Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Charlie Hebdo, Aylan Kurdi Kapağıyla Yine Tepkileri Üzerine Çekti

69PAYLAŞIM

Fransız haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo son sayısında Bodrum'da kıyıya vuran Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'ye ve sığınmacılara ilişkin tepki çeken karikatürlere yer verdi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, son sayısında Bodrum'da kıyıya vuran üç yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kurdi ve Avrupa'ya giden sığınmacılara ilişkin tepki çeken karikatürler yayımladı.

Derginin arka sayfalarında yer alan ve Aylan Kurdi'nin bedeninin kıyıya vurmasının tasvir edildiği karikatürde "Hedefe çok yaklaşmıştı" ifadesi yer aldı.

Aylan'la birlikte aynı yerde hayatını kaybeden ağabeyi beş yaşındaki Galip'e de atıfla "İki çocuk menüsü, tek menü fiyatına" yazılı bir restoran reklamı panosu yer aldı.

Başka bir karikatürde ise Hristiyan ve Müslümanları temsil eden çizimlerin üzerinde "Avrupa'nın Hristiyan olduğunun kanıtı: Hristiyanlar su üstünde yürüyor, Müslüman çocuklar batıyor" cümlesi kullanıldı.

"Provokatif" Bulundu

Karikatürün yayımlanması sosyal medyada tepkilere neden oldu. Birçok kullanıcı, derginin Suriyeli çocuk Aylan'ın durumunu alaylı bir şekilde ele almasını eleştirdi. Kullanıcılar karikatürü "provokatif " bulurken, birçok mesajda çizimlerin basın özgürlüğü sınırını aşarak nefret suçuna girdiği yorumları yapıldı.

Daha Önce De Hz. Muhammed Karikatürüyle Tepki Çekmişti

Zaman zaman kamuoyunda tepki çeken karikatürlere yer veren dergi, yayımladığı Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler nedeniyle de pek çok ülkede protesto edilmişti.

İki terörist tarafından derginin Paris'teki merkezine 7 Ocak 2015'te saldırı düzenlenmiş, saldırıda aralarında karikatüristlerin de olduğu 12 kişi hayatını kaybetmişti. Paris'teki saldırılar, iki gün daha devam etmiş ve ölenlerin sayısı 17'ye yükselmişti.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir