Çiçek Hastalığının Kökünü Kurutan Doktor Donald Henderson'un Kimsenin Umursamadığı Ölümü

2.8bPAYLAŞIM

Günümüzde artık ünlülerin gündemin merkezine oturduğu bir dünya bakışı söz konusu. Elbette ölen her kimse sevilen bir karakterse toplumun üzülmesi çok normal. Ama yaptığı projeyle ölümcül bir hastalığı ortadan kaldıran doktorun ölümü neden hiç gündemde yer bulmuyor? 

Çiçek hastalığını ortadan karldırmada büyük rol oynayan doktorun kötü haberini sizler için Unilad'den derledik.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/life/one-of-hist...

"Felaket kötü haberler. Bu yıl bana yetti artık."

Bir Twitter kullanıcısı 2016'nın bizden alıp götürdüğü ünlü kişilerin kaybı hakkında hislerini böyle bir paylaşım üzerinden aktardı. Fakat kaybettiklerimizin hepsi bu fotoğrafta mıydı?

"2016'da bir çok pop yıldızı ve oyuncu öldü. Dr. Donald Henderson da. Yalnızca 20.yüzyıl içinde 500 milyon kişiyi öldüren hastalığı ortadan kaldıran adam."

Bazı paylaşımlar ise haklı olarak sitemliydi. Evet 2016 bizden gerçekten çok fazla sevilen kişiyi alıp götürdü. Ama bu değerli doktor sessizce göçüp gitt.

Peki kimdi bu Dr. Donald Henderson?

Dr Donald Henderson 1967 yılı boyunca bütün dünya çapında çiçek hastalığının kökünü kurutan bir uluslararası aşı projesini yönetti.  

Doktor Henderson ayrıca, 10 yıl boyunca Etiyopya, Afganistan, Bangladeş, Hindistan ve Somali'yi kapsayan bir dünya turu yaptı ve böylelikle Asya ve Afrika kıtasının hemen hemen tamamı onun sayesinde çiçek hastalığından kurtulmuş oldu. 2002 yılında ise bu yoğun ve başarılı emeği için ödül aldı.

"O öldü, ama bir Carrie Fisher ya da bir George Michael değil. Ama 500 milyon hayat kurtardı."

Kahraman doktor çiçek hastalığının kökünü kurutan aşı projesi ile 500 milyondan fazla insanın hayatını kurtardı.

Tıp dünyasının kahramanı doktor bu yıl 87 yaşında Maryland Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Bir kalça kırığı sonrasında durumu ağırlaşan doktorun ölümü ise ne sosyal medyada yankı uyandırdı ya da uluslararası kanallarda haber yapıldı.

Bu yıl ölen ünlüler için üzülmediğimden değil ama neden Dr. Donald Henderson'un ölümü gözden kaçtı?"

"Ölümü daha fazla ilgi görmesi gereken bir adam işte bu. 'Kahraman' kelimesi gereğinden fazla kullanılıyor ama bu durum için uygun."

Carrie Fisher, George Michael, Liz Smith, Gene Wilder, David Bowie, Alan Rickman, ve Prince ölümleri sanat dünyası için oldukça acı kayıplar bunu kesinlikle eleştiremeyiz. 

Ama Doktor Henderson gibi kişiler de en az onlar kadar hatırlanmalı ve ölümleri sessiz sedasız yaşanıp geçmemeli.

Başarılı doktora hepimiz bir hayat borçlu olabiliriz sonuçta!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jsy

Medya olmasa çoğu ölümden haberimiz olmayacak. Medya da popüler kişileri haber yaptığı için sanki hakkı verilmemiş gibi düşünmeyin. O kadar hayatı popüler olsun diye kurtarmamıştır diğer çoğu bilim insanı gibi.

layd

insanlığa hizmetinden dolayı teşekkür ederiz mekanın cennet olsun.

Görüş Bildir