Çevreyi Kirletenlere Mizahi Tepki: Porsuk Çayı Kenarına 'Çekirdek Çitleyen Eşek' Heykeli

 > 
44bPAYLAŞIM

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi özellikle Porsuk Çayı etrafında kirliliğe neden olanlara  karşı tepki göstermek için 'esprili' bir yola başvurdu. Belediye tarafından, bank üzerine oturmuş bir eşek çekirdek yerken tasvir edildi. Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 'Karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik' dedi.

Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Çayı kıyısına Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan bank üzerinde oturup çekirdek çitleyen eşek heykeli Eskişehir'de ilgi çekti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada çevre duyarlılığı için Porsuk Çayı kenarına yeni bir heykel konulduğu belirtildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Büyükşehir Belediyesi Porsuk Çayı ve çevresinin temizliğine dikkat çekmek amacıyla 'Kovadan balık tutmak zorunda kalan dilenci' heykelinden sonra yeni bir heykeli daha Porsuk kenarına yerleştirdi. Kabuklu yemişler yiyerek Porsuk ve çevresini kirletenler artık sahil kısmında 'Çekirdek Çitleyen Eşek' heykeli ile karşılaşacaklar. Yaz aylarında duyarlı Eskişehir halkından gelen şikayetler üzerine çevre temizliğine dikkat çekmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir'in en önemli simgelerinden biri olan Porsuk'un temiz tutulması için Adalar mevkiine 'Çekirdek Çitleyen Eşek' heykeli yerleştirdi. Porsuk kenarında çekirdek çitleyerek kabuklarını yere atarken resmedilmiş karikatürize edilmiş heykel, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı."

Büyükerşen: 'Çevre hassasiyeti yüksek kişilerden gelen şikayetler üzerine bunu yapma kararı aldık'

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de açıklamasında, yıllar önce Porsuk Çayı'nın temiz tutulması amacıyla kovadan balık tutan dilenci heykelini hazırladıklarını söyleyerek  "Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Porsuk'un değerini bildiğinden bu konuda çok hassas davranıyor. Onlardan gelen şikayetler üzerine karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik" dedi.

Heykel sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇

Heykel sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇
Heykel sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir