiyaçlarına göre bize önerilerde bulunurdu. Coguar’ların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü? O helikopterlerde askerlerimiz taşınacak, onlar benim evlatlarım. Evlatlarıma zarar verecek bir şeyi benim almam mümkün mü? Askerler önerdi, aldık. Onların önermediği bir şeyi almak bana zul gelir” dedi.

"Bana askerin önerdiği neyse yaptım"

"Bana askerin önerdiği neyse yaptım"

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Çiller, açıklamasını şöyle sürdürdü:

'Altını çizerek söylüyorum. Kesin olarak ifade ediyorum. Benim önüme Cougar’ların alınmamasına ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itirazı kesinlikle gelmedi. Gelseydi, en ufak bir şekilde tereddüt etmem, reddederdim.

Asker talep etti. Ben onu yerine getirdim. Bana askerin önerdiği neyse yaptım. Terörle mücadele sadece içeride yapılmıyor. Dışarıda da yapılması gerekiyor. Asker içeride PKK ile mücadele ederken ben dış politikasını hazırladım. Hükümet olarak terörle mücadelenin dış politikasını iyi hazırlamanız gerekir. Ben bunu iyi yaptım. Bugün de terörle mücadele başarılı bir şekilde yürütüyor.

"Katiyen benim bir Fransa tercihim olmadı"

"Katiyen benim bir Fransa tercihim olmadı"

'Gümrük Birliği’nde Fransa’nın desteğini sağlamak için TSK’nın itiraz etmesine rağmen Cougar helikopterleri aldınız mı?' sorusuna Çiller, 'Kesinlikle hayır. Hayır, katiyen benim bir Fransa tercihim olmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne alınacak olan helikopter işi teknik bir konuydu. Ben her zaman teknik konuları askere bıraktım. O dönemler istediğiniz her silahı alamadığınız dönemlerdi. Şimdi bile bazı silahlar alınamıyor. Askerler talepte bulununca ben siyaseten bu engelleri aşıp, askerin isteğini yerine getirdim. Terörle mücadele sadece içeride değil, dışarıda da veriliyordu. Ben başbakan olarak dışarıdaki şartları hazırladım. Ama bu tür teknik konuları askere bıraktım. Onlar seçtiler. Ben onların önerilerini elekten eler gibi eleyip, canı pahasına terörle mücadele eden askerin talebini yerine getirdim. Cougar’ları da asker istediği için aldım' yanıtını verdi.

Emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan, Cougar helikopterlere ilişkin olarak, “AB Gümrük Birliği'ne yaranmak için alındı, asker kesinlikle karşıydı” açıklamasını yaptı. Son olarak Bitlis'te düşen Cougar helikopterde biri korgeneral 11 asker şehit olmuştu.

Ayrıca bakınız...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
23
10
5
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
engin demirdağ

Ben anlamadım, bu helikopterler alınırken TSK'mı önerdi yoksa bu helikopterler alınırken TSK itiraz mı etmedi? Bu çelişkili bir açıklama.

Putler

O yıllarda ordu siyaset üzerinde de etkindi. İstemedikleri bir şeyi orduya alamazdın, eskaza aldın diyelim, TSK o makineyi beğenmeseydi kullanmaz, hangarda ç... Devamını Gör

Ziya Akbaş

Çiller diyorsa kesin yalandır, Nokta