Cildinizin Sağlıklı Görünümünü Kaybetmenize Yol Açacak En Sık Yapılan Makyaj Hataları!

136PAYLAŞIM

Gündelik hayatta makyaj kullanımı ne kadar yüksekse hiç kuşkusuz cildin yıpranışı da bu durumla doğru orantılı. Makyaj yaparken birtakım noktalara dikkat etmek ve özen göstermek bu durumu en aza indirgemek için birebir. 

Cildinizin sağlıklı görünümünü kaybetmemesi için dikkat etmeniz gereken makyaj hatalarına şöyle bir yakından bakalım...

Makyaja başlarken her daim baz kullanmak...

Her ne kadar kusursuz bir makyaj için oldukça etkili olsa da çok sık makyaj bazı kullanmak cildi en çok yoran ürünlerin başında geliyor zira her kozmetik ürünü gözenekleri kapatarak cildinizin hava almasına engel olur. Yağlı ciltleri dengelemek konusunda fena sayılmasa da kuru bir cildi büyük oranda nemden yoksun bırakabilir.

Ve bitirirken makyaj sabitleyici sprey kullanmamak yapılan en büyük hataların başında geliyor.

Makyaj sabitleyici spreyin sihiri ise makyaj sonrasında kullanıldığı gün içerisinde makyajı yenilemek baştan yapmak gibi hiçbir duruma sebebiyet vermemesi. Yenilenmeyen makyaj cildinizin yorulmasına engel olmak demektir.

Pürüzsüz bir cilt için transparan pudraya ihtiyacınız olduğunu asla unutmayın.

Cildinize uygun olmayan ve içeriğini bilmediğiniz karmaşık formüllü fondötenlerden uzak durmamak sizin için pek de iyi olmaz.

Yanlış pudra ve fondöten seçmek makyaj malzemesi seçerken yapılan en büyük yanlışların başında yer alıyor. Cilt renginize uygun olmayan tonlar, cildinize uygun olmayan ürün yapısı cilt sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmakla beraber ideal makyajı imkansız kılıyor.

Cildinize en büyük hasarı veren belki de yanlış şekillerde çok makyaj yapmak.

Aslen çok makyaj yapmak konusu kendi içinde ikiye ayrılıyor. Her gün makyaj yapmak ve yapılan makyajın orantısını fazla tutmak. 

Her gün belirli bir miktarda makyaj yapmak daha az risk taşırken gündelik bir makyaj için çok fazla ürün kullanılarak yapılan makyajlar cildinizin ışıltısını kaybetmesinde büyük rol oynuyor.

Fondöten, pudra vb. ürünleri doğru şekilde uygulamamanın tehlikesi sandığınızdan da büyük...

Makyaj malzemesi seçerken cilt tipinize uygun olarak su bazlı olanları tercih etmemek göz ardı edilemez hatalar arasında yerini alıyor.

Cilt tipini iyi bilmek makyaj malzemesi seçerken en önemli etmenlerden biri. Kuru bir cilt tipi için daha yağlı ürünler, yağlı cilt içinse su bazlı ve de yağ emici ürünler kullanmak gerekir. Cilt tipinize uygun olarak su bazlı ürünler tercih etmek ya da etmemek cildinizi rahatlatma konusunda büyük önem taşıyor.

Sürekli pudra tazeleme hatasının önüne geçecek çözüm yağ emici mendillerde saklı!

Gün içerisinde oluşan parlama, yağlanma gibi durumlarda pudra tazelemek yerine yağ emici mendil ve bezlerden faydalanarak tazeliği yakalayabilirsiniz.

Makyaj ürünlerini son kullanma tarihine göre değil de bitene kadar kullanmak hepimizin en sık yaptığı hatalardan bir diğeri.

Son olarak, günlük yüz ve makyaj temizlemeyi es geçmek sandığınız kadar masum değil!

Akşamları makyajı çıkarmayı ve günlük yüz temizlemesini es geçmek herkesin en sık yaptığı hatalar arasında yer alırken cildimize en çok hasarı verenlerden de biri. Makyaj kalıntılarını yüzümüze hapsetmek ve yüzümüze ihtiyacı olan havayı, nemi vermemek sağlıklı bir cildin önüne geçmekle beraber birçok cilt hastalığına da sebep olabilir.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
penguen-geri-dondu

rujumu sürer çıkarım kardeşim :)

Gizli Kullanıcı

Kendinize bu kötülüğü yapmayın.

zulal-bayoglu1

insanın içi ne kadar boşsa dışına o kadar özen gösterirmiş

morsmordre

ben buna katılmıyorum. çok bilgili biri olmadığımın farkındayım lakin yaşıma göre fena olmadığımı düşünüyorum. kitap okumayı, araştırmayı seviyorum. kendim beceremesem de sanat (özellikle resim-heykel) çok seviyorum müzelere, sergilere gitmeye çalışıyorum elimden geldiğince. ülkemizin iyi devlet üniversitelerinden birinde okuyorum. bunlara rağmen makyaj yapmayı çok seviyorum. bir dolu makyaj malzemem var, içimden nasıl gelirse öyle makyaj yapıyorum. kendime nasıl yakıştığını düşünürsem ya da(doğru veya yanlış teknikler... fark etmez). ve içimin boş olduğunu düşünmüyorum. ayrıca bence her insan dışına özen göstermeli, ama içine de göstermeli.

Görüş Bildir