Çikolataya Düşkünler, Suçtan ve İşsizlikten Bihaberler... Heidi'nin Ana Vatanı İsviçre ile İlgili Herkesin Aşina Olmadığı 21 Gerçek

739PAYLAŞIM

İsviçre, yalnızca muhteşem çikolataların ve dedesiyle birlikte Alplerde yaşayan dağlar kızı Heidi'nin ana vatanı değil; bu ülkeyle ilgili bilmeniz gereken daha pek çok şey var! Bakalım, en doğulası ve yaşanılası ülke İsviçre'yi bu denli hoş kılan detaylar nelermiş...

1. İsviçre’de sunumlarda PowerPoint kullanımının azaltılması gerektiğini ve yazılımın ekonomik açıdan zararlı olduğunu savunan “Anti PowerPoint Partisi” adlı bir siyasi parti bulunuyor.

2. İsviçre’de ‘yardımlı intihar’ yasaldır. Ötanazinin bir türü olan yardımlı intiharda kişiler, bir başka kişinin örneğin bir hekimin yardımıyla intihar edebilir.

Çin, Belçika, Kanada gibi birkaç ülke de tıpkı İsviçre gibi yardımlı intiharı yasallaştırmıştır.

3. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’na sahip dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı CERN, İsviçre’dedir. Toprak altına inşa edilmiş olan bu laboratuvar, 12 ülkenin katılımıyla kurulmuştur.

Şimdi ise 21 tam üyesi ve 2 tam üye adayı bulunuyor.

4. İsviçre, dünyada nükleer savaş çıkması durumunda nüfusunun tamamını saklayabilecek sayıda yeraltı sığınağı kapasitesine sahiptir.

5. Hayvanlar, İsviçre mahkemelerinde avukatlar tarafından temsil edilebiliyor. Bir keresinde bir balıkçı, turna balığını yakalaması çok uzun sürdüğü için balığa dava açmıştı.

6. 1815’ten beri, İsviçre herhangi bir askeri çatışmaya karışmadı. Komşu ülkelerle kurduğu iyi ilişkiler ve uluslararası organizasyonlarda aktif rol alması bunda en büyük etken.

7. İsviçre, yaşam kalitesi endeksine göre doğmak için en uygun şehir. Ayrıca Zürih ve Cenevre, dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk onda yer alıyor.

8. İsviçre’de dişçi sayısından fazla banka var. Ayrıca bankada çalışan kişiler kurşun geçirmez camlarla korunuyorlar.

9. İsviçre’de gece boyunca yoğun kar yağışı varsa yollar genellikle kullanılamaz halde olur. Ancak sabah 8’e kadar yollar mutlaka temizlenir ve trafiğe açılır.

10. İlk Nobel Barış Ödülü, 1901 yılında İsviçreli Jean Henri Dunant’a verilmiştir. Dunant, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin kurucusudur.

11. Dünyanın en küçük alet kutusu olan İsviçre çakısı, Karl Elsener tarafından icat edildi. İsviçre çakısının dört farklı modeli mevcut ve bu modellerde barometre, altimetre ve bir USB bellek bulunuyor.

12. İsviçre, güneş enerjisiyle çalışan bir uçak üreten tek ülkedir. “Solar Impulse 2” adını verdikleri bu uçak, tek bir damla yakıt kullanmadan yaklaşık 40 bin km yol alabiliyor.

13. Ülke nüfusunun dörtte biri yabancılardan oluşuyor ve bu yüzden Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça olmak üzere dört resmi dilleri var.

14. İsviçre’de insanlar boş vakitlerini doğayla iç içe geçirmekten hoşlanıyorlar. Nüfusun çoğunluğu trekking, kayak, koşu, yürüyüş ve diğer açık hava sporları ile ilgileniyor.

15. İsviçre’deki suç ve işsizlik oranları, dünyadaki en düşük oranlar arasındadır. Ülke ayrıca teknolojik yenilikler ve güçlü bankacılık sistemi ile ünlüdür.

16. İsviçre Alpleri, Avrupa’nın en genç, en büyük, en yüksek ve en yoğun nüfuslu sıradağları olarak biliniyor. Alplerin yaklaşık 45 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor.

17. Doğrudan demokrasi ile yönetilen İsviçre'de halk, ülkeyi ve hükümeti etkileyecek kararları almada en büyük karar organıdır.

İnsanlar sandıklara gidip oy kullanarak ülkelerinin kaderini doğrudan belirleyebilir. Ayrıca sıradan bir vatandaşın anayasaya değişiklik teklifi verme veya kanunlara dava açma hakkı vardır.

18. Ülkedeki doğal kaynaklar yetersiz olduğundan, İsviçre ekonomisi ithal edilen ham maddelerin yüksek değerli ürünlere dönüştürülüp ihraç edilmesine büyük ölçüde bağlıdır.

19. İsviçre halkının yeni yüzleri pek hoş karşılamadığını düşünebilirsiniz. Ancak onları ve kültürlerini tanımaya başladığınız an size karşı sıcakkanlı olacaklardır.

20. İsviçreliler dürüstlüğe, temizliğe, sıkı çalışmaya, sorumluluğa ve disipline büyük önem verirler. Ayrıca uluslararası gelişmelere nötr yaklaşımları onlar için bir gurur kaynağıdır.

Dünya barışını sağlamak için de büyük çaba gösterirler.

21. İsviçre’de zorunlu askerlik hizmeti vardır ancak yapamayan veya yapmak istemeyen kişiler, askeri hizmet muafiyet vergisini ödeyerek askerlikten muaf olabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

İsviçre denilince aklıma direk zenginlik geliyor.İnsanları iyi yaşıyorlar.Muhteşem bir doğa,soğuk,ve tabi çikolata.Yaşanılası,gelişmiş ülkelerden.Umarım bir gün görürüm.

colombian

herkes kara para aklanma mevzuna takılmış doğrudur isviçre çakısıyla çikolatasıyla olduğu kadar bankacılık sektöründeki liderliğiylede bilinir,çoğu kişi parasını burada aklar vs tamam da eeeee başka hiçbi ülkede olmuyor mu bu sanıyosunuz cidden :D

mustafa-altuntas3

Bilim adamları nerede?

thecenk

Avrupa'nın en ırkçı ülkelerinden biridir ayrıca.

Gizli Kullanıcı

Bunca olumlu özellikleri arasında o konuşulmuyor demek ki

kamil-zor

Bütün savaş suçlularının, uyuşturucu kartellerinin, diktatörlerin, hırsızların paralarını güvende tutan huzur dolu bir ülke .

Görüş Bildir